Poznańska Kolej Metropolitalna się rozrasta: Będzie więcej pociągów do Rogoźna i Wrześni. W godzinach szczytu pojadą co 30 minut

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Norbert Kowalski

Poznańska Kolej Metropolitalna się rozrasta: Będzie więcej pociągów do Rogoźna i Wrześni. W godzinach szczytu pojadą co 30 minut

Norbert Kowalski

Od stycznia 2020 roku będzie więcej pociągów z Poznania do Rogoźna i Wrześni. W godzinach szczytu pasażerowie będą kursować nawet co 30 minut. Wszystko dlatego, że Rogoźno i Września wejdą w skład Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W czwartek podpisano porozumienia, na mocy których większa liczba połączeń kolejowych z Poznania do Rogoźna i Wrześni stanie się faktem.

W czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu podpisano dokumenty zakładające współfinansowanie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na trasach z Poznania do Rogoźna i Wrześni. To kolejny etap rozwoju Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

- Podpisane porozumienia mają charakter deklaratywny. Następnie zostaną one zaakceptowane przez rady samorządów, a finalnie przedstawiciele samorządów podpiszą wspólne umowy - informuje Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Zobacz też: Poznań: Rusza budowa nowego peronu na dworcu. Prace potrwają do 2022 roku [WIZUALIZACJE]

Pociągi kolei metropolitalnej z Poznania do Rogoźna i Wrześni zaczną kursować w styczniu 2020 roku.

Czym jest Poznańska Kolej Metropolitalna?

Poznańska Kolej Metropolitalna to projekt, który zakłada stworzenie siatki częstych połączeń kolejowych między Poznaniem oraz miejscowościami oddalonymi od niego o około 50 kilometrów. Zgodnie z planem, pociągi mają jeździć do i z Poznania w godzinach szczytu co pół godziny w dziewięciu różnych kierunkach.

Zobacz też: PKP Intercity kupuje 12 nowoczesnych pociągów za ponad miliard zł. Będą kursowały też przez Poznań. W środku mnóstwo udogodnień

Kolej metropolitalna wystartowała w czerwcu 2018 roku. Wtedy też ruszyły pierwsze połączenia na czterech trasach z Poznania do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Grodziska Wielkopolskiego i Jarocina. Jeszcze we wrześniu 2018 roku do PKM włączono także Swarzędz, zaś w sierpniu 2019 roku również Kostrzyn.

Kolejne miasta takie jak Wronki, Kościan, Rogoźno, Września, czy Gniezno planowano dołączać do systemu PKM do 2021 roku wraz z zakończeniem prac remontowych na poszczególnych trasach.

Już teraz wiadomo, że Rogoźno i Września dołączą do systemu PKM w styczniu 2020 roku. To oznacza, że ostatnimi miejscowościami, które nie będą wchodziły w skład PKM pozostaną Wronki, Kościan i Gniezno.

Poznańska Kolej Metropolitalna: Będzie więcej pociągów z Poznania do Wrześni i Rogoźna
Grzegorz Dembinski Pasażerowie będą mogli korzystać z większej liczby połączeń kolejowych z Poznania do Rogoźna i Wrześni. Pociągi w tych kierunkach będą kursować częściej od przyszłego roku.

Czytaj więcej o Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.