Przebudowa ulicy Święty Marcin na finiszu pierwszego etapu

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Grzegorz Okoński

Przebudowa ulicy Święty Marcin na finiszu pierwszego etapu

Grzegorz Okoński

Pierwszy etap przebudowy Świętego Marcina już się kończy. W poniedziałek według harmonogramu nastąpił formalny koniec prac, choć w praktyce jeszcze mogą one być prowadzone, jeśli w trakcie odbiorów technicznych okaże się, że wykonawca musi coś poprawić.

Ulica przebudowywana jest na odcinku pomiędzy ul. Ratajczaka a ul. Gwarną. Odbiory potrwają do 31 stycznia, kontrole przeprowadzać będą przedstawiciele spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie oraz Inżyniera Kontraktu i jeśli coś w ich trakcie będzie niezgodne z umową, wykonawca będzie musiał to poprawić.

W lutym wykonawca uzyska pozwolenie na użytkowanie, które musi wejść w życie najpóźniej pierwszego dnia marca. Umowa przewiduje, że kolejnym krokiem będzie dostarczenie dokumentacji powykonawczej, co ma nastąpić 17 marca. W efekcie ulica będzie dostępna w pełni dopiero po zakończeniu wszystkich prac, czyli właśnie w marcu. Wtedy też będzie uruchomiony nowy przystanek tramwajowy i zaczną działać fontanny.

Na pewno zmienią się też niektóre detale, np. tymczasowe ułatwienia poziome dla niewidomych i słabowidzących. Teraz jeszcze – jak przypominają Poznańskie Inwestycje Miejskie – montowano oznakowanie pionowe, i malowano na nowo położonej nawierzchni oznakowanie poziome, a w ramach tych prac osobom niewidomym i niedowidzącym zadedykowano założone w chodniku elementy ułatwiające przejście przez torowisko, a także tzw. ciągi prowadzące w pobliżu ścian budynków i zakończone tzw. łapaczami doprowadzonymi do ściany budynku. Te ostatnie, uzgodnione z Miejską Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych wskazują użytkownikowi, że ciąg prowadzący się kończy. Te właśnie łapacze będą zdemontowane w czasie dalszych prac w programie "Centrum", jednak wrócą po ustaleniu wszystkich ciągów prowadzących.

- Można przyjąć, że 17 marca będzie ostatecznym dniem zakończenia przebudowy ul. Święty Marcin pomiędzy ulicami Gwarną i Ratajczaka - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta.

Do tego też dnia będą też przeszkolone osoby, które mają obsługiwać urządzenia i systemy zamontowane na ulicy.
Kolejny etap będzie związany z przebudową skrzyżowania ul. św. Marcin, Towarowej i al. Niepodległości, a także pozostałych odcinków ulicy - czyli przed Gwarną i za Ratajczaka w stronę Al. Marcinkowskiego, a także najbliższych jej sąsiadów – ulic 27 Grudnia, Gwarnej, Fredry, Mielżyńskiego i Ratajczaka. Ta ostatnia zmieni się zdecydowanie, gdy pojedzie nią tramwaj. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisała już przetarg, który ma wyłonić projektanta budowy trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka. Wbrew pozorom nie są to plany odległe, bo inwestycja w ramach programu "Centrum" ma być gotowa w 2022 roku.

Święty Marcin na obecnym etapie wciąż jest niezbyt dostępnym miejscem budowy, podziwianym przez poznaniaków zza szyb tramwaju lub zza płotów odgradzających wydzielone części przejść i chodników od terenu, na którym toczą się prace. Jednak Zarząd Dróg Miejskich przypomina, że od kilku tygodni zamontowane jest nowe oświetlenie, którego natężenie będzie można regulować. Zastąpi ono dotychczasowe stare lampy, które – podobnie jak te zamocowane do budynków – zostaną zdemontowane.

Zarząd informuje też, że „wykonywane są jeszcze prace związane z regulacją studzienek, czy montażem krat wokół drzew. Uzupełniana jest również nawierzchnia w miejscu studzienek teletechnicznych. Do końca tygodnia powinny zostać zamontowane również elementy małej architektury, m.in. w postaci słupów zakończonych oprawami oświetleniowymi, które posiadają mechanizm umożliwiający ich poruszanie. Staną również ławki, kosze na śmieci czy donice. Ławki w kształcie liter będą wykonane z laminatu.”

Do tego prostokątne kostki granitowe układane są równolegle do budynków przy ul. św. Marcin i Ratajczaka, a ostateczny efekt ma być widoczny, gdy skończona będzie nawierzchnia tej drugiej ulicy.

Ostatnią zmianą na ulicy, mocno widoczną, jest obecność drzew – klonów pospolitych i lip holenderskich, których kilkadziesiąt posadzono tak, by ich korzenie nie zagrażały podziemnej infrastrukturze i by można było jednocześnie je podlewać. Drzewa są też zabezpieczone przed przypadkowymi uszkodzeniami i wraz z fontannami, które mają być uruchomione na wiosnę i z ogródkami gastronomicznymi przy wieżowcach, będą stanowiły miejsce odpoczynku w tętniącym życiem – miejmy nadzieję, po czasie zastoju i odpływu ludzi z ulicy – centrum.

Zakończono także montaż wiaty nowego przystanku przy ul. Ratajczaka, przy skrzyżowaniu ul. św. Marcin i Ratajczaka, w miejscu odpowiadającym temu, gdzie do lat 70. taki przystanek funkcjonował. Będzie on czynny od marca, a po uruchomieniu tramwaju na ul. Ratajczaka, na nim będą wsiadali pasażerowie jadący na Wildę i Dębiec.

Koniec pierwszego etapu dobrze rokuje dla ożywienia ulicy. ZDM przypomina, na wiosnę na ul. Święty Marcin nie tylko wrócą piesi, kierowcy i rowerzyści, ale też nowi najemcy. Teraz przy tej niegdyś reprezentacyjnej ulicy Poznania Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych ma 62 lokale użytkowe, z których 56 jest już wynajętych przy obniżonych na czas budowy stawkach czynszu, a co do dwóch toczą się rozmowy z potencjalnymi najemcami. Jeden lokal jest czasowo zapleczem budowy, dwa kolejne są wyłączone czasowo z użytkowania – z powodu braku dostępu i – drugi – z racji planowanego remontu kamienicy. Za to w 18 zamontowano w czasie remontu ulicy nowe witryny, uzgodnione z Plastykiem Miejskim i Miejskim Konserwatorem Zabytków.

- Podtrzymujemy programy lojalnościowe dla najemców, którzy pozostali na Świętym Marcinie: „Terminowa płatność" - klientom rzetelnie regulującym przez cały rok zobowiązania wynikające z umowy najmu, przy czym z początkiem nowego roku oferujemy jednorazowy bonus w wysokości 10 proc. ostatniej opłaty czynszowej oraz „Wakacje z czynszem", czyli jednorazowe zwolnienie z płatności miesięcznego czynszu lub procentowy podział tej ulgi do maksymalnie pięciu miesięcy z 20-procentową obniżką czynszu – zapewnia Magdalena Gościńska, rzecznik prasowy ZKZL.

Na kolejnych etapach projektu "Centrum" najemcom lokali położonych na odcinku prowadzonych robót budowlanych związanych z remontem będzie zaproponowana 50-procentowa obniżkę czynszu, a najemcom lokali położonych na tej ulicy poza bezpośrednią strefą robót - 25 procent obniżki czynszu.

Grzegorz Okoński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.