Ppor. Tadeusz Lutak, ps. Pancerz, ze Strzyżowa do wojska wstąpił 82 lata temu [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Norbert Ziętal
Norbert Ziętal

Ppor. Tadeusz Lutak, ps. Pancerz, ze Strzyżowa do wojska wstąpił 82 lata temu [WIDEO]

Norbert Ziętal

Do wojska, na ochotnika wstąpił w 1935 r. Miał prawo wyboru jednostki, zdecydował się na batalion czołgów w Żurawicy. Jest jednym z ostatnich, żyjących uczestników wojny obronnej we wrześniu 1939 r.

Ppor. Tadeusz Lutak ze Strzyżowa ma ogromny szacunek do munduru. Gdy go włoży i usiądzie, to protestuje, jeżeli ktoś w takiej sytuacji chce mu zrobić zdjęcie. Błyskawicznie podnosi się i pręży jak struna. Niczym dwudziestolatek. Tymczasem w sierpniu pan Tadeusz skończył 100 lat.

Ze st. chor. sztab. Grzegorzem Kielarem, dowódcą plutonu zaopatrzenia 1 batalionu czołgów w Żurawicy, st. sierż. Mariuszem Szefferem, inspektorem sekcji wychowawczej 1bcz oraz historykiem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej dr. Grzegorzem Szopą zajeżdżamy pod dom pana Tadeusza Lutaka. Dużo wcześniej przed umówioną godziną.

- Dziadzio już na panów czeka - rodzina zaprasza do środka.

Pan Tadeusz wita nas w swoim pokoju. Na ścianach oprócz religijnych obrazów, zdjęcia i rysunki podporucznika. Uwagę zwraca duży szkic placu szkoleniowego w jednostce czołgów w Żurawicy w 1938 r.

- Dlaczego wstąpiłem na ochotnika do wojska? Wojsko się mi strasznie podobało. Wcześniej byłem na obozie wojskowym koło Drohobycza, dzisiaj na Ukrainie. Ale wojsko nas ćwiczyło. Był tam wtedy taki st. sierżant, jak nam w d... dawał, nie do zniesienia. Jak nas tak tłukł po ziemi, to go oficer złapał i zmienili go. Bo dyscyplina w wojsku jest potrzebna, ale to była przesada

- pan Tadeusz, ku ogromnemu szacunkowi słuchających go żołnierzy, doskonale zapamiętał wiele barwnych szczegółów wojskowej części swojego życia, m.in. parametry używanego uzbrojenia.

W dalszej części reportażu przeczytasz m.in.:

 • dlaczego 18-letni Tadeusz zdecydował sie na czołgi
 • jak to było być gońcem gen. Stanisława Maczka
 • jakie zadania czekały w AK
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.