Poznański program Kawka Bis. Miasto zachęca mieszkańców do dbania o jakość powietrza. Proponuje bezpłatną wymianę pieców

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Marta Danielewicz

Poznański program Kawka Bis. Miasto zachęca mieszkańców do dbania o jakość powietrza. Proponuje bezpłatną wymianę pieców

Marta Danielewicz

Od 2018 roku w Poznaniu działa program Kawka Bis. Jego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza w skutek spalania paliw stałych w przestarzałych piecach. Do tej pory nie cieszył się on zainteresowaniem mieszkańców. Dlatego urząd miasta zmienia jego zasady. Mieszkańcy będą mogli ubiegać się o zwrot 100 procent kosztów poniesionych przy wymianie pieca na bardziej ekologiczny. Mogą też liczyć na wsparcie finansowe przy wymianie na odnawialne źródła energii, np. fotowoltaikę. Także przyszłoroczny nabór zacznie się wcześniej, bo we wrześniu.

Miasto Poznań pochwaliło się działaniami, które podjęło w walce ze smogiem. Poznań od lat nie radzi sobie z czystością powietrza. Odnotowujemy rokroczne przekroczenia niebezpiecznych dla zdrowia i życia pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5, których drobne cząstki z łatwością przenikają do płuc, wywołując liczne choroby.

Czytaj: Smog w Poznaniu: Mieszkańcy palą, ponieważ nie wiedzą, że nie mogą

Działania miasta w walce ze smogiem

- Dbamy o to, by poznaniakom oddychało się lepiej - zapewniła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

- Mamy wydzieloną jednostkę straży miejskiej - Eko Patrol - która kontroluje domowe paleniska, zakupiliśmy wraz z policją samochód dla mundurowych, który bada jakość spalin samochodowych, na szkołach podstawowych w Poznaniu i powiecie zainstalowane są miernik jakości powietrza wraz z tablicami informacyjnymi. Mamy także aplikację Atmosfera dla Poznania, która korzystając z rzetelnych, referencyjnych źródeł czyli stacji pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska informuje o jakości powietrza w mieście. Z Veolią ruszamy niedługo z kolejną, 10. już edycją akcji Trzymaj Ciepło, dzięki której mieszkańcy wiedzą ile ciepła i pieniędzy ucieka im z domów - wymienia K. Kierzek-Koperska.

Polecamy: Smog w Poznaniu: Dron będzie sprawdzał, kto czym pali w mieście. W jakich rejonach Poznania się pojawi?

W ramach Poznańskiego budżetu Obywatelskiego realizowane są także badania jakości powietrza przy użyciu drona. Do tej pory udało się skontrolować 14.3 tys. budynków. wykryto 23 nieprawidłowości.

W Poznaniu także od maja 2018 obowiązuje uchwała antysmogowa, zgodnie z którą do 2028 roku mieszkańcy musza usunąć wszystkie piece starej generacji.

Kawka Bis na wymianę pieców

Miasto Poznań chce w tym wesprzeć mieszkańców. Od 2018 roku w stolicy Wielkopolski działa miejski program Kawka Bis. Jego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza wskutek spalania paliw stałych w przestarzałych piecach.

- To kontynuacja rządowego programu Kawka z 2015 roku, finansowanego do tej pory z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do 2018 roku udało się za rządowe dofinansowanie wymienić 1300 źródeł niskiej emisji na te bardziej ekologiczne. Od 2018 roku kontynuujemy te działania z ramienia miasta. Sami finansujemy wymianę pieców - tłumaczy Przemysław Surdyk, p.o. dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UM Poznań.

Do tej pory mieszkańcy wykorzystali zaledwie 75 procent puli środków dostępnych w ramach Kawki Bis. Dlatego w tym roku program ma zmienić swoje oblicze. Projektem zmian zajmą się jednak miejscy radni.

Czytaj: Gminy uczą swoich mieszkańców jak palić w piecach. Taką walkę ze smogiem krytykuje wiceprezydentka Poznania: "Jestem przeciwnikiem węgla"

- W przyszłym tygodniu na sesji rady miasta zaproponujemy radnym następujące zmiany: zwiększenie wysokości dotacji indywidualnych, dla wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorców z 6 tysięcy zł do 12 tys. zł na wymianę źródeł niskiej emisji na ogrzewanie elektryczne, gazowe czy olejowe. Wprowadzamy także możliwość dofinansowania odnawialnych źródeł energii do 15 tys. zł i pomp ciepła też do 15 tys. - mówi Surdyk.

Jeśli te zmiany wejdą w życie, poznaniacy którzy zdecydują się na zmianę ogrzewania na bardziej ekologiczną, będą mogli się starać o zwrot 100 proc. kosztów realizacji inwestycji.

- Wydłużymy także czas na złożenie wniosków i rozliczenia zrealizowanej inwestycji z września do października - zapewnia dyrektor WKIOŚ.

Kawka Bis poradzi sobie z niską emisją?

Zdaniem urzędników poznaniacy nie korzystali z Kawki, bo nie znali zasad programu. - Dlatego chcemy dotrzeć do rad osiedli, mediów z pełną informacją na temat Kawki Bis, organizować spotkania na ten temat. W grudniu ruszymy z pełną kampanią informacyjną - zapewnia Przemysław Surdyk.

Poznańscy urzędnicy będą także wnioskowali o zwiększenie budżetu w ramach programu Kawka Bis z 2 mln złotych do 10 mln złotych. Te środki mają starczyć na wymianę tysiąca pieców rocznie. To jednak wciąż kropla w morzu, bowiem szacuje się, że w mieście jest 20-25 tysięcy źródeł niskiej emisji.

- W zasobach miejskich, w budynkach komunalnych takich źródeł jest ok. 3,7 tys. - mówi Surdyk.

Marta Danielewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.