Poznański Budżet Obywatelski 2018: Włącz Budżet Alert!

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Mikołaj Woźniak

Poznański Budżet Obywatelski 2018: Włącz Budżet Alert!

Mikołaj Woźniak

Organizacja kilku sezonów Trenera Osiedlowego i Senioralnego AWF w Poznaniu, powstanie Kaliskiego Roweru Miejskiego, rewitalizacja stawu i okolicy Parku Miejskiego w Koninie, kolejne boiska i place zabaw budowane w większych i mniejszych miejscowościach. Wszystkie powstały dzięki budżetom obywatelskim, czyli pieniądzom, o których przeznaczeniu decydowali w głosowaniu mieszkańcy tych miast. Takich inwestycji jest i będzie coraz więcej. W naszym województwie już ponad 40 gmin prowadzi budżet obywatelski.

W całej Polsce budżet obywatelski prowadzi około 20 procent wszystkich gmin, w tym niemal wszystkie duże miasta. W prawie 400 miejscowościach to ich mieszkańcy i mieszkanki decydują o inwestycjach, które następnie finansuje i realizuje samorząd. Z roku na rok rośnie też kwota, jaką samorządy przeznaczają do budżetu obywatelskiego. W całym kraju rocznie jest to ponad 300 mln złotych rocznie. W Poznaniu w tym roku jest to 20 mln zł, w Kaliszu 5 mln, a na przykład w małym Puszczykowie 100 tysięcy.

Lepsza przestrzeń wokół nas

Jakie inwestycje są realizowane? Skwerki, parki i ławki, zajęcia kulturalne i dla seniorów, domki dla wolnożyjących zwierząt, oświetlenie ulic i monitoring, zajęcia sportowe dla najmłodszych, siłownie pod chmurką i parki linowe, bezpieczne przejścia dla pieszych i drogi rowerowe, a nawet wyposażenie biblioteki czy aplikacje turystyczne – w całym kraju tysiące świetnych pomysłów dla poprawy życia w mieście są rokrocznie zgłaszane i głosowane w gminach. Część z nich po zwycięstwie zostaje zrealizowana, zmieniając rzeczywistość żyjących wokół ludzi. Z budżetu obywatelskiego korzystają i stowarzyszenia artystyczne czy sportowe, i nieformalne grupy mieszkańców czy rodziców. Każda osoba i grupa ma równe szansę, aby jej pomysł został zrealizowany dzięki samorządowym funduszom.

W większości gmin każdy może zgłosić pomysł do realizacji. Potem wystarczy namówić okolicznych mieszkańców do głosowania – i cieszyć się z realizacji.

Jaka jest skala? W 2017 roku w całej Polsce zagłosowało blisko 2 miliony osób. To niemal 10% mieszkańców i mieszkanek tych miejscowości. Zgłoszonych zostało ponad 17 tysięcy pomysłów.

Budżet Alert

W każdej gminie zasady zgłaszania pomysłów, kwoty, warunki głosowania czy terminy są inne - decyduje o tym sam samorząd. Wszystkie te informacje zebraliśmy w serwisie BudzetAlert.pl, który opracowują m.in. dziennikarze i dziennikarki Głosu Wielkopolskiego i innych tytułów Polska Press Grupy. Dysponując redakcjami w całym kraju będziemy w serwisie budzetalert.pl przedstawiać projekty, inspirować i umożliwić dyskusję i znalezienie sojuszników w społeczności lokalnej. Nasi dziennikarze będą także monitorować realizację projektów i transparentność budżetów obywatelskich.

W serwisie budzetalert.pl możesz sprawdzić między innymi:

Działaj!

To jednak nie wszystko. W serwisie budzetalert.pl dajemy Ci możliwość bezpłatnego opublikowania i promowania swojego pomysłu. Możesz po prostu opisać, jaka inwestycja powinna zostać Twoim zdaniem zrealizowana w okolicy, dodać zdjęcia, oznaczyć punkt na mapie. Następnie, jeszcze przed oficjalnym głosowaniem, zbudować poparcie mieszkańców i mieszkanek – udostępnić pomysł na Facebooku czy Twitterze, a nawet wydrukować ulotkę gotową do zawieszenia w gablocie w szkole czy na klatce schodowej.

Jeśli nie masz swoich pomysłów, możesz przeglądać te dodane przez innych mieszkańców – lub sprawdzić sąsiednie gminy. Choć oficjalne głosowanie zawsze prowadzone jest przez samorządy, pomysły można popierać już w obrębie samego serwisu budzetalert.pl i dzięki temu sprawdzić, czy mają szansę w prawdziwym głosowaniu.

Nasi dziennikarze i dziennikarki za pomocą serwisu będą także przyjmować zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości w gospodarowaniu samorządowymi pieniędzmi bądź przy realizacji projektów. Na stronie znajdziesz formularze kontaktowe.

Razem z nami możesz zmieniać na lepsze swoje najbliższe otoczenie. Sprawdź BudzetAlert.pl, znajdź swoją gminę i działaj!

Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.