Poznań: Wystartuje program medyczny za 19 mln zł. W jego ramach m.in. Dzienny Dom Opieki, rehabilitacja i wsparcie pielęgniarek

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Świderski
Bogna Kisiel

Poznań: Wystartuje program medyczny za 19 mln zł. W jego ramach m.in. Dzienny Dom Opieki, rehabilitacja i wsparcie pielęgniarek

Bogna Kisiel

Dzienny Dom Opieki Medycznej, teleopieka, rehabilitacja, opieka pielęgniarska, konsultacje z lekarzem geriatrą czy poradnictwo prawne to tylko część usług oferowanych w ramach projektu „Usługi społeczne i opieka medyczna dla mieszkańców Poznania”. Program będzie realizowany przez trzy lata. Jego koszt to niemal 19 mln zł, w tym dofinansowanie unijne wyniesie ponad 17,7 mln zł . Z tej pomocy skorzystają minimum 2002 osoby.

Usługi społeczne zostaną zapewnione co najmniej 1702 poznaniakom – niesamodzielnym i z niepełnosprawnościami oraz ośmiu osobom opuszczającym pieczę zastępczą (okresowa forma opieki, gdy nie mogą jej zapewnić rodzice biologiczni). W tej grupie 500 osób będzie objętych usługami opiekuńczymi, 92 – specjalistycznymi usługami opiekuńczymi, 850 – teleopieką, 110 – skorzysta z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego, a 150 z pomocy asystenta oraz 8 osób z możliwości zamieszkania w lokalach chronionych. Także ich opiekunowie (200 osób) mogą liczyć na wsparcie  – pomoc psychologiczną, szkolenia. 100 osób skorzysta z pomocy w ramach Dziennego Domu Opieki Medycznej przy ul. Św. Marcin.

Wkrótce zostanie on otwarty, poprowadzi go stowarzyszenie Flandria. Podopieczni będą mieli opiekę pielęgniarską, terapię zajęciową, doradztwo w doborze leków, zajęcia dodatkowe, wyżywienie, bezpłatny transport z miejsca zamieszkania do domu opieki medycznej i z powrotem. Także ich rodziny przejdą przeszkolenie, by wiedziały, jak opiekować się taką osobą w domu - wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych

Czas pobytu w tym domu nie może być krótszy niż 30 dni i dłuższy niż 120 dni. W pierwszym miesiącu pacjenci będą przebywać tu przez pięć dni w tygodniu, przez 8 godzin. Później w zależności od stanu zdrowia, częstotliwości udzielanych świadczeń czas pobytu będzie skracany, ale nie może on być krótszy niż 4 godziny dziennie.

Centrum Teleopieki będzie funkcjonować przez 24 godziny na dobę. Jego pracownicy będą mieli dostęp do systemu z informacjami, dotyczącymi podopiecznych (przebyte choroby, zażywane leki, kontakt do rodziny). Każdy podopieczny otrzyma opaskę z przyciskiem życia SOS. W razie zagrożenia zdrowia lub życia połączy się z teleasystentem, a ten skontaktuje się z jego rodziną lub ze służbami ratunkowymi. Teleasystenci co najmniej raz w tygodniu porozmawiają (kontrolnie, towarzysko) z podopiecznym.

Czytaj też: Poznań: Opiekunom osób niepełnosprawnych należy się chwila wytchnienia. W tym czasie ich podopiecznymi zajmą się inni

Osoby objęte pomocą w ramach Centrum Usług Domowych będą mogły liczyć m.in. na poradnictwo specjalistyczne, opiekę pielęgniarki, wsparcie psychologa czy konsultacje z lekarzem geriatrą. Wolontariusze będą przychodzić porozmawiać, poczytać książki czy wyjść z podopiecznym na spacer lub do kina.

Centrum Opieki Środowiskowej będzie oferować usługi fizjoterapeutyczne, pielęgniarskie, psychologiczne i logopedyczne. MOPR zapewni 1702 osobom porady specjalistów z zakresu psychologii, rozwiązywania konfliktów, poprawy relacji z otoczeniem. Asystenci pomogą osobą z niepełno-sprawnościami w robieniu zakupów, wizycie u lekarza, dokonywaniu płatności.

– To projekt szyty na miarę każdego, kto potrzebuje pomocy

– uważa Pietrusik-Adamska. I dodaje, że zgłoszenia do projektu przyjmuje MOPR, od opiekunów PKPS, a od osób wymagających usług medycznych dzienny dom opieki medycznej.

Liderem tego projektu jest Stowarzyszenie Medycyna Polska, a partnerami Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, MOPR, spółka Centermed, stowarzyszenie „Flandria” oraz PKPS.

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

Bogna Kisiel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.