Profilaktyka i leczenie chorób nerek. Koordynowana opieka szansą dla wielu chorych

Czytaj dalej
Fot. ARCHIWUM
Milena Kochanowska

Profilaktyka i leczenie chorób nerek. Koordynowana opieka szansą dla wielu chorych

Milena Kochanowska

Z dr Teresą Dryl-Rydzyńską, przewodniczącą Komitetu Zdrowia Krajowej Izby Gospodarczej i prezes NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska rozmawiamy o pilotażu nowego programu opieki nad chorymi na nerki.

Na nerki choruje ponad 4,5 miliona Polaków, co roku 80 tys. z nich umiera przedwcześnie. Nefrolodzy chcą wprowadzenia koordynowanego programu opieki nad chorymi. Szczegóły pilotażu tego programu zostaną zaprezentowane w czwartek, podczas 13. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Poznaniu.
60 lat temu, właśnie w Poznaniu, odbyła się pierwsza w Polsce dializa. 30 maja, ponownie w stolicy Wielkopolski, zaczyna się nowa era opieki nad pacjentami chorymi na nerki. Na zjeździe spotka się 300 najwybitniejszych nefrologów w Polsce. Przy okazji tej konferencji odbędzie się też debata ekspertów i pacjentów na temat opieki koordynowanej w nefrologii.

Czytaj też: Ile trwa urlop macierzyński dla matki lub ojca?

Jaki jest największy problem chorych i na czym ma polegać reforma?
Problemem jest niska wykrywalność przewlekłych chorób nerek, dlatego głównym celem reformy jest wcześniejsze ich wykrywanie. Obecna fragmentacja opieki powoduje zbyt późne wykrywanie schorzeń nefrologicznych, zazwyczaj nie ma już szansy na ich skuteczne leczenie farmakologiczne i konieczna jest dializoterapia lub przeszczep. W konsekwencji mamy lawinowy wzrost liczby ciężko chorych na nerki oraz wydatki na ich terapie. Objęcie opieką koordynowaną wyłącznie chorych w schyłkowym stadium niewydolności nerek – to plan na pierwszy etap koordynacji – szacunkowo przyniesie oszczędności w kwocie 3 mln zł rocznie.

Dzięki nim co najmniej 50 tysięcy osób rocznie będzie mogło pójść do nefrologa i wcześniej dowiedzieć się o chorobie. A jeśli odpowiednio szybko zdiagnozujemy pacjenta, to możemy go leczyć zachowawczo, tak żeby choroba nie postępowała wcale lub by działo się to maksymalnie wolno. Możemy dzięki temu odwlec włączenie pacjenta do dializy nawet o 10-20 lat; spowodować, by ten człowiek zamiast pozostawać na rencie i terapii ratującej życie, był dalej aktywny zawodowo i rodzinnie.

Czytaj też: Kontrole zwolnień: kto kontroluje chorujących i w jaki sposób?

Kiedy wobec tego ten niezwykle ważny program może wejść w życie?
To duża zmiana systemowa, więc taka reforma musi być poprzedzona pilotażem. Kiedy on zostanie uruchomiony powinniśmy dowiedzieć się właśnie dziś, bo w spotkaniu bierze też udział przedstawiciel Centrali NFZ. W pilotażu może wziąć udział 250 stacji dializ z całej Polski, w tym 25 z Wielkopolski. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie w swojej strukturze poradni nefrologicznej.

Milena Kochanowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.