Poznańskie życie rodzinne kwitnie. I w palmiarni, i na dziedzińcu

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Grzegorz Szkiłądź

Poznańskie życie rodzinne kwitnie. I w palmiarni, i na dziedzińcu

Grzegorz Szkiłądź

Poznańskie Dni Rodziny to sztandarowa impreza organizowana przez miasto dla mieszkańców z dziećmi i nie tylko. Podczas ostatniej edycji, w ciągu 20 dni, można było skorzystać z 344 atrakcji. Oferta miejskich wydarzeń, w których mogą brać udział poznańskie rodziny, jest o wiele bardziej bogata.

Miasto Poznań towarzyszy swoim mieszkańcom od początku. Każdy, kto przyszedł na świat w stolicy Wielkopolski, otrzymuje list gratulacyjny od prezydenta miasta. Ten miły gest to powitanie oraz zaproszenie do udziału w życiu miasta, do tworzenia specyficznej społeczności lokalnej, w której każdy obywatel odgrywa swoją ważną rolę.

Wsparcie poznańskich rodzin to nie tylko udogodnienia, ulgi, miejsca w żłobkach i przedszkolach czy dofinansowanie zabiegów in vitro. To także miejska, bogata oferta kulturalna, oświatowa i edukacyjna, która daje rodzinom możliwość spędzenia wspólnie czasu w ciekawy sposób.

Od tygodniowej imprezy do 20 dni atrakcji

Cykliczna impreza, jaką są Poznańskie Dni Rodziny, w 2017 roku została zorganizowana po raz piąty. Rozpoczęła się 13 maja i już pierwszego dnia atrakcji było tak dużo, że niemożliwością było wzięcie udziału w każdym wydarzeniu.

Podczas uroczystej inauguracji na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania coś ciekawego dla siebie mogły znaleźć dzieci, ich rodzice i dziadkowie. W przygotowanej strefie tańca Silent Disco udział wzięła najmłodsza DJ w Polsce - 8-letnia Apolonia oraz o równe 70 lat starszy od niej DJ Aciu.

Poznańskie Dni Rodziny przygotowano we współpracy z 78 partnerami, wśród których były firmy i instytucje. Uczestnicy imprezy mogli skorzystać z atrakcji oferowanych między innymi przez Palmiarnię Poznańską, Centrum Sztuki Dziecka, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Muzeum Archeologiczne, uczelnie wyższe, szkoły podstawowe, przedszkola.

Do wyboru były treningi sportowe, warsztaty artystyczne i rękodzieła, zajęcia teatralne, plastyczne, taneczne, warsztaty rozwoju osobistego, a nawet zajęcia w szkole rodzenia.

- Wydarzeń było tak dużo, że wszystkie nie zmieściły się w folderze. Dlatego po szczegółowe informacje zapraszaliśmy poznaniaków na stronę internetową Urzędu Miasta

- mówiła Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych i przypomniała, że początkowo impreza nosiła nazwę Poznański Tydzień Rodziny, ale w 2017 roku rozrosła się do 20 dni atrakcji.

Punktem kulminacyjnym obchodów PDR był Dzień Dziecka, którego świętowanie zorganizowano na dziedzińcu Urzędu Miasta.

W ramach tego wydarzenia odbyły się obrady Dziecięcej Rady Miasta. Dzieci mogły wcielić się w role radnych miasta i zapoznać się z funkcjonowaniem samorządu oraz sposobem podejmowania ważnych decyzji na poziomie gminy.

Poznańskie Dni Rodziny to impreza realizowana przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. Podobnie jak Gala Rodzin, która odbyła się 12 grudnia 2017 roku. Na spotkanie zaproszonych zostało około 400 osób. Podczas gali zostały wręczone wyróżnienia trzem wybranym partnerom Karty Rodziny Dużej. Uhonorowane zostały również dwie rodziny zastępcze, które zaangażowały się w realizację kampanii na rzecz rodzicielstwa zastępczego „Mamy etaty dla mamy i taty”. Gala była także okazją do świętowania pierwszej rocznicy powstania Centrum Inicjatyw Rodzinnych.

Atrakcje dla ludzi i dla (latających) czworonogów

„Kejter też poznaniak” - przekonuje Gabinet Prezydenta, który na poznańskiej Cytadeli zorganizował imprezę pod tym hasłem. Było to dwudniowe spotkanie psów oraz rodzin ich właścicieli, które miało miejsce 13 i 14 maja ubiegłego roku. Atrakcji było sporo i to dla każdego członka rodziny, także tego czworonożnego.

Impreza nazywana „Kejtrówką” ma charakter edukacyjny. Jej celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców miasta, w tym rodzin z dziećmi, będących właścicielami psów lub planujących nabycie psa oraz propagowanie odpowiedzialnej adopcji zwierząt.

Podczas spotkania na Cytadeli organizatorzy zachęcali właścicieli psów do bezpłatnego czipowania ich pupili, mówili także o obowiązkach, jakie wiążą się z posiadaniem psa. Poruszono także drażliwy dla mieszkańców temat sprzątania po swoich psach, rozdawano także woreczki na psie kupy.

