Przedświąteczne zbiórki: Sprawdź, jak i komu można pomóc godnie spędzić święta

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Marta Żbikowska

Przedświąteczne zbiórki: Sprawdź, jak i komu można pomóc godnie spędzić święta

Marta Żbikowska

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy warto pomyśleć także o potrzebujących. Pomóc im można na wiele sposobów. Ułatwiają to organizacje charytatywne przygotowując wiele przedświątecznych akcji.

W tym roku przeciętny Polak na wydatki związane ze świętami Bożego Narodzenia przeznaczy prawie 900 złotych. Ponad połowę z tej kwoty wyda na prezenty. Przeciętny - nie oznacza każdy. Dla wielu osób to kwoty niebotyczne, a przecież wszyscy marzymy o godnych, szczęśliwych świętach. Tych, których nie stać na przygotowanie wystawnych świąt, którzy nie mogą liczyć na okazałe prezenty, można wesprzeć biorąc udział w akcjach i zbiórkach zapowiadanych przez organizacje pomocowe.

Szlachetna Paczka

Barbara Kurdej-Szatan i ks Jacek Stryczek podczas finału Szlachetnej Paczki
Grzegorz Dembinski Marsz Szlachetnej Paczki

Wolontariusze Szlachetnej Paczki cały czas odwiedzają potrzebujących. Aby wesprzeć akcję wystarczy wybrać rodzinę i przygotować dla niej paczkę zgodnie z przedstawionymi potrzebami. Potem należy przywieźć ją do magazynu.

- Naszym celem jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę

- tłumaczą organizatorzy Szlachetnej Paczki. - Dlatego wybieramy te rodziny, dla których kontakt z wolontariuszem oraz wsparcie materialne będą impulsem do zmiany.

Jak można pomóc?
Z potrzebami konkretnych rodzin i można zapoznać się na stronie szlachetnapaczka.pl. Finał akcji zaplanowano na 8-9 grudnia. W tych dniach przygotowane paczki należy przywieźć do wybranego wcześniej magazynu.

Pomoc dla chorych i rodzin

Barbara Kurdej-Szatan i ks Jacek Stryczek podczas finału Szlachetnej Paczki
Grzegorz Dembinski Wizyta Drużyny Szpiku na onkologii dziecięcej.

Drużyna Szpiku także skupia się na pomocy konkretnym rodzinom organizując akcję Szpikowa Paczka. - Święta to także bardzo ważny czas dla ludzi chorych oraz ich bliskich - mówi Dorota Raczkiewicz, szefowa Drużyny Szpiku. - Właśnie takie osoby wspieramy. Chcielibyśmy sprawić, aby nasi podopieczni - osoby chore na nowotwory krwi oraz ich rodziny - na chwilę zapomnieli o trudzie codzienności i w pełni poczuli magię i ważność tych dni.

Paczki przygotowane przez Drużynę Szpiku trafią do rodzin, których codzienne życie toczy się wokół choroby bliskiej osoby. W takich okolicznościach, często brakuje sił, czasu oraz pieniędzy na organizację świąt. Prezenty otrzymają także dzieci z oddziału onkologii i hematologii w Szpitalu Klinicznym im. Jonschera w Poznaniu.

Jak można pomóc?
Produkty spożywcze, chemię domową, a także ręczniki, pościele, koce można przynieść do siedziby Drużyny Szpiku przy ul. Głogowskiej 148 w Poznaniu. Wolontariusze czekać będą 4 grudnia od godz. 18.

Zapakuj pomoc w tytkę

Barbara Kurdej-Szatan i ks Jacek Stryczek podczas finału Szlachetnej Paczki
Maciej Urbanowski Wigilia dla ubogich na MTP

Osobom najuboższym, często wykluczonym, żyjącym na granicy skrajnego ubóstwa, pomaga Caritas. - Można nas wesprzeć na wiele sposobów - mówi Paweł Pomin z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. - Prowadzimy akcję Tytka Charytatywna, przygotowujemy zbiórkę żywności w marketach oraz organizujemy Wigilię dla Ubogich. We wszystkie nasze działania można się włączyć zarówno przekazując pieniądze oraz dary, jak i oferując swój czas jako wolontariusz. Wypełnione produktami charytatywne tytki przekazywane są parafiom, skąd trafiają do potrzebujących rodzin albo do jadłodajni przygotowujących posiłku dla ubogich.

Jak można pomóc?

Banki Żywności

Barbara Kurdej-Szatan i ks Jacek Stryczek podczas finału Szlachetnej Paczki
Filip Kowalkowski

Jak co roku, zbiórkę żywności organizują Banki Żywności.

- W tym roku Świąteczna Zbiórka Żywności odbywać się będzie pod hasłem „Dodaj Świętom Smaku”

- mówi Katarzyna Bielawska, dyrektor Banku Żywności w Poznaniu. - Podzielenie się jedzeniem to najpiękniejszy, codzienny gest, który świadczy o tym, jak bardzo zależy nam na innych. A chęć, by ci inni mieli równie wspaniałe święta, to dowód, że mieszkańcy regionu wiedzą co znaczy empatia.

Wszystkie organizacje przeprowadzające zbiórki żywności proszą o przekazywanie produktów sypkich, takich jak mąki, kasze, ryż, a także konserw, bakalii, oleju oraz słodyczy.

Jak można pomóc?
Tegoroczna zbiórka zaplanowana jest na najbliższy weekend. Wolontariuszy Wielkopolskiego Banku Żywności będzie można spotkać w marketach 1, 2 oraz 3 grudnia. Lista sklepów dostępna jest na stronie poznan.bankizywnosci.pl.

Marta Żbikowska

[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.