Poznań: Żłobki tylko dla szczepionych dzieci? Antyszczepionkowcy ze STOP NOP apelują do radnych

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Bogna Kisiel

Poznań: Żłobki tylko dla szczepionych dzieci? Antyszczepionkowcy ze STOP NOP apelują do radnych

Bogna Kisiel

Poznańscy radni w przyszłym tygodniu zdecydują, czy do miejskich żłobków będą przyjmowane tylko dzieci szczepione. Antyszczepionkowcy apelują o odrzucenie tej propozycji.

- Wszelkie zaostrzenia prawa i wprowadzanie kolejnych sankcji wobec rodziców odmawiających zgody na szczepienia, szczególnie gdy u dziecka wystąpił NOP, będą powodować jeszcze większy bunt i narastanie problemu, który chcecie Państwo rozwiązać

– napisała w liście do poznańskiej Rady Miasta i komisji zdrowia Justyna Socha, liderka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP.

Czytaj też: Spór na komisji zdrowia o szczepienia

Stowarzyszenie deklaruje swój udział w konsultacjach, dotyczących zmiany prawa, której celem będzie odzyskanie zaufania do lekarzy, systemu ochrony zdrowia i szczepień.

„Droga do tego nie prowadzi jednak przez sankcje i przymus administracyjny oraz ograniczenia odbierane przez rodziców jednoznacznie jako dyskryminujące. Własne rozpoczęła się zbiórka podpisów pod kolejnym projektem obywatelskim „Bezpieczne szczepienia”, który pozwoli rodzicom dzieci z NOP (niepożądanym odczynem poszczepiennym) wnioskować o przebadanie serii

Justyna Socha, liderka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP.
Waldemar Wylegalski W marcu 2017 r. przed Urzędem Wojewódzkim odbył się protest. Działacze Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP złożyli do wojewody petycję, dotyczącą zaprzestanie nakładania uciążliwych grzywien w celu przymuszania do szczepień zdrowych osób

szczepionki, po której wystąpił oraz będą mogli otrzymać wyniki tych badań” - czytamy między innymi w wspomnianych piśmie.

Jego autorka przypomina tragiczną historię Szymona z Radomia, u którego pięć dni od szczepienia na pneumokoki wystąpiły drgawki i encafalopatia. Historię tego chłopca opisywał także „Głos Wielkopolski”. W artykule znalazła się informacja przekazana przez rodziców Szymona, że winną choroby dziecka nie była szczepionka, a mutacja genu.

Czytaj również: Nie szczepisz dziecka? Dostaniesz grzywnę

Na wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania, 9 lipca będą omawiane projekty uchwał, dotyczące zmian w statutach miejskich żłobków. Zostały w nich określone warunki przyjęcia do tych placówek. Wśród nich jest wymóg przedstawienia przez rodziców dokumentu, potwierdzającego odbycie przez dziecko obowiązkowych szczepień ochronnych. Warunek ten nie dotyczy maluchów, które nie mogą być zaszczepione ze względów medycznych.

Bogna Kisiel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.