Wśród przyjemniejszych atrakcji znalazły się pokazy psów policyjnych, profesjonalnego szkolenia psów oraz psich dyscyplin sportowych. Odbyły się też zawody: Latające Psy, które były częścią serii zawodów dogfrisbee, łączącej elementy zabawy oraz sportowego współzawodnictwa. Na Cytadeli powstał również amatorski tor agility, na którym właściciele mogli pochwalić się umiejętnościami swojego pupila.

Pieniądze na lokalne działania

Kolejnymi projektami uruchomionymi przez Gabinet Prezydenta Poznania są Centrum Inicjatyw Lokalnych oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych-Regranting. Realizacja tych programów polega na przekazywaniu pieniędzy na inicjatywy, które aktywizują wspólnoty lokalne, integrują mieszkańców, udostępniają ofertę edukacyjną i kulturalno-rozrywkową, promują życie rodzinne, wypoczynek oraz aktywne spędzanie wolnego czasu.

W przypadku CIL-Regran-tingu Gabinet Prezydenta w drodze konkursu wyłania organizację, która będzie przekazywać otrzymaną dotację innym podmiotom. W tym roku konkurs na realizację tych programów został rozstrzygnięty 9 lutego.

Na wspieranie i tworzenie Centrów Inicjatyw Lokalnych przeznaczono 345 tys. złotych. Pieniądze te trafiły do siedmiu organizacji, z których każda otrzymała od 45 do 50 tys. złotych. Wśród beneficjentów znalazły się między innym organizacje: Fundacja Inspirator ze swoim projektem „Ogrody Szeląg”, która otrzymała najwięcej punktów w konkursie, Fundacja ReStart i jej inicjatywa, czyli CIL Darzybór, Stowarzyszenie Pedagogów Społecznych Riposta, które otrzymało 50 tys. zł na projekt CIL: Bernardyn.

W ramach CIL-Regranting wyłoniono jednego operatora, którym została Wielkopolska Sieć Organizacji Pozarządowych „Działamy Razem” Stowarzyszenie Instytut Zachodni. Za jej pośrednictwem do organizacji aktywizujących społeczności lokalne trafi w 2018 roku 350 tys. złotych.

„Czy potrafimy dzielić się miastem?” to tytuł debaty zorganizowanej w ramach Dnia Samorządu Terytorialnego, który obchodzony jest 27 maja na pamiątkę pierwszych w Polsce wolnych wyborów. Oprócz debaty, na dziedzińcu Urzędu Miasta zorganizowano tego dnia wiele atrakcji dla dzieci i rodzin.

Uwolniony dziedziniec Urzędu Miasta Poznania

Dziedziniec Urzędu Miasta to nowe miejsce na kulturalnej mapie Poznania. Kilka lat temu przestał służyć za parking i stał się przestrzenią otwartą na i dla mieszkańców. #NAWOLNYM to cykl wydarzeń kulturalnych, z których każdy poznaniak mógł wybrać coś dla siebie. W 2017 impreza w ramach projektu „Kultura na Wolnym” została zorganizowana po raz drugi. Rok wcześniej projekt skupił się na spektaklach wystawionych przez teatry stworzone przez Krystynę Jandę, czyli Och Teatr i Teatr Polonia.

W ubiegłym roku, oprócz teatrów, do udziału w wydarzeniu zaproszono mieszkańców, turystów oraz całe rodziny. Wybór imprez był naprawdę duży, od warsztatów muzycznych przez filmowe po taneczne. Organizatorzy w harmonogramie uwzględnili także potrzeby i gusta rodzin z dziećmi. Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach projektu „Kultura na Wolnym” był bezpłatny dla uczestników.

Od 2015 roku w Poznaniu można przebiec „najszczęśliwsze 5 kilometrów na świecie”. Tak nazywana jest ciesząca się ogromna popularnością impreza The Color Run, której patronuje prezydent Poznania. W tym niepowtarzalnym biegu może wziąć udział każdy, bez względu na wiek czy poziom sprawności fizycznej.

Impreza zawdzięcza swoje powodzenie niezwykłym kolorowym barwnikom, którymi co kilometr obsypywani są na trasie uczestnicy ubrani w białe koszulki The Color Run. Barwniki są naturalne i całkowicie bezpieczne, ponieważ są zrobione na bazie skrobi kukurydzianej. Bez trudu można je zmyć wodą.

Tym, co odróżnia The Color Run od zwykłych biegów ulicznych, jest również to, że nie obowiązuje tutaj pomiar czasu, a w imprezie udział mogą wziąć całe rodziny, również z małymi dziećmi. Maluchy do 10. roku życia biegną za darmo.

Poznań zamienia się w lodową krainę

Z Polski, Francji, Węgier, Kanady, Szwecji, Litwy czy Filipin przybyli do Poznania artyści startujący w niecodziennych konkursie. Swoje delikatne dzieła tworzyli za pomocą pił elektrycznych, a także dłut, młotków i siekier. Od 9 do 11 grudnia stolica Wielkopolski zamieniła się w krainę lodu. Odbywał się tu bowiem Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej, który przyciągnął na Stary Rynek tysiące poznaniaków oraz turystów z całej Europy. Impreza ta odbyła się po raz 11. i tym razem partnerem firmy Stihl w jej organizacji był prezydent Poznania.

