Poznański Budżet Obywatelski 2022: Wprowadzono zmiany w głosowaniu. Wzrośnie też pula środków

Czytaj dalej
Fot. Robert Woźniak
AM

Poznański Budżet Obywatelski 2022: Wprowadzono zmiany w głosowaniu. Wzrośnie też pula środków

AM

Podczas ostatniej sesji miejscy radni jednogłośnie przyjęli nowe zasady Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, mają one na celu usprawnienie tegorocznej edycji. Podczas głosowania PBO 2022 do wykorzystania będzie też większa pula środków - 22 miliony złotych.

Urzędnicy pracujący nad zasadami PBO 2022, po konsultacji z wydziałem prawnym, zdecydowali się przywrócić dane kontaktowe, przekazywane przez wnioskodawców projektów.

- Chodzi o możliwość podania przez nich numeru telefonu lub e-maila. Analizując jeszcze raz rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, prawnicy doszli do wniosku, że na etapie składania wniosków urząd może wymagać od mieszkańców takich danych - wyjaśnia Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.

Co się zmieni w Poznańskim Budżecie Obywatelskim?

W tym roku potwierdzenie oddania głosu podczas głosowania będzie odbywać się za pomocą kodu SMS (ich kosztem nie będzie obciążony mieszkaniec). Do jednego numeru telefonu przypisanych jest maksymalnie 5 kodów weryfikujących, umożliwiających oddanie głosu. Osoby, które nie posiadają telefonu komórkowego, będą mogły zagłosować na miejscu - w Urzędzie Miasta Poznania.

- Nie ma powrotu do weryfikacji poprzez numer PESEL. Liczymy, że zaproponowane przez nas rozwiązanie spotka się z akceptacją. W zeszłym roku weryfikacja oddania głosu w budżecie obywatelskim poprzez SMS miała miejsce np. w Krakowie, Katowicach, Łodzi czy Wrocławiu

- wylicza Patryk Pawełczak.

Na projekt PBO16 „Z widokiem na Szachty, Luboń i Poznań - budowa drewnianej wieży widokowej na Szachtach, zagospodarowanie terenu”  zagłosowało prawie
Robert Woźniak Na projekt PBO16 „Z widokiem na Szachty, Luboń i Poznań - budowa drewnianej wieży widokowej na Szachtach, zagospodarowanie terenu” zagłosowało prawie 3,5 tysiąca osób. Wieża widokowa na Szachtach, znajdująca się na południu Poznania, ma 25 metrów wysokości. Z jej szczytu rozpościera się widok na miasto.

Istotną zmianą jest również pula środków, przeznaczona na realizację projektów. W tym roku będzie ona wynosić 22 mln zł - czyli o milion więcej niż w przypadku PBO 2021. Zwiększona kwota zostanie przeznaczona na projekty rejonowe - w tym roku będzie to 16 mln zł. Na projekty ogólnomiejskie wydane zostanie 6 mln zł - z czego 4 mln zł to pula na Zielony Budżet.

Co się nie zmieni w PBO 2022?

Tak jak w poprzednich edycjach, każdy poznaniak będzie mógł zgłosić maksymalnie 3 projekty. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i dostarczyć listę poparcia podpisaną przez co najmniej 10 mieszkańców (konieczność zebrania podpisów wynika z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym).

Podobnie jak w minionych latach można składać projekty o charakterze rejonowym i ogólnomiejskim - w tym w ramach Zielonego Budżetu. Liczba rejonów pozostanie bez zmian - nadal będzie ich 13. Maksymalna wartość projektu to w przypadku projektu

Zgłoszone projekty będą weryfikowane przez miejskich urzędników w kilku etapach. Pomysły zarekomendowane pozytywnie trafią na kartę do głosowania.

Każdy poznaniak będzie mógł zagłosować raz. Dla jednej osoby do dyspozycji będą 4 głosy - 2 na projekty rejonowe i 2 na ogólnomiejskie (w tym jeden na Zielony Budżet). Do realizacji trafią te pomysły, które uzyskają największą liczbę głosów, a ich wartość sumaryczna mieści się w danej puli budżetu obywatelskiego. Głosowanie, tak jak dotychczas będzie odbywać się drogą elektroniczną.

- Aby wziąć udział w PBO nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy, że jest się jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, ale w przypadku niepełnoletnich poznaniaków konieczne jest potwierdzenie opiekuna

- przypominają urzędnicy.

Zbieranie wniosków do PBO 2022 odbywa się w dniach 4-31 maja 2021 r. Głosowanie rozpocznie się 1 października i potrwa do 22 października (do godz. 12). Ogłoszenie wyników nastąpi do 5 listopada.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 1% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
AM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.