Przeszczepy: Pacjenci z drugim sercem chcą poznawać świat na nowo

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Marta Zbikowska

Przeszczepy: Pacjenci z drugim sercem chcą poznawać świat na nowo

Marta Zbikowska

Kamil ma 20 lat i jest najmłodszym pacjentem, który otrzymał nowe serce w Poznaniu. Według PESEL-u, jak zaznaczają pozostałe osoby po transplantacji serca. Bo tak naprawdę najmłodsza jest Monika, choć ma 25 lat. Dla niej nowe życie liczy się od 6 sierpnia. Wtedy dziewczyna przeszła operację przeszczepienia serca, a Kamila operacja była wcześniej - 21 lipca. Monika była 46. osobą, której nowe serce zaczęło bić w sali Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Klinicznego UMP im. Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej w Poznaniu.

Pierwszy przeszczep serca w Poznaniu odbył się w marcu 2010 roku. Przeprowadziły go dwa zespoły kardiochirurgów. Jeden z Zabrza z profesorem Marianem Zembalą na czele oraz drugi z poznańskiej kliniki przy ul. Długiej pod kierownictwem profesora Marka Jemielitego. Pierwszą samodzielną operację transplantacji serca poznańscy kardiochirurdzy przeprowadzili 18 sierpnia tego samego roku. Pacjentem był Hubert Kramer, który do dzisiaj pozostaje pod ścisłą opieką kardiologów z ul. Długiej.

O przeszczepie serca Kamila: Niezwykły przeszczep serca przeprowadził w Poznaniu zespół profesora Marka Jemielitego

- Pan Hubert, jak co roku, właśnie przechodzi test spiroergometryczny, który polega na ocenie wydolności wysiłkowej oraz ocenie niedokrwienia serca - tłumaczy doktor Hanna Wachowiak-Baszyńska, kardiolog i transplantolog w I Klinice Kardiologii Szpitala Klinicznego UMP im. Przemienienia Pańskiego.

- Podczas poprzedniego badania okazało się, że nasz pacjent uzyskał wyniki przekraczające normę należną dla zdrowego człowieka w jego wieku. Dzisiaj również jego wyniki są doskonałe i wynoszą sto procent normy.

Pan Hubert sprawnie przechodzi po bieżni kolejne kilometry. Problemów nie sprawia mu przyspieszenie tempa. Gdy po kilkudziesięciu minutach opuszcza urządzenie, nie widać po nim zmęczenia. - Nie, nie trenuję na co dzień, po prostu staram się zdrowo żyć - mówi pan Hubert.

Sprawdź, jakie przeszczepy przeprowadza się w Poznaniu: Transplantacje serca, przeszczepy nerki czy płuca - jakie operacje przeprowadzają poznańscy chirurdzy

W tym samym roku, co Hubert, nowe serce otrzymali Justyna i Mariusz, a w kolejnym roku Jacek. Regularnie spotykają się oni podczas badań kontrolnych przy ul. Długiej.

- Zazwyczaj jest z nami jeszcze Renata, ona serce miała przeszczepiane w Zabrzu, ale monitorowana jest tutaj - mówi Justyna. - Ale nasza czwórka jest razem zawsze.

Do przeszczepu serca prowadzi czasem zwykła grypa

Historie chorych, którzy potrzebowali przeszczepu serca, są różne. W różnym wieku i innych okolicznościach zaczynała się u nich choroba, ale zakończenie było takie samo, czyli niewydolność serca tak zaawansowana, że chorzy zostali wpisani na listę oczekujących na przeszczep.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Marta Zbikowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.