Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Poznańska Kolej Metropolitalna: Doganiamy Europę, czyli szybki transport do Poznania i pociągi co pół godziny

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Norbert Kowalski

Poznańska Kolej Metropolitalna: Doganiamy Europę, czyli szybki transport do Poznania i pociągi co pół godziny

Norbert Kowalski

Wsiąść do samochodu, podjechać do najbliższej stacji kolejowej, przesiąść się na pociąg i szybko, bez korków, dotrzeć do Poznania - nierealne? Wręcz przeciwnie. 10 czerwca na czterech wielkopolskich trasach wystartuje kolej metropolitalna, która ma zachęcać do podróży pociągami i być lekarstwem na ciągłe korki na drogach wjazdowych do Poznania.

- Poznańska Kolej Metropolitalna była wspaniałym pomysłem i świetnie, że udało się go zrealizować. Ona bardzo ułatwi ludziom poruszanie się po metropolii.

Widać też, że kolej przechodzi renesans, co jest bardzo pozytywne, zwłaszcza w takich obszarach jak Poznań i okolice metropolii - nie ma wątpliwości Jan Grabkowski, starosta powiatu poznańskiego.

Czytaj też: 10 czerwca rusza Poznańska Kolej Metropolitalna. Na razie na czterech liniach.

Podobnie uważają też samorządowcy z innych, mniejszych miast, w których za niespełna miesiąc wystartuje kolej metropolitalna. Praktycznie wszyscy podkreślają, że ułatwi ona dotarcie mieszkańcom z okolicznych miejscowości do Poznania. A jednocześnie może zachęcić większą liczbę osób do podróży pociągiem zamiast samochodem.

- To umożliwi mieszkańcom zdecydowanie większą mobilność. Chociaż nasza gmina jest oddalona o około 60 km od Poznania, coraz więcej osób, mimo że mieszka u nas, pracuje w Poznaniu. Poza tym Poznań to też miasto studenckie oraz centrum edukacyjne.

Dzięki kolei metropolitalnej ułatwioną komunikację będą mieli też uczniowie i studenci

- mówi Tadeusz Kranc, starosta powiatu wągrowieckiego.

Dziewięć tras i pociągi co pół godziny
O Poznańskiej Kolei Metropolitalnej mówiło się już od lat. Politycy niejednokrotnie wspominali o potrzebie stworzenia systemu komunikacyjnego, który będzie umożliwiał szybkie dotarcie z Poznania do miast oddalonych od niego o kilkadziesiąt kilometrów. Przez długi czas kończyło się jednak głównie na słowach.

Poznańska Kolej Metropolitalna zakładała stworzenie siatki częstych połączeń kolejowych między Poznaniem oraz miejscowościami oddalonymi o niego o około 50 kilometrów.

Zgodnie z planami miałoby to zachęcić wszystkich dojeżdżających do Poznania do częstszego korzystania z transportu kolejowego.

- Docelowo pociągi miałyby jeździć do i z Poznania co pół godziny w dziewięciu różnych kierunkach. Dlatego też chcemy zwiększyć liczbę połączeń i zadbać o odpowiednią infrastrukturę na stacjach. Dworce mają stać się miejscem przesiadkowym, do którego ludzie dojeżdżaliby samochodem, a następnie wsiadaliby w pociąg i podróżowali dalej do Poznania - mówił już w 2015 roku Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

W przyszłości w Wielkopolsce ma powstać „gwiaździsta” siatka połączeń z Poznania do Nowego Tomyśla, Wągrowca, Jarocina, Grodziska Wielkopolskiego, Rogoźna, Wrześni, Kościana, Szamotuł i Gniezna.

W pozostałej części artykułu przeczytasz:

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Kowalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.