Provinz Posen - Michał Wiraszko, Szymon Waliszewski: Muzyką opowiadają historię Powstania Wielkopolskiego

Czytaj dalej
Fot. Artur Jędrzejak
Marek Zaradniak

Provinz Posen - Michał Wiraszko, Szymon Waliszewski: Muzyką opowiadają historię Powstania Wielkopolskiego

Marek Zaradniak

Provinz Posen - tak w 1918 roku nazywały się tereny Wielkopolski. Z Michałem Wiraszko i Szymonem Waliszewskim rozmawiamy o ich muzycznym projekcie Provinz Posen.

Skąd pomysł na projekt Provinz Posen i jaka jest jego idea?
Szymon Waliszewski: Urząd Marszałkowski na okoliczność obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego zaplanował szereg działań kulturalnych, między innymi pojawiła się propozycja stworzenia albumu muzycznego. Pomysł wydał nam się interesujący.

Provinz Posen - Michał Wiraszko, Szymon Waliszewski: Muzyką opowiadają historię Powstania Wielkopolskiego
Okładka płyty Provinz Posen

Michał Wiraszko: Przez minione lata na temat powstania napisano bardzo dużo, a jeszcze więcej powiedziano. My chcieliśmy ująć te czasy w sposób mniej szablonowy niż robiono to do tej pory. Pozwoliliśmy, aby za ludzi przemawiały instrumenty, a muzyka zilustrowała organiczność i sedno ziemi wielkopolskiej.

SW: Chcąc uciec od fetyszu genezy, przebiegu i skutków, szukaliśmy wspólnego mianownika dla czasu minionego i teraźniejszości. Uniwersalnych, ponadczasowych wartości, których istota stanowiłaby swoisty pomost pomiędzy epokami. Odnaleźliśmy je w wielkopolskiej muzyce, a ich odbicie takie które spójne byłoby z konceptem albumu, znaleźć można między innymi w wielkopolskich, tradycyjnych tańcach. Nieskrępowanie, szczęście, dążenie do wolności czyli wszystko to, czego ludzie poszukują także i dzisiaj.

Jakie konkretnie wielkopolskie tańce wykorzystaliście w projekcie?
MW: Jednym z etapów pracy nad albumem, była rejestracja dźwięków wielkopolskiej muzyki ludowej w wykonaniu tradycyjnym. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Muzyków Ludowych w Zbąszyniu, zarejestrowaliśmy kilkanaście charakterystycznych dla regionu tańców, między innymi oberki, okrągłe i chodzone. Posłużyły one jako baza dźwiękowa do stworzenia sampli, z których, w przeważającej większości, składa się płyta. Tytuły na albumie oddają kolejne tańce, z których czerpaliśmy konkretne dźwięki, ale nie próbujemy ich odtwarzać.

Provinz Posen - Michał Wiraszko, Szymon Waliszewski: Muzyką opowiadają historię Powstania Wielkopolskiego
Grzegorz Dembiński Michał Wiraszko: Im mocniej wchodziliśmy w świat folkloru, tym większą rolę odgrywać zaczęła fascynacja tym pięknym, wielopokoleniowym i wysyconym ziemią organizmem.

Jak je przetworzyliście?
SW:
Tradycyjne dźwięki zostały przez nas wyselekcjonowane i poddane różnym zabiegom producenckim. Używaliśmy między innymi syntezatorów modularnych, niektóre sample zostały zmultiplikowane, inne można usłyszeć na albumie w postaci praktycznie nieprzetworzonej.

Kto stanowił dla Was inspiracje do stworzenia tego projektu?
MW:
Inspiracje są w tym przypadku wielowymiarowe. Z jednej strony, muzycznie nie bez znaczenia była dla nas twórczość takich wykonawców jak Kraftwerk, Dead Can Dance czy Brian Eno. Jednak im mocniej wchodziliśmy w świat folkloru, tym większą rolę odgrywać zaczęła fascynacja tym pięknym, wielopokoleniowym i wysyconym ziemią organizmem.

Provinz Posen - Michał Wiraszko, Szymon Waliszewski: Muzyką opowiadają historię Powstania Wielkopolskiego
Artur Jędrzejak

Teraz odbędzie się koncert w KontenerArt, a na kiedy zaplanowana jest trasa. Czy tylko po Wielkopolsce czy może po Polsce albo świecie, bo projekt ma przecież także wymiar edukacyjny?
SW:
Bardzo byśmy chcieli, żeby każda z tych tras, które zostały wymienione stała się wkrótce możliwa. Pracujemy teraz nad poznańskim koncertem, który odbędzie się w sobotę i to jest w tej chwili dla nas najważniejsze. Wszystkie przyszłe cele rysują się na horyzoncie coraz wyraźniej i jak tylko przybiorą konkretne kształty, to będziemy szybciutko dawać znać.

Przyznacie, że nazwa projektu Provinz Posen jest trochę przewrotna, a może to prowokacja?
SW:
W 1918 roku tak nazywały się oficjalnie tereny Wielkopolski. Żadna inna intencja niż po prostu stwierdzenie tego faktu, nie kryje się za nazwą projektu.

Koncert projektu Provinz Posen
27 lipca o godz. 21
KontenerART (nad Wartą, ul. Ewangelicka 1)
Wstęp jest bezpłatny

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.