Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Prokuratura bada przyczyny pożaru młyna przy ul. Kolejowej. Niedługo staną tu domy?

Czytaj dalej
Fot. JRG nr 2/KM PSP w Poznaniu
Błażej Dąbkowski

Prokuratura bada przyczyny pożaru młyna przy ul. Kolejowej. Niedługo staną tu domy?

Błażej Dąbkowski

Poznańska prokuratura prowadzi postępowanie mające wyjaśnić przyczyny pożaru zabytkowego kompleksu, do którego doszło pod koniec sierpnia przy ul. Kolejowej. Z kolei Urząd Miasta Poznania zapowiada kontrolę działki, na której znajduje się młyn parowy z XIX wieku.

W nocy 29 sierpnia strażacy dostali wezwanie do płonącego dawnego młyna przy ul. Kolejowej. Walka z pożarem okazała się bardzo trudna. Ratownicy musieli podjąć decyzję o ewakuacji 50 mieszkańców sąsiedniego budynku oraz zamknięciu ulicy. W akcji wzięło udział prawie 20 zastępów straży pożarnej. Teraz sprawą interesuje się prokuratura oraz poznański magistrat.

- Miejski Konserwator Zabytków zwrócił się do policji z prośbą o wszczęcie postępowania wyjaśniającego okoliczności pożaru zabytkowego kompleksu

– informuje Hanna Surma, rzecznik urzędu miasta.

Sprawą od kilku tygodniu zajmuje się także poznańska prokuratura.

– Po przeprowadzeniu oględzin i przesłuchaniu świadków zdarzenia powołaliśmy biegłego z zakresu pożarnictwa. Jak wynika ze zgromadzonych dotychczas zeznań, pożar mogła spowodować jedna z maszyn znajdujących się na działce – mówi Michał Smętkowski, rzecznik prokuratury okręgowej w Poznaniu.

Młyn parowy przy ul. Kolejowej 19-21 prawdopodobnie powstał pod koniec XIX w. Do 2013 r. nieruchomość należała do wielkopolskiego operatora telewizji kablowej – spółki Inea. Firma wtedy postanowiła ją sprzedać spółce MKKM Inwestycje. Rok później złożono wniosek o zaopiniowanie planów rozbiórki wszystkich budynków kompleksu młyna.

– Sporządzona opinia wykazała, że kompleks budynków przemysłowych pomimo uszkodzeń i zaniedbania, nadal stanowi istotny element układu urbanistycznego ulicy Kolejowej

– tłumaczy Surma. - Jest przykładem architektury przemysłowej, której forma odzwierciedla historię budownictwa na terenie dzisiejszej dzielnicy Łazarz i wpisuje się w zasobu architektury poprzemysłowej naszego miasta - dodaje.

Urzędnicy stwierdzili, że dopuścić można rozbiórkę jedynie czterokondygnacyjnego budynku byłego młyna oraz kotłowni, pełniącej w latach 50. funkcję warsztatu. Budynki zostały poważnie przekształcone i poddane były licznym przebudowom, na skutek których zatraciły swoją pierwotną formę i wartość artystyczną. Dwa spichlerze, dom mieszkalny, czy budynek maszynowni nadal prezentowały znaczą wartość architektoniczną oraz historyczną, dlatego musiały pozostać na swoim miejscu.

Jakie plany wobec działki, na której znajduje się młyn, ma jej właściciel? Jak na jego kolejne wnioski reagował Miejski Konserwator Zabytków? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.