Poznańscy radni postanowili nadać Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania Andrzejowi Wituskiemu mimo sprzeciwu radnych PiS

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Poznańscy radni postanowili nadać Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania Andrzejowi Wituskiemu mimo sprzeciwu radnych PiS

Bogna Kisiel

W tym roku poznańscy radni postanowili nadać Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania Andrzejowi Wituskiemu, natomiast tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania zostaną wyróżnieni: Izabella Gustowska, Leonard Szymański, Juliusz Kubel, Marek Rezler oraz Aeroklub Poznański im. Wandy Modlibowskiej.

Andrzej Wituski był najpierw wiceprezydentem, a w latach 1982-1990 prezydentem Poznania. Dzięki jego determinacji rozpoczęła się budowa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju i została zagospodarowana Malta. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta podkreśla zasługi Wituskiego dla poznańskiej kultury.

Czytaj też: Życiowe wybory Andrzeja Wituskiego

Do najważniejszych osiągnięć należy powołanie Polskiego Teatru Tańca, muzeum Sienkiewicza, Kraszewskiego i Mieszkania – Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny, odnowienie Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan, przyczynienie się do powstania orkiestry Amadeus Agnieszki Duczmal, namówienie Izabeli Cywińskiej do kierowania Teatrem Nowym, czy reaktywowanie Jarmarku Świętojańskiego.

Wituski podjął starania do restytucji Liceum św. Marii Magdaleny, już w 1979 r. nawiązał partnerską współpracę z Hanowerem. Przez 10 lat był m.in. prezesem Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego, dyrektorem Międzynarodowych Konkursów im. H. Wieniawskiego, dyrektorem konkursów – Skrzypcowego i Lutniczego.

PiS przeciw nadaniu honorów
Przeciwko przyznaniu Wituskiemu honorowego obywatelstwa głosowali radni PiS: Klaudia Strzelecka, Sara Szynkowska vel Sęk i Przemysław Alexandrowicz. Część radnych PiS wstrzymała się od głosu, a część opuściła salę podczas głosowania.

- Pan Wituski był wysokim funkcjonariuszem partii komunistycznej

- mówi Alexandrowicz. - Dla mnie nadawanie godności honorowej ludziom, którzy stali w obozie zdrady narodowej, po stronie tych, którzy bili, zamykali, jest niegodne.

Alexandrowicz przyznał, że Wituski ma zasługi dla życia muzycznego miasta, w które angażował się jako emerytowany urzędnik.

Zobacz również: Andrzej Wituski o konkursach

- Obserwuję pana Wituskiego od wielu lat – twierdzi Wojciech Kręglewski, radny Koalicji Obywatelskiej - Zrobił dla miasta bardzo dużo. Dziwi mnie retoryka radnego Alexandrowicza, bo idąc tym tropem, musielibyśmy skreślić z kart historii wielu bohaterów narodowych, którzy byli generałami w armii carskiej, czy pruskiej, musielibyśmy skreślić część Biblii napisaną przez świętego Pawła, który wcześniej był Szawłem. Ludzie przez całe życie dokonują wyborów. Ważne jest, by te wybory były z roku na rok lepsze i czyniły ich lepszymi.

Czy legitymacja partyjna Wituskiego nie przeszkadza radnemu KO?

- Oceniam czyny. Nie przypominam sobie decyzji pana Wituskiego w stanie wojennym, które byłyby naganne

– mówi Kręglewski. - Bardzo źle oceniam tamten system. Jestem w stanie odróżnić tych, którzy wtedy zapisali się negatywnie, ale w tej grupie nie ma Andrzeja Wituskiego.

Zasłużeni dla miasta

Na wtorkowej sesji poznańscy radni zdecydowali też o przyznaniu tytułu Zasłużony dla Miasta Poznania. Otrzymają je cztery osoby oraz jedna organizacja.

Wyróżniona tym tytułem zostanie między innymi Izabela Gustowska absolwentka Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), która niemal od półwiecza jest związana z tą uczelnią, wychowując kolejne pokolenia twórców. Była członkinią grupy Od Nowa, prowadziła poznańską Galerię ON. W wieku 28 lat otrzymała Grand Prix na 8. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. W 1999 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania. Twórczość Gustowskiej prezentowana była na wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.

Kolejną osobą w tym gronie jest Juliusz Kubel – regionalista, znawca i popularyzator poznańskiej gwary, autor słuchowisk, opowiadań, wierszy, felietonów, twórca postaci Starego Marycha. Współtworzył Solidarność w poznańskim ośrodku Radia i Telewizji, Stowarzyszenie Bambrów, zabiegał o zakończenie budowy Muzeum Bambrów.

Ten tytuł otrzyma również Leonard Szymański, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., więzień obozów koncentracyjnych, absolwent Politechniki Poznańskiej, działacz Solidarności, więziony za działalność w stanie wojennym. Wraz z dr Bogdanem Szelągowiczem opracował konstrukcję aparatu płuco-serce, które wykonane zostało w „Wiepofamie” i przekazane Klinice Chirurgii Dziecięcej w Poznaniu. Korzystając z pomocy tego urządzenia pomyślnie przeprowadzono pół tysiąca operacji.

Radni docenili też dorobek dr. Marka Rezlera. Rezler jest historykiem wojskowości oraz dziejów Poznania i Wielkopolski XIX oraz XX wieku. Ma na swoim koncie ponad 20 książek i 200 artykułów. Opisał przebieg Powstania Wielkopolskiego niemal w każdym mieście i miasteczku.

Czytaj też: Honorowi Obywatele Poznania

W 100. rocznicę istnienia Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej znajdzie się on wśród zasłużonych. Jest on pierwszym polskim aeroklubem, spadkobiercą organizacji lotniczych działających w Poznaniu od 1919 r. Powstał w dniu 30 października 1919 r. Jego pierwszym prezesem był prezydent Poznania, Jarogniew Drwęski. Jego członkowie brali udział w kampanii wrześniowej, później cześć pilotów przedostała się do Francji i Anglii, walcząc w RAF-ie, inni walczyli w szeregach AK. W 1945 r. reaktywowano działalność Aeroklubu Poznańskiego. Przez wiele lat poznaniacy odnosili sukcesy w lotnictwie sportowym.

Honorowe obywatelstwo oraz tytuły zasłużonych dla miasta zostaną wręczone na uroczystej sesji Rady Miasta 29 czerwca.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.