Przemysław Kieliszewski: Pożar katedry Notre Dame ma symboliczne znaczenie

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Wiśniewski
Marek Zaradniak

Przemysław Kieliszewski: Pożar katedry Notre Dame ma symboliczne znaczenie

Marek Zaradniak

Pożar katedry Notre Dame wstrząsnął wszystkimi. Wielu z nas było we wnętrzach tej jednej z najbardziej znanych świątyń Europy. Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski wspomina swój pobyt w katedrze z Poznańskim Chórem Chłopięcym w roku 2004. Był wtedy producentem koncertu, który odbył się z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej: Stabat Mater Dolorosa... dźwięki tej przepięknej kompozycji Karola Szymanowskiego wybrzmiały dopiero dziś znacząco w Wielkim Tygodniu w murach paryskiej katedry... A wypełniały te mury Notre Dame kojąco dokładnie 15 lat temu... 3. maja 2004 roku.

Z okazji przystąpienia Rzeczpospolitej do Unii Europejskiej w obecności 4 tysięcy ludzi, polskiego ministra

Przemysław Kieliszewski: Pożar katedry Notre Dame ma symboliczne znaczenie
Łukasz Gdak Przemysław Kieliszewski wspomina koncert Poznańskiego Chóru Chłopięcego jaki odbył się w katedrze Notre Dame z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej.

kultury, Waldemara Dąbrowskiego, wiceprezydenta Poznania, Macieja Frankiewicza czy Andrzeja Seweryna, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, rozpiętego między kulturą polską i francuską, organizowaliśmy ten pamiętny koncert.

Odradzający się po kryzysie Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego i wówczas też Agaty Steczkowskiej, a w drugiej części z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Jose Marii Florencio. Stała Matka Bolejąca, gdy na krzyżu wisiał‚ Syn..i przepiękne „Spraw niech płaczę” wykonywane wyłącznie przez głosy chłopięce. Znakomici soliści: Barbara Kubiak, Jadwiga Rappe i Jarosław Bręk. Cztery dni wcześniej zagraliśmy ten koncert pod tytułem „Poznaniacy w Paryżu” w Auli UAM.

Dla wielu to symboliczny pożar. Szczególnie, że dokonał się w sercu postrewolucyjnej, postoświeceniowej i postmodernistycznej Francji. Czy takim będzie też dla naszej Starej Europy... czy uda się odbudować coś więcej poza strzelistymi murami katedry?

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.