Poznań: Walczą o lokale policyjne

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Mikołaj Woźniak, Anna Jarmuż

Poznań: Walczą o lokale policyjne

Mikołaj Woźniak, Anna Jarmuż

Mieszkańcy policyjnych lokali mogą wykupić swoje mieszkania. Zapewnia to porozumienie zawarte przez miasto i policję. Jednak w październiku rada miasta uchwaliła, że kto chce kupić lokal z bonifikatami musi złożyć wniosek o wykup do 30 czerwca tego roku. Wielu mieszkańców tłumaczy, że nie wiedziało o terminie. O swoje prawa są gotowi walczyć nawet w sądzie.

Policjanci i ich rodziny otrzymali obietnicę, że będą mogli wykupić przydzielone im służbowo mieszkania. Mogło się tak stać dzięki porozumieniu zawartemu przez miasto z policją.

Chętni do wykupu długo nie mieli konkretnych informacji na ten temat. Jednak w październiku ubiegłego roku rada miasta uchwaliła, że kto chce wykupić mieszkanie policyjne z bonifikatami musi ponownie złożyć wniosek do 30 czerwca tego roku. Tu pojawia się problem, ponieważ wielu mieszkańców nie wiedziało o nowych ustaleniach. Dziś chcą oni walczyć o swoje prawa.

- Nie było żadnej informacji o konieczności składania nowych wniosków. A wystarczył zwykły list, ulotka wrzucona do skrzynki czy ogłoszenie na klatce schodowej. Teraz okazuje się, że wnioski składane w 2003 i 2008 roku są nic nie warte

- tłumaczy nam jeden z mieszkańców osiedla Komandoria, który wystosował apel do innych.

Jak tłumaczy, w niektórych blokach przez chwilę pojawiła się kartka, że kto nie złożył jeszcze wniosku o wykup - ma to zrobić.

- Nie było tam nic o terminie, a przez długi czas mówiło się, że zanim dostaniemy taką możliwość, miną lata - dodaje nasz rozmówca.

Mieszkańcy zadecydowali, że nie zostawią tej sprawy. Planują złożenie wniosków z wyjaśnieniem opóźnienia, petycję do prezydenta Poznania, a w ostateczności pozwy sądowe.

- Osoby, które złożyły wnioski same przyznają, że dowiedziały się o tej konieczności przez „pocztę pantoflową”. ZKZL wysyła do nas listy o podwyższeniu czynszu, ale w tym wypadku tłumaczyli nam brak zawiadomień „dużą skalą operacji” - wyjaśnia kolejny z mieszkańców. Do czasu, aż wybiorą swojego reprezentanta chcą pozostać anonimowi.

Cała sprawa bulwersuje także Andrzeja Szarego, przewodniczącego związków zawodowych wielkopolskich policjantów:

- Pierwsza uchwała rady miasta nie określała terminu wykupu mieszkań. Później termin wyznaczono nie informując mieszkańców. W wielu blokach nadal wisi stara informacja. To niezrozumiałe i jesteśmy oburzeni

- mówi Szary.

Zapewnia, że związki wystąpią do komendanta wojewódzkiej policji w Poznaniu, żeby zwrócił się o zniesienie terminu i określenie kolejnego, o którym powszechnie poinformuje się zainteresowanych.

- Prezydent powinien zweryfikować ten termin. Wielu ludzi nie wiedząc o nim, czekało żeby podjąć kolejne kroki zmierzające do wykupu - podsumowuje szef związków.

Pracownicy ZKZL tłumaczą, że instytucja dołożyła wielu starań, by informacja o możliwości wykupu mieszkań i terminów z tym związanych dotarła do mieszkańców.

- Zamieściliśmy informację na naszej stronie internetowej. Przekazaliśmy ją do Urzędu Miasta oraz miejskiej i wojewódzkiej komendy policji - wylicza Małgorzata Ziętkowska z ZKZL. Jak tłumaczy, zarządcy budynków, w których znajdują się mieszkania policyjne, został też zobowiązany do wywieszenia informacji na klatkach schodowych oraz pozostawienie ich w skrzynkach pocztowych.

- Nie docierały do nas żadne sygnały o braku informacji. Wnioski spływały sukcesywnie ze wszystkich budynków

- wyjaśnia Małgorzata Ziętkowska.

Wiceprezydent Poznania - Tomasz Lewandowski nie pozostawia złudzeń. Prawo nie daje możliwości, by rozpatrywać wnioski, złożone po wyznaczonym terminie.

- Zapis jest jednoznaczny. Z bonifikaty mogą skorzystać osoby, które spełniają kryteria uchwały i złożyły wniosek o sprzedaż lokalu do 30 czerwca 2017 r. - podkreśla Tomasz Lewandowski.

Do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych wpłynęło jak dotąd około 500 wniosków o sprzedaż mieszkania, w tym 5 po wyznaczonym terminie. W Poznaniu są 872 policyjne lokale.

Mikołaj Woźniak, Anna Jarmuż

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.