Poznań: Wystartuje program medyczny za 19 mln zł. W jego ramach m.in. Dzienny Dom Opieki, rehabilitacja i wsparcie pielęgniarek

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Świderski
Bogna Kisiel

Poznań: Wystartuje program medyczny za 19 mln zł. W jego ramach m.in. Dzienny Dom Opieki, rehabilitacja i wsparcie pielęgniarek

Bogna Kisiel

Dzienny Dom Opieki Medycznej, teleopieka, rehabilitacja, opieka pielęgniarska, konsultacje z lekarzem geriatrą czy poradnictwo prawne to tylko część usług oferowanych w ramach projektu „Usługi społeczne i opieka medyczna dla mieszkańców Poznania”. Program będzie realizowany przez trzy lata. Jego koszt to niemal 19 mln zł, w tym dofinansowanie unijne wyniesie ponad 17,7 mln zł . Z tej pomocy skorzystają minimum 2002 osoby.

Usługi społeczne zostaną zapewnione co najmniej 1702 poznaniakom – niesamodzielnym i z niepełnosprawnościami oraz ośmiu osobom opuszczającym pieczę zastępczą (okresowa forma opieki, gdy nie mogą jej zapewnić rodzice biologiczni). W tej grupie 500 osób będzie objętych usługami opiekuńczymi, 92 – specjalistycznymi usługami opiekuńczymi, 850 – teleopieką, 110 – skorzysta z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego, a 150 z pomocy asystenta oraz 8 osób z możliwości zamieszkania w lokalach chronionych. Także ich opiekunowie (200 osób) mogą liczyć na wsparcie  – pomoc psychologiczną, szkolenia. 100 osób skorzysta z pomocy w ramach Dziennego Domu Opieki Medycznej przy ul. Św. Marcin.

Wkrótce zostanie on otwarty, poprowadzi go stowarzyszenie Flandria. Podopieczni będą mieli opiekę pielęgniarską, terapię zajęciową, doradztwo w doborze leków, zajęcia dodatkowe, wyżywienie, bezpłatny transport z miejsca zamieszkania do domu opieki medycznej i z powrotem. Także ich rodziny przejdą przeszkolenie, by wiedziały, jak opiekować się taką osobą w domu - wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych

Czas pobytu w tym domu nie może być krótszy niż 30 dni i dłuższy niż 120 dni. W pierwszym miesiącu pacjenci będą przebywać tu przez pięć dni w tygodniu, przez 8 godzin. Później w zależności od stanu zdrowia, częstotliwości udzielanych świadczeń czas pobytu będzie skracany, ale nie może on być krótszy niż 4 godziny dziennie.

Centrum Teleopieki będzie funkcjonować przez 24 godziny na dobę. Jego pracownicy będą mieli dostęp do systemu z informacjami, dotyczącymi podopiecznych (przebyte choroby, zażywane leki, kontakt do rodziny). Każdy podopieczny otrzyma opaskę z przyciskiem życia SOS. W razie zagrożenia zdrowia lub życia połączy się z teleasystentem, a ten skontaktuje się z jego rodziną lub ze służbami ratunkowymi. Teleasystenci co najmniej raz w tygodniu porozmawiają (kontrolnie, towarzysko) z podopiecznym.

Czytaj też: Poznań: Opiekunom osób niepełnosprawnych należy się chwila wytchnienia. W tym czasie ich podopiecznymi zajmą się inni

Osoby objęte pomocą w ramach Centrum Usług Domowych będą mogły liczyć m.in. na poradnictwo specjalistyczne, opiekę pielęgniarki, wsparcie psychologa czy konsultacje z lekarzem geriatrą. Wolontariusze będą przychodzić porozmawiać, poczytać książki czy wyjść z podopiecznym na spacer lub do kina.

Centrum Opieki Środowiskowej będzie oferować usługi fizjoterapeutyczne, pielęgniarskie, psychologiczne i logopedyczne. MOPR zapewni 1702 osobom porady specjalistów z zakresu psychologii, rozwiązywania konfliktów, poprawy relacji z otoczeniem. Asystenci pomogą osobą z niepełno-sprawnościami w robieniu zakupów, wizycie u lekarza, dokonywaniu płatności.

– To projekt szyty na miarę każdego, kto potrzebuje pomocy

– uważa Pietrusik-Adamska. I dodaje, że zgłoszenia do projektu przyjmuje MOPR, od opiekunów PKPS, a od osób wymagających usług medycznych dzienny dom opieki medycznej.

Liderem tego projektu jest Stowarzyszenie Medycyna Polska, a partnerami Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, MOPR, spółka Centermed, stowarzyszenie „Flandria” oraz PKPS.

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

Bogna Kisiel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.