Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Poznański Mordor na Marcelinie. Tysiące mieszkańców przybywa, a komunikacji nie ma

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Marta Danielewicz, Mikołaj Woźniak

Poznański Mordor na Marcelinie. Tysiące mieszkańców przybywa, a komunikacji nie ma

Marta Danielewicz, Mikołaj Woźniak

Północny Grunwald i Marcelin rozwijają się w zatrważającym tempie. Na oczach mieszkańców z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc buduje się poznański Manhattan. Powstają biurowce sięgające chmur i ogromne osiedla mieszkaniowe. W ciągu kilku ostatnich lat na niewielkim obszarze przybyło kilka tysięcy nowych użytkowników: mieszkańców i pracowników biur, sprowadziły się tam największe firmy, nie tylko z Poznania, ale także całej Wielkopolski. A będzie ich jeszcze więcej.

Swoją siedzibę mają tam Ikea, John Deer, GSK IT, MAN, i wiele innych firm, są także magazyny większych spółek. Z kolei osiedla mieszkaniowe z usługami i wewnętrzną infrastrukturą, przedszkolami i żłobkami przypominają miasta w mieście. A to nie koniec, bowiem dzielnica rozwija się i pnie dalej.

Szacuje, że w najbliższym czasie powstanie tam blisko 1700 mieszkań. To rejon miasta, gdzie trwa najwięcej prac budowlanych.

Mieszkańcy i rada osiedla zwracają uwagę, że w związku z intensywną zabudową tworzą się korki. Lokalna społeczność wylicza braki w komunikacji miejskiej, a pracownicy biur narzekają, że znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem.

Kiedyś folwarczna wieś, dziś miasteczko biurowe

Marcelin to niewielka dzielnica Poznania, która właściwie jest przedłużeniem Północnego Grunwaldu. Od północy graniczy z ul. Bukowską, od zachodu z os. Bajkowym, a od wschodu z ul. Bułgarską. Częściowo położony jest na tym terenie Lasek Marceliński - jedno z miejsc wypoczynkowych poznaniaków. W XIX wieku była to jeszcze wieś z fortem VIIa, który wchodzi w skład Twierdzy Poznań.

- W latach 60. XX wieku były różne plany rozwoju dla tego terenu. Ówczesne władze miasta chciały stworzyć tam kampus akademicki. Dziesięć lat później stwierdzono, że teren jest za mały i zdecydowano się na Morasko

- opowiada Łukasz Mikuła, radny PO z Poznania, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej.

Do lat 2000. były tam firmy przemysłowe i magazyny. Zmiana nadeszła w pierwszej połowie XXI wieku, kiedy na rogu ulic Bułgarskiej i Marcelińskiej powstał pierwszy wieżowiec, należący do spółki MAN. W 2005 roku otwarto natomiast Centrum Handlowe King Cross Marcelin przy ul. Bukowskiej.

Radny wskazuje przy tym, że teren od samego początku cieszył się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów.

W dalszej części artykułu przeczytasz o rozbudowie Marcelina i problemach mieszkańców.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marta Danielewicz, Mikołaj Woźniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.