Prymitywne psucie idei [komentuje Hanna Sowińska]

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Genca
Hanka Sowińska

Prymitywne psucie idei [komentuje Hanna Sowińska]

Hanka Sowińska

Na Miodowej nie wiedzą, że wątroby czy nerki nie rosną na drzewach.

Że przeszczepianie narządów nie jest zwyczajną operacją (pod względem techniki - tak), bo do jej przeprowadzenia - oprócz zdolnych rąk chirurga i sprzętu - potrzeba „daru życia”.Żeby przekonać Polaków do idei dzielenia się sobą po śmierci (za życia też), organizuje się wielkie kampanie, a rzesze ludzi oddanych transplantologii dwoją się i troją, byśmy chcieli oddać kawałek siebie, zanim obrócimy się w proch. Gdy jedni apelują do serc i umysłów, inni jednym podpisem niszczą ich robotę. Bo jak inaczej nazwać skandal z lekami, bez których pacjenci po zabiegach przeszczepienia nerki czy serca żyć nie mogą?

Od stycznia oryginalne leki immunosupresyjne zdrożały, zastąpiono je tzw. generykami. Tych ostatnich w aptekach właśnie zabrakło!

By ratować twarz, resort zdrowia zwolnił urzędnika, który miał popełnić błąd ws. tychże leków. Idei dawstwa to nie pomoże. Pacjentom też.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.