Prymas Polski Wojciech Polak odpowiada na krytykę pod swoim adresem biskupa Edwarda Janiaka

Czytaj dalej
Fot. Adam Jankowski
Andrzej Kurzyński

Prymas Polski Wojciech Polak odpowiada na krytykę pod swoim adresem biskupa Edwarda Janiaka

Andrzej Kurzyński

Biskup kaliski Edward Janiak, któremu w filmie "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich zarzucono przenoszenie z parafii do parafii księdza pedofila, napisał list, w którym skrytykował działalność prymasa Polski Wojciecha Polaka. W poniedziałek prymas wydał oświadczenie w tej sprawie.

List biskupa Edwarda Janiaka odbił się szerokim echem. To sytuacja bez precedensu, kiedy biskup diecezjalny otwarcie krytykuje prymasa Polski. Ordynariusz diecezji kaliskiej zarzuca w swoim piśmie m. in. nieprawidłowości przy powoływaniu Fundacji św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski, która została powołana do ochrony ofiar księży pedofilów. W radzie fundacji zasiada m.in. metropolita gnieźnieński Prymas Polski Wojciech Polak. Jednak zdaniem biskupa Edwarda Janiaka "ksiądz arcybiskup Polak nie został wybrany za aprobatą większości członków, gdyż jak pokazuje tworzenie fundacji, było to działanie siłowe, aby uniknąć medialnych spekulacji lub porażki księdza arcybiskupa Wojciecha Polaka".

Edward Janiak zarzuca również prymasowi, że "uderzył w jego osobę" i "wydał na niego wyrok". We wtorek, 16 czerwca arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski i zarazem delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży odniósł się do pisma biskupa Edwarda Janiaka i wydał oświadczenie.

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, po otrzymaniu wiarygodnej informacji o „działaniach lub zaniechaniach mających na celu zakłócenie lub uniknięcie dochodzeń cywilnych lub kanonicznych” dotyczących wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez duchownego, każdy ksiądz jest zobowiązany do poinformowania o sprawie władzę kościelną. Tym bardziej jako delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, po zapoznaniu się materiałem zawartym w filmie „Zabawa w chowanego”, nie mogłem milczeć lub pozostać bezczynny wobec przedstawionych faktów. Złożenie zawiadomienia nie rozstrzyga o winie i daje rzeczywistą szansę ks. bp. Edwardowi Janiakowi na przedstawienie argumentów w swojej obronie. Osądzenie sprawy jest wyłączną kompetencją Stolicy Apostolskiej

- napisał prymas.

Arcybiskup Wojciech Polak dodaje, że podjęte przez niego działanie jest "wyrazem ewangelicznej troski o dobro osób pokrzywdzonych i o prawdziwe dobro Kościoła, a także realizacją misji ochrony dzieci i młodzieży, powierzonej mi przez Konferencję Episkopatu Polski".

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Kurzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.