Poznań: W tym roku miejski monitoring wzbogaci się o 52 nowe kamery. Będzie bezpieczniej

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Bogna Kisiel

Poznań: W tym roku miejski monitoring wzbogaci się o 52 nowe kamery. Będzie bezpieczniej

Bogna Kisiel

Obecnie w Poznaniu działa 735 urządzeń monitorujących bezpieczeństwo. W tym roku na rozbudowę i modernizację sytemu miejskiego monitoringu wizyjnego samorząd przeznaczy ponad 3 miliony złotych.

– W tym roku w mieście pojawi się rekordowa liczba nowych kamer. Będzie ich ponad 50 w różnych obszarach miasta – zapowiada Michał Lemański, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. – Już zakończyliśmy inwestycje związane z monitoringiem w rejonie ulicy Czechosłowackiej, Parku Rataje, Parku Wodziczki. Kamery powstały u zbiegu Jana Pawła II i Kórnickiej, Jana Pawła II i Baraniaka. Do tego objęliśmy monitoringiem część Starego Miasta, a konkretnie ulicę Rybaki.

W kolejnym etapie, który już trwa, plany obejmują Winogrady, osiedle Główna, Głogowską i Grunwald. Na Winogradach przewidziano 13 kamer (10 obrotowych i 3 stałopozycyjne), z czego siedem w parku Czarneckiego przy os. Przyjaźni, które już zostały uruchomione.

Czytaj też: Kamery w parku Czarnieckiego

– Oprócz parku monitoringiem objęto rondo Solidarności, skrzyżowania ulicy Murawa z ulicami Słowiańska i Winogrady oraz Winogrady i Armii Poznań – mówi Lemański. – Modernizujemy monitoring na Głogowskiej, od Berwińskiego do Ściegiennego. Na Grunwaldzie prace zostaną przeprowadzone na Grochowskiej, od Grunwaldzkiej do Marcelińskiej. W planach mamy również Szyperską i Piaskową.

Część z tych robót będzie prowadzona do końca czerwca, a pozostałe potrwają do końca roku. W tym roku w mieście zostaną zainstalowane 52 nowe kamery. Nim jednak dojdzie do montażu urządzeń, w niektórych miejscach trzeba zbudować infrastrukturę teletechniczną. Tak stanie się na os. Lotników Wielkopolskich, Piątkowie oraz na Piaskowej i Szyperskiej.

– Współpracujemy też z peryferyjnymi radami osiedla – twierdzi Lemański. – Dwa lata temu przeprowadziliśmy z pozytywnym rezultatem testy kamer mobilnych. Instalujemy je na koszt samorządów pomocniczych.

Zobacz również: Mnóstwo zgłoszeń z monitoringu

Taka kamera funkcjonuje już na Strzeszynie Greckim, na skwerze między ulicami Homera, Horacego i Owidiusza. Przy ulicy Braniewskiej montaż kamery mobilnej sfinansowała Rada Osiedla Krzyżowniki-Smochowice.

– Ta rada wychodzi z kolejnymi inicjatywami. Kolejne kamery mobilne pojawią się na Smochowicach w trzech lokalizacjach. Nastąpi to prawdopodobnie jeszcze w tym roku

– dodaje Lemański.

Zaplanowano je przy placu zabaw dla dzieci przy ulicy Myśliborskiej, na skrzyżowaniu ulic Santockiej i Dąbrowskiego oraz na terenie pomiędzy ulicami Lemierzycką, Muszkowską i Sułowską.

Ciągła rozbudowa systemu miejskiego monitoringu wizyjnego wymaga też inwestycji w oprogramowanie i sprzęt. W związku z tym w budżecie miasta przewidziano też pieniądze na aktualizację systemu zarządzania, wymianę części stanowisk operatorskich w sześciu całodobowych centrach oglądu, które funkcjonują w komisariatach policji, a obsługiwane są przez pracowników straży miejskiej.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, podkreśla, że celem rozwoju sieci monitoringu jest poprawa bezpieczeństwa w mieście. W ubiegłym roku dzięki obrazom przekazywanym przez kamery odnotowano ponad 9,4 tys. zdarzeń, które wymagały interwencji policji lub strażników miejskich. Najwięcej, bo ponad 4