Poznańskie ulice z nowymi nazwami. Warzywnymi!

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Poznańskie ulice z nowymi nazwami. Warzywnymi!

Bogna Kisiel

Szpinakowa, Jarmużowa, Kabaczkowa, Ogórkowa, Pietruszkowa, Groszkowa – która z nazw ulic jest bardziej smaczna? – Groszkowa – nie ma wątpliwości Tomasz Lipiński, radny Platformy. – Choć szpinak też lubię.

Po Szparagowej, Dyniowej, Brokułowej, Rzodkiewkowej czy Jagodowej na terenie objętym planem „Folwark Michałowo” pojawią się kolejne „warzywne” nazwy ulic.

– Podoba mi się, że Poznań ma charakterystyczne dla danego rejonu nazwy ulic

– twierdzi radny Tomasz Lipiński. – Jak usłyszy się jakąś nazwę, to od razu wiadomo, w której części miasta znajduje się taka ulica.

Tomasz Lipiński przyznaje jednak, że rodzi to również pewne problemy.

– Jeśli pewien fragment miasta silnie rozwija się, jak na przykład Michałowo, to trzeba szukać coraz dziwniejszych nazw – wskazuje Tomasz Lipiński. – Wydaje się jednak, że mieszkańcy to akceptują. Nie protestują, chcą mieszkać przy takich ulicach.

Rada Osiedla Szczepankowo-Spławie-Krzesinki nie ma nic przeciwko takim propozycjom i pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał w sprawie nadania ulicom nazw: Szpinakowa, Jarmużowa, Kabaczkowa, Ogórkowa, Pietruszkowa i Groszkowa. Także radni z komisji kultury i nauki przystali na nie.

Istotne jest, że jedyne skutki finansowe, które niosą ze sobą nowe nazwy ulicy ograniczają się jedynie do kosztów tabliczek z ich nazwami.

Wybitne postaci

Jednolite nazewnictwo utrzymywane jest także na Strzeszynie. Tutaj w rejonie Literackiej i Żołnierzy Wyklętych pojawią się ulice: Elżbiety Zawackiej (prof. nauk humanistycznych, żołnierz AK, jedyna kobieta wśród „cichociemnych”); Romana Konkiewicza (lekarz, działacz społeczno-polityczny zamordowany przez Niemców w Forcie VII); Jana Wiencka (uczestnik Powstania Wielkopolskiego, rozstrzelany w Forcie VII); Adama Poszwińskiego (dziennikarz i polityk, uczestnik Powstania Wielkopolskiego, trafił do Fortu VII, zamordowany przez Niemców), Moniki Cegłowskiej (łączniczka Franciszka Witaszka, powieszona w Forcie VII).

Na terenie Kiekrza trzy ulice zyskają nowe nazwy: Cumownicza, Burtowa i Szalupowa. Na Starołęce droga wewnętrzna będzie nosić imię podróżnika Tony’ego Halika, a patronką ulicy odchodzącej od Głogowskiej zostanie Maria Lange, najwszechstronniejsza sportsmenka Wielkopolski w okresie międzywojennym.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.