Marcin Szyndrowski

Przemoc w rodzinie była, jest i będzie. Większość ofiar cierpi w milczeniu

Według najnowszych diagnoz i badań okazuje się, że co piąta kobieta w Polsce pada ofiarą przemocy ze strony męża. Fot. Archiwum Według najnowszych diagnoz i badań okazuje się, że co piąta kobieta w Polsce pada ofiarą przemocy ze strony męża.
Marcin Szyndrowski

Niepełnosprawna kobieta bita i gwałcona przez męża, dzieci przypalane papierosami, mąż, którą wypożyczał za pieniądze swoją żonę kolegom, aby ci mogli ją gwałcić. To tylko kilka przykładów, z jakimi na co dzień stykają się osoby udzielające pomocy ofiarom przemocy domowej.

Małżeństwo w średnim wieku. Pewnego dnia w wypadku stracili dwójkę swoich dzieci. By zapomnieć o traumie, przenieśli się z innego województwa i zamieszkali na terenie powiatu krotoszyńskiego. Niestety, zaczęli razem pić. Dodatkowo kobieta doznała znacznego pogorszenia stanu zdrowia i skazana była na leżenie w łóżku. Niepełnosprawność spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Przemoc ze strony męża była chyba ostatnią rzeczą, jakiej się spodziewała.

– Pani niepełnosprawna. Poruszająca się ledwo co o balkoniku. Niestety, była katowana i gwałcona przez własnego męża. Podejmowane interwencje kończyły się tłumaczeniem, że to nie mąż bił, a tylko przewróciła się

– opowiada o jednej z wielu sytuacji w powiecie Tadeusz Ciesiółka, kierownik Zespołu Interwencji Kryzysowej PCPR w Krotoszynie.

Kolejne historie z naszego regionu przerażają jeszcze bardziej. Słuchamy zatem o przypalanych żelazkiem czy papierosami dzieciach. Młodej kobiecie, którą mąż wypożyczał kolegom, aby wyjść na prostą, a ci przez kilka dni ją gwałcili... Historie, które w większości nigdy nie wyszły poza wiedzę interweniujących.

Dlaczego ofiary nie mówią głośno o tym, co je spotkało? Jak sprawcy usprawiedliwiają swoją agresję? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Szyndrowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.