Poznański Budżet Obywatelski 2020: Poznaniacy zgłosili blisko 350 projektów. To dużo mniej niż w ubiegłym roku. Kiedy głosowanie w PBO?

Czytaj dalej
Fot. UMP/poznan.pl
Szymon Turowski

Poznański Budżet Obywatelski 2020: Poznaniacy zgłosili blisko 350 projektów. To dużo mniej niż w ubiegłym roku. Kiedy głosowanie w PBO?

Szymon Turowski

Trwa 8. edycja Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku do dyspozycji mieszkańców jest łącznie 21 milionów złotych. Miasto zakończyło etap przyjmowania projektów, teraz trwa ich weryfikacja. Znana jest już pełna lista pomysłów, które zgłosili poznaniacy.

Poznaniacy w tym roku złożyli 348 projektów ogólnomiejskich i rejonowych w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2020. Dla porównania w 2018 roku było ich 425, w 2017 – 325, a w 2016 – 234.

Tegoroczne projekty dotyczą m. in.: budowy street workout’u w parku na Winogradach, połączenia przystanku kolejowego Poznań-Karolin z osiedlami na Naramowicach, budowy aktywnego przejścia dla pieszych na ul. Krańcowej - nieopodal Szkoły Podstawowej nr 46, budowy zatoczek autobusowych na ul. Oliwkowej, czy wyczyszczenia oraz modernizacji boisk na ul. Sierakowskiej.

Czytaj więcej: Poznański Budżet Obywatelski 2020: Koniec składania wniosków. Ostatnie projekty przyjdą pocztą

Dla przykładu, ostatni z nich polega przede wszystkim na wymianie nawierzchni boiska do piłki nożnej, przekształceniu asfaltowego placu na pełnoprawne boisko do koszykówki oraz stworzenie zewnętrznej siłowni. Dodatkowo planowane jest też ogrodzenie obiektów, montaż tzw. “małej architektury” i elementów zieleni. Boiska w ciągu dnia mają służyć dzieciom z pobliskiej szkoły, a w godzinach. popołudniowych będą ogólnodostępne. Łączny koszt realizacji projektu wynosi 543 tys. złotych.

Wszystkie złożone wnioski zostaną ocenione i zweryfikowane, a następnie spośród nich komisja wyłoni najciekawsze.

Jaki jest na to budżet?

W tym roku łączny budżet przeznaczony na realizację projektów społecznych wynosi 21 milionów złotych, z zastrzeżeniem, że maksymalna wartość pojedynczego projektu ogólnomiejskiego nie może przekraczać 2 mln złotych, a rejonowego 600 tys. W zeszłorocznej edycji mieszkańcy do rozdysponowania mieli 20 mln złotych, dwa lata temu - 18, a trzy – 17,5.

Jakie są zasady głosowania na poszczególne projekty?

Głosowanie odbywać się będzie drogą elektroniczną oraz w specjalnie stworzonych do tego mobilnych punktach (pełna lista lokalizacji będzie dostępna na stronie internetowej PBO 2020). Każda osoba fizyczna, która mieszka w Poznaniu (bez konieczności zameldowania) ma prawo wziąć udział w głosowaniu. Głosować będzie można tylko raz, a swoje poparcie udzielić łącznie 3 projektom – 1 ogólnomiejskiemu oraz 2 rejonowym. Na formularzu należy podać swoje imię i nazwisko, adres oraz PESEL.

Sprawdź: PBO 2019: Jakie projekty spodobały się mieszkańcom i wygrały? Są wyniki Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego

Harmonogram PBO 2020

Wnioski składać można było do 31 maja. Do 28. czerwca trwać będzie ich opiniowanie przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami, a do 23. sierpnia zostaną one zweryfikowane przez Gabinet Prezydenta oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków. Do 6. września będą przyjmowane odwołania. Następnie, do 13. września wnioski ocenią Rady Osiedli, a ostateczne zatwierdzenie listy projektów nastąpi do 26. września. Mieszkańcy będą mogli na nie głosować od 27. września do 21. października. Wraz z końcem października podane zostaną ostateczne wyniki.

Czym jest PBO?

Poznański Budżet Obywatelski to inicjatywa, która polega na realizacji projektów społecznych (ogólnomiejskich i rejonowych), dotyczących m. in: edukacji, kultury, sportu, rekreacji, czy przestrzeni publicznej. Na ich wdrażanie miasto przeznacza specjalnie wydzielone środki. PBO finansowany jest z publicznych pieniędzy, które składają się łączny budżet miasta. Udział w inicjatywie może wziąć każda osoba mieszkająca w Poznaniu.

Szymon Turowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.