Poznański Budżet Obywatelski 2020: Koniec składania wniosków. Ostatnie projekty przyjdą pocztą

Czytaj dalej
Fot. Urząd Miasta Poznania/poznan.pl
Mikołaj Woźniak

Poznański Budżet Obywatelski 2020: Koniec składania wniosków. Ostatnie projekty przyjdą pocztą

Mikołaj Woźniak

Do piątku, 31 maja, można było składać wnioski do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Ostatnie pomysły mieszkańców docierają jeszcze do urzędników pocztą. Jeśli na stemplu będzie data – 31 maja – zostaną przyjęte. Kiedy poznamy wyniki?

Nie ma już możliwości składania wniosków w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2020. Poznaniacy mogli zgłaszać swoje propozycje do końca maja, czyli do ubiegłego piątku. Spośród nich zostaną wybrane te projekty, które mają zostać zrealizowane w przyszłym roku.

Na razie nie jest jeszcze znana liczba wniosków, które przesłali mieszkańcy. Urzędnicy nadal je liczą, ponieważ ostatnie propozycje mogą jeszcze dotrzeć pocztą. Żeby zostały zaakceptowane, na stemplu pocztowym musi być data maksymalnie 31 maja.

Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji PBO wpłynęło 425 projektów. Liczba ta rośnie z roku na rok, więc także tym razem można się spodziewać rekordu.

A kwota w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2020 w tym roku znów pobiła rekord. Do rozdysponowania jest 21 milionów złotych, o milion więcej niż w poprzedniej edycji. Podobnie jak w ubiegłych latach, można składać projekty o charakterze rejonowym albo ogólnomiejskim. Maksymalna wartość projektu ogólnomiejskiego to 2 mln zł, a rejonowego - 600 tys. zł. Każdy mieszkaniec mógł zgłosić maksymalnie trzy projekty, a do każdego musiał dołączyć listę poparcia zawierającą podpisy co najmniej 10 mieszkańców.

Sprawdź: PBO 2019: Jakie projekty spodobały się mieszkańcom i wygrały? Są wyniki Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego

Co dalej? Do 23 sierpnia projekty muszą być zaopiniowane przez Urząd Miasta Poznania. Nieco ponad miesiąc później rozpocznie się głosowanie. Mieszkańcy będą mogli decydować od 27 września do 21 października. Na karcie do głosowania znajdą się tylko te projekty, które otrzymają pozytywną rekomendację urzędników. Ci weryfikują je m. in. pod kątem prawnym.

Głos będzie można oddać na maksymalnie jeden projekt ogólnomiejski i maksymalnie dwa rejonowe.

- Głosować będzie można elektronicznie, ale rady osiedli będą mogły stworzyć specjalne punkty, w których będzie można dokonać wyboru. Dodatkowe miejsca do głosowania będzie mógł też wyznaczyć gabinet prezydenta

– tłumaczą przedstawiciele UMP.

Czytaj więcej: Poznański Budżet Obywatelski 2020: 21 milionów na pomysły poznaniaków

Głosować może każdy mieszkaniec Poznania. W przypadku osób nieletnich rodzic lub opiekun musi uzupełnić elektroniczny formularz potwierdzający oddanie głosu przez podopiecznego. Zwyciężą te projekty, które zdobędą najwięcej głosów i będą się mieściły w puli pieniędzy. Wyniki PBO 2020 poznamy do 30 października.

Mikołaj Woźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.