Poznańska Kolej Metropolitalna: W czerwcu na cztery linie kolejowe wyruszą dodatkowe pociągi. W szczycie będą kursować co 30 minut

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Bogna Kisiel

Poznańska Kolej Metropolitalna: W czerwcu na cztery linie kolejowe wyruszą dodatkowe pociągi. W szczycie będą kursować co 30 minut

Bogna Kisiel

Już w czerwcu na czterech liniach kolejowych ruszy Poznańska Kolej Metropolitalna. To dobra wiadomość dla pasażerów, którzy zyskają większą ilość połączeń. Skróci się czas dojazdu do pracy, szkół i placówek usługowych, a drogi na terenie Poznania i powiatu poznańskiego powinny być mniej zakorkowane.

W grudniu ubiegłego roku samorząd województwa wielkopolskiego, Stowarzyszenie Metropolia Poznań oraz gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej, położone wzdłuż czterech linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego podpisały porozumienie, dotyczące współfinansowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

W pierwszym etapie uruchomienie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej nastąpi na czterech liniach kolejowych, których modernizacja została zakończona. Są to linie: Poznań – Wągrowiec , Poznań Grodzisk Wielkopolski, Poznań – Nowy Tomyśl, Poznań – Jarocin.

Jan Gosiewski, zastępca dyrektora Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta Poznania wskazuje, że

samorząd województwa oraz gminy i powiaty, znajdujące się wzdłuż tych czterech linii kolejowych solidarnie postanowiły ponosić koszty funkcjonowania połączeń.

– Opalenica miała wątpliwości, ale po debacie na terenie gminy ostatecznie przystąpiła do porozumienia – mówi dyrektor Gosiewski.

W pozostałej części artykułu przeczytasz:

 • - jakie samorządy poniosą koszty Kolei?
 • - ile dodatkowych pociągów pojawi się w Wielkopolsce?
 • - czy kolej będzie się rozrastać?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.