Poznański Budżet Obywatelski 2020: Mieszkańcy podzielą 21 milionów złotych

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Nicole Młodziejewska

Poznański Budżet Obywatelski 2020: Mieszkańcy podzielą 21 milionów złotych

Nicole Młodziejewska

Start głosowania na projekty zgłoszone w ramach ósmej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego wyznaczono na północ z czwartku na piątek (26/27 września). W tegorocznej edycji mieszkańcy mogą wybierać spośród 239 projektów.

W tym roku do głosowania w Poznańskim Budżecie Obywatelskim z 350 zgłoszonych projektów przepuszczonych zostało 239. 34 projekty to tzw. projekty ogólnomiejskie na kwotę do 2 mln zł albo dotyczące więcej niż jednego z 13 rejonów, na które miasto Poznań zostało podzielone. Pozostałe 205 projektów to projekty rejonowych, które podzielono na 13 rejonów.

Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019: Wojciech Jankowiak kontra Katarzyna Ueberhan - debata przedwyborcza w studiu "Głosu Wielkopolskiego"

Ósma edycja PBO to 21 mln zł do dyspozycji. Dokładnie 6 mln zł zostanie przeznaczonych na projekty ogólnomiejskie i 15 mln zł na projekty rejonowe.

Co nowego w PBO 2020?

Jak tłumaczy Patryk Pawełczak, dyrektor gabinetu prezydenta Poznania, w tegorocznym Poznańskim Budżecie Obywatelskim dominują tzw. projekty twarde, czyli dotyczące infrastruktury.

- Jednak zauważamy, że poza tymi kulturalnymi i sportowymi projektami, w tej edycji pojawiły się też projekty proedukacyjne, które mają skłonić mieszkańców do pewnych zachowań. To na pewno coś nowego

– przyznaje dyrektor Pawełczak.

Kiedy głosować?

Start głosowania wyznaczono na północ z czwartku na piątek, koniec zaś na południe 21 października.

- To zmiana, bo zawsze kończyliśmy głosowanie w weekend o północy. Zauważyliśmy jednak, że bardzo dużo poznaniaków głosuje w ostatniej chwili, przez co linie umożliwiające głosowanie są bardzo przeciążone. Dlatego zdecydowaliśmy, że lepiej zakończyć głosowanie w środku dnia, dzięki czemu również my mamy większą możliwość kontroli nad procesem głosowania – tłumaczy Patryk Pawełczak.

Sprawdź też: MPK Poznań: Ostatnia szansa na nocną przejażdżkę zabytkowymi tramwajami. W sobotę wyjadą po raz ostatni

Kto może głosować?

Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Poznania, bez względu na zameldowanie. Podczas głosowania należy tylko podać miejsce zamieszkania oraz swój PESEL. Swojego wyboru mogą również dokonać osoby niepełnoletnie. Wówczas, na podstawie numeru PESEL, pojawi się dodatkowa rubryka, do której opiekun prawny będzie musiał wprowadzić swoje dane.

Jak głosować?

Głosowanie odbywa się jedynie drogą elektroniczną za pomocą platformy Poznański Budżet Obywatelski 2020. Każdy z wyborców posiada możliwość oddania maksymalnie trzech głosów, a minimalnie jednego. Na projekty ogólnomiejskie można oddać jedynie jeden głos, z kolei na projekty rejonowe – maksymalnie dwa głosy.

- Cały czas jeszcze podtrzymujemy stacjonarne punkty głosowania, przeznaczone dla osób, które nie posiadają urządzenia podłączonego do internetu. Te punkty będą działały przez cały okres głosowania w godzinach swojej pracy – są to Centrum Inicjatyw Rodzinnych oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych. Na miejscu będą czekać pracownicy, którzy udostępnią komputer i pod kątem technicznym pomogą w głosowaniu – podkreśla dyrektor Pawełczak.

Oprócz tego w tym roku pojawią się także 43 punkty stacjonarne wyznaczone przez rady osiedla, które będą znajdować się w ich siedzibach lub w budynkach szkół. Te punkty działać będą w weekend 28-29 września, w godz. 10–17.

W ubiegłorocznej edycji PBO udział w głosowaniu wzięło ponad 55 tys mieszkańców Poznania.

Nicole Młodziejewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.