Mistrzowie rzeźby lodowej mogą stratować w konkursie w dwóch konkurencjach. Sobota to dzień, kiedy uczestnicy wykonują rzeźbę według otrzymanego projektu i muszą to zrobić w określonym czasie. Niedziela to czas dla kreatywności, wyobraźni i odkrycia artystycznej natury twórców rzeźb.

Tego dnia odbywa się rzeźbienie na dowolny temat w 900-kilogramowych bryłach lodu. W czasie, kiedy artyści zajmują się tworzeniem, odwiedzający Stary Rynek mogą skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Są to m.in. warsztaty rzeźbienia w lodzie dla dzieci czy koncerty nie tylko poznańskich artystów i gwiazd. W ubiegłym roku podczas konkursu rzeźby lodowej w Poznaniu wystąpiła Reni Jusis.

Od 2016 roku Gabinet Prezydenta Poznania przekonuje mieszkańców, którzy nie są zameldowani w stolicy Wielkopolski, że warto płacić tu podatki. Kampania „Zamień PIT-y na benefity” promująca płacenie podatków w Poznaniu, skierowana jest przede wszystkim do osób mieszkających pod Poznaniem, a na co dzień korzystających z usług oferowanych przez miasto (komunikacja miejska, żłobki, itp.). Kampania skierowana w znacznym stopniu do rodzin pokazała, z jak licznych bonusów mogą korzystać osoby płacące podatki w Poznaniu.

Kultura, edukacja i integracja dla mieszkańców

Dzięki pomysłom i działaniom Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania wizyta w poznańskim zoo oraz palmiarni zyskuje zupełnie nowy wymiar. Oprócz walorów rekreacyjnych i rozrywkowych stworzono tu atrakcje edukacyjne i poznawcze. Skorzystać z nich mogą zarówno najmłodsi mieszkańcy, jak i trochę starsi.

W Starym Zoo uczniowie mogli skorzystać z Bioróżnorodnych Ferii. Głównym tematem spotkań, które odbywały się tu dwa razy w tygodniu była ochrona lokalnej różnorodności biologicznej.

The Color Run to bieg, w którym nie liczą się wyniki, a uczestnictwo i dobra zabawa. W Poznaniu odbywa się on wokół Jeziora Maltańskiego
Waldemar Wylegalski

Stoiska Starego i Nowego Zoo można spotkać podczas wielu imprez edukacyjnych. W 2017 roku była to Noc Biologów, zorganizowana 13 stycznia na Wydziale Biologii UAM, czy targi edukacyjne Ekoforum, które odbyły się w dniach 24-26 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Podczas ubiegłorocznego Dnia Dziecka można było poczuć się w Starym Zoo przy ulicy Zwierzynieckiej, jak na Dzikim Zachodzie. Odbył się tu bowiem Kowbojski Dzień Dziecka, czyli pokaz kowbojskich umiejętności Szeryfa Zbyszka, kowbojskie gry i zabawy dla dzieci.

Poznański ogród zoologiczny co roku organizuje Noc Marzeń. To specjalna okazja do zwiedzania zoo dla dzieci chorych i niepełnosprawnych. W tym dniu dzieci nieodpłatnie mogą odwiedzić zwierzęta w Nowym Zoo, a po zwiedzaniu organizowane jest ognisko i poczęstunek.

Poznańskie zoo bierze także udział w cyklicznym wydarzeniu „Poznań za pół ceny”, ale przez cały rok ma dla rodzin specjalną ofertę. To bilet rodzinny, z którego może skorzystać sześć osób.

Podczas akcji „Poznań za pół ceny” taniej można kupić bilety do Palmiarni Poznańskiej. To miejsce atrakcyjne dla rodzin z dziećmi, chociażby z powodu lokalizacji i otoczenia. Park Wilsona otaczający palmiarnię to doskonałe miejsce na rodzinny relaks.

Biblioteka Raczyńskich wychodzi na plac Wolności

Przez cały rok Biblioteka Raczyńskich wspiera czytelnictwo i zachęca do podróży w świat literatury. W ubiegłym roku biblioteka przygotowała dwa programy, które skierowała do poznańskich rodzin.

Pierwszy rozpoczął się 25 marca. Były to „Czytaty”, czyli promujący czytelnictwo cykl spotkań zorganizowany z myślą o ojcach i dzieciach, którzy chcą ciekawie spędzić sobotnie popołudnia. Na realizacje tego zadania przeznaczono ponad 23,5 tysiąca złotych.

Kolejny projekt to Kiermasz Poznańskich Wydawców. Trzydniowa impreza czytelnicza zorganizowana na przełomie kwietnia i maja odbyła się na placu Wolności. Miała być ona nawiązaniem do majówek z książką.

Grzegorz Szkiłądź

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.