Michał Wroński

Przegrywamy ze smogiem: Rybnik, Zabrze, Katowice, Bielsko-Biała wśród najbardziej zadymionych

Przegrywamy ze smogiem: Rybnik, Zabrze, Katowice, Bielsko-Biała wśród najbardziej zadymionych Fot. RAPORT Najwyższej Izby Kontroli
Michał Wroński

Wydajemy miliardy złotych, a jakość powietrza w miastach Śląska i Zagłębia wciąż jest fatalna. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w urzędach marszałkowskich i miejskich na terenie pięciu województw Polski pod kątem zanieczyszczenia powietrza. To, że województwo śląskie znalazło się w raporcie NIK-u, nikogo raczej nie powinno dziwić.

W takim tempie i takimi metodami walki ze smogiem nie wygramy - tak można podsumować wnioski z opublikowanego właśnie raportu Najwyższej Izby Kontroli. Dokument jest efektem kontroli, jaką wiosną i latem ubiegłego roku NIK przeprowadził m.in. w urzędach marszałkowskich i miejskich na terenie pięciu województw Polski. To, że wśród nich było województwo śląskie, nikogo raczej nie powinno dziwić. Podobnie jak fakt, że nasze miasta znalazły się w ścisłej czołówce najbardziej zanieczyszczonych pyłem zawieszonym miast kraju.

Tylko Kraków jest bardziej zakopcony od Rybnika

Najwyżej - bo na drugim miejscu tej niechlubnej listy - uplasował się Rybnik (w zestawieniu 1099 najbardziej zanieczyszczonych miast świata trafił na 166. pozycję). Poza nim w pierwszej dziesiątce tego zestawienia można znaleźć jeszcze Zabrze, Katowice, Gliwice, Dąbrowę Górniczą, Bielsko-Białą i Bytom (odpowiednio 4., 5., 6., 7., 8. i 9. miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Polski).

Jeśli coś może w raporcie NIK zaskakiwać, to zestawienie fatalnej jakości powietrza z kwotami, jakie wydawane są na ograniczanie zanieczyszczeń. Wedle szacunków NIK, tylko jednostki samorządowe wyłożyły na ten cel ok. 3,1 mld zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ochronę powietrza wydał od roku 2008 do 2013 ponad 2,2 mld zł (katowicki WFOŚiGW w tym czasie blisko 960 mln złotych).

Dziś palić można wszystkim. Nawet mułem węglowym

Same pieniądze jednak emisji zanieczyszczeń nie powstrzymają. Konieczne są też odpowiednie przepisy i one właśnie - a raczej ich brak, względnie zbyt wolne tempo wprowadzania czy zbyt mały zakres stosowania - są zdaniem NIK powodem obecnego stanu rzeczy. Przykłady? Ależ proszę bardzo. Do dzisiaj w Polsce nie ma żadnych norm jakości dla paliw stałych.

- I dlatego ludzie palą najtańszymi rodzajami węgla, albo nawet mułem węglowym. Bo przecież muł węglowy też jest pełnoprawnym paliwem - mówi Jerzy Kopyczok, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Katowicach.
Gminy, owszem, oferują dotacje na wymianę starych pieców węglowych na bardziej przyjazne środowisku źródła ogrzewania, ale już kwestia tego, o ile wzrosną rachunki osób, które się na taką wymianę zdecydują, w większości urzędów nikogo nie interesuje. Jedynie w Krakowie miasto zapewnia rekompensatę z tytułu zwiększonych kosztów ogrzewania.

- U nas takie "zachęty" nie funkcjonują - potwierdza Dariusz Czapla z biura prasowego katowickiego magistratu.
To, że urzędy marszałkowskie mają opóźnienia w przygotowywaniu planów ochrony powietrza, to już standard (kara z WIOŚ), podobnie jak to, że gminy nie do końca wiedzą, skąd pochodzą zanieczyszczenia na ich terenie, więc nie mogą skutecznie ich eliminować.

W dalszym ciągu brak też standardów emisyjnych dla nowych kotłów, wykorzystywanych w gospodarstwach domowych i prawnego obowiązku podłączania nowych budynków do sieci ciepłowniczej (zwłaszcza na terenach silnie zurbanizowanych).
Dalsze tolerowanie takiego stanu rzeczy nie tylko wystawia na szwank nasze zdrowie. Może również dotkliwie odbić się na naszych kieszeniach. Komisja Europejska już w kwietniu 2013 roku wezwała Polskę do stanowczych działań, uznając, że te, które były podejmowane dotychczas, nie dają szans na osiągnięcie unijnych standardów powietrza. Następnym krokiem będzie złożenie skargi do Trybunału Europejskiego, który może nałożyć na Polskę kary sięgające nawet 975 milionów euro.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
*Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
* Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Michał Wroński

Komentarze

15
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Dlaczego?

Skoro Bielsko Biała jest na wysokiej pozycji wśród miast zanieczyszczonych, to dlaczego dalej działa spalarnia przy wojewódzkim szpitalu?

dtom

Każdy może dołożyć małą cegiełkę do czystości powietrza i przy okazji trochę zaoszczędzić.
http://czysteogrzewanie.pl/

Andrzej

Od końca lat 80 piec gazowy jest nieczynny u mnie palę węglem. Obecnie ekogroszkiem i nie kupuję najtańszego - więc nie jest najgorzej. Wystarczy zmiana ceny gazu i mogę od dziś przejść na to paliwo, nawet pieca nie muszę wymieniać bo mimo lat jest ekonomiczny przegrywa jedynie z kondensacyjnymi. Na moim osiedlu piece gazowe są w każdym domu a prawie wszyscy jada na węglu. Cena gazu to jest klucz do czystszego powietrza.

ficker

stary temat, polska blokuje porozumienia o ochronie srodowiska i to juz od lat. Ludzie pala w piecach czym sie da i kopca na calego.

Wyry, Gosyń, Łaziska, tu się oddycha i ... zdycha.

Badajcie również wsie. W Wyrach, Gostyni nie da się zimą oddychać. Rak, obturacyjna choroba płuc, astma, alergie .... Większość jedzie na mule, najtańszym węglu i śmieciach. Ratunku !!!!!

Laup

NIK.Chyba po to,ze jak gdzies cos znajda,to ,Polak z prowincji,bedzie mial temat do obrzucania rzadzacych!Tez NIK ,skad,z Warszawy/fachowcow od oglupiania gawiedzi polskiej/!

Laup

ale piszecie ,nie bardzo wiedzac o czym!Poprostu w Polsce nie kapnieto do konca Balcerowicza z jego prywatyzacja i dlatego np.nikt w tym kraju niezna prawidlowej ceny wegla czy gazu i brak takze rywalizacji m.dostawcami tej energii.Np.wRFN w 2013 bylo 1052 dostawcow energii el.i 852 gazu!
Wiem tez,ze tego nie kapuje zaden Warszawiak,profesor czy ciura,bo to przemysl ,a oni nie sa od tego!Ich zdaniem stworzeni sa do wyzszych zadan!

Laup

Warszawiakow,od 1919 osiagnela dno,a prowincja polska wciaz tego nie dostrzega:Warszawa ma male zanieczyszczenie,bo ma elktrocieplownie!
Zanam dosc dokladnie rozwiazania niemieckie,podobne austriackie!
Co nalezy zrobic??:
-zakazac warszawskim urzednikom wtracac sie do przemyslu i do ogrzewnictwa.Nawet facet po UW nie moze sie tym zajmowac.On nauczyl sie zepsuc wszystko co chwyci do reki
-50-100 mlodych ekonomistow ,inz i prawnikow poslac do Niemiec,Holandii,Austrii,Francji itp na minimum pol roku
-jak wroca ,dac im wladze i za ,moim zdaniem 10 lat Polska bedzie do np.RFN spozniona o 10 lat:Niemcy zaczeli wprowadzac ogrzewnictwo bez gazu i ropy!

Gosc

WlaDZE MIASTA NIE MOGA CIAGLE ODWLEKAC TRZEBA ZNALEZDZ ROZWIAZANIE PALENIA W PIECACH ZEBY BYLO CZYSTE POWIETRZE I CZYSTO.lUDZIE NIE SA TYM ZAINTERESOWANI BO IM TAK DOBRZE,A NIEKTORYCH NIE STAC.bLOKI SA PODLACZONE DO KOTLOWNI TO DLACZEGO NIE MOZNA PODLACZYC INNYCH.

mirekk

...przez 15 lat? Dlaczego zamiast ładować setki milionów w "rynek" czy nikomu niepotrzebne wyburzenia, nowe ulice, itp. nie prowadził programu podłączania kamienic z piecami węglowymi (Bogucice, Załęże, Szopienice, itp.). do miejskiej sieci centralnego ogrzewania? Przy tak dużych dotacjach UE do ochrony środowiska? Dzisiaj mielibyśmy wszyscy czyste powietrze zamiast roz...lonego centrum :P

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.