Produkcja środków na szczury pod nosem poznaniaków

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Danielewicz

Produkcja środków na szczury pod nosem poznaniaków

Marta Danielewicz

Mieszkańcy Podolan nie chcą mieć w swoim sąsiedztwie fabryki środków chemicznych. Dowiedzieli się o niej ostatni, kiedy ta może już w pełni działać.

W halach magazynowych o powierzchni 4 hektarów przy ulicy Druskiennickiej na Podolanach lada dzień ma ruszyć produkcja środków chemicznych przeciwko gryzoniom i owadom. Magazyny znajdują się w środku osiedla domków jednorodzinnych i bloków. Zaraz obok już jeden zakład mleczarski. W niedalekiej odległości swoją działalność prowadzi także Piotr i Paweł. W pobliżu znajduje się szkoła. Takie sąsiedztwo nie podoba się mieszkańcom, którzy dowiedzieli się o planowanej inwestycji już po tym, jak spółce udało się pozyskać decyzję środowiskową, potrzebną do prowadzenia tego typu działalności.

- Stąd nasze oburzenie. Zgody mieszkańców nie ma i nie będzie na tego typu produkcję na naszym fyrtlu

- mówi Maciej Niemiar ze stowarzyszenia Podolany i dodaje. - Najbardziej oburzający jest jednak fakt, że decyzja zapadła bez konsultacji z mieszkańcami.

Także rada osiedla Podolany dodaje, że nie była stroną w toczącym się postępowaniu.

- Na wniosek mieszkańców napisaliśmy teraz opinię, która jest negatywna dla tego typu działalności na tym terenie - zaznacza Piotr Zubielik, przewodniczący rady osiedla Podolany.

Jednak konsultacje, zdaniem pracowników wydziału ochrony środowiska urzędu miasta odbyły się.

- Firma Codex spoza Poznania zwróciła się do naszego wydziału z prośbą o zmianę sposobu użytkowania części pomieszczeń magazynowych na produkcyjne. Wniosek w tej sprawie złożyli już w zeszłym roku

- opowiada Piotr Szczepanowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska w Poznaniu. Dyrektor zapewnia, że o konsultacjach mieszkańcy byli informowani i to dwukrotnie. - Nikt wtedy w nich nie uczestniczył, nie zgłaszał obiekcji. Informacje umieściliśmy na stronie internetowej, przy planowanej inwestycji pojawiły się nawet plakaty, także rada osiedla była powiadomiona.

Kto i co będzie produkował?

Codex to przedsiębiorstwo z Środy Wielkopolskiej. Zajmuje się kompleksową obsługą innych firm z zakresu ochrony środowiska. W ofercie mają właśnie usługi związane z inwestycjami. Jaką firmę reprezentują w tym przypadku? Tego prezes Codexu zdradzić nie chce. Wiadomo, że to nie oni zajmą się produkcją.

- Nie jesteśmy właścicielem magazynów, występowaliśmy tylko z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej na zmianę sposobu ich użytkowania. Nie mogę też zdradzić jaka produkcja będzie się tam odbywać, ani w czyim imieniu występujemy

- odpowiada Piotr Sadowski, współwłaściciel firmy Codex.

Mimo że prezes zdradzać tego nie chce, produkcja tajemnicą nie jest - jej opis zwarty jest chociażby w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W magazynach mają powstać trzy linie produkcyjne. Pierwsza do przetwarzania środków chemicznych przeciwko ślimakom, druga przetwarzająca środki na myszy, szczury i inne gryzonie, oraz trzecia linia, służąca do mieszania nasion traw.

- Na wniosek mieszkańców napisaliśmy teraz opinię, która jest negatywna dla tego typu działalności na tym terenie - zaznacza Piotr Zubielik, przewodniczący
Piotr Tomaszewski W tym miejscu na Podolanach ma powstać fabryka

Kto jest właścicielem magazynów – tego oficjalnie nie wiadomo. Co się w nich znajduje?

– Kiedyś kierowca pomylił hale i chciał do nas przywieźć kilkanaście ton saletry (stosowanej jako nawozy sztuczne – przyp. red). Teraz nie pozwolę, by mi za płotem takie chemiczne świństwa produkowali – mówi Jerzy Machura, prezes firmy Machura Bros. Spółka ze względu na bliskie sąsiedztwo jest stroną w sprawie. Od decyzji WOŚ już złożyła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Obok mają powstać bloki

O tym, że na Podolanach będzie produkcja mieszkańcy dowiedzieć się mogli już w zeszłym roku, ustalono wtedy warunki zabudowy dla inwestycji na zmianę sposobu użytkowania hal.

- Dziwi mnie, że rada osiedla tak późno zareagowała

- mówi Ewa Jemielity, radna PiS. - Decyzja miasta też jest niezrozumiała, kiedy to na komisjach mówiono, że te tereny poprzemysłowe mają być zagospodarowane pod mieszkaniówkę. Dodatkowo w decyzji nie uwzględniono też planowanej zabudowy wielorodzinnej na działce obok - mówi radna.

Na razie mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją przeciwko fabryce.

Szczurzy problem w Poznaniu

Źródło: TVN24 / x-news

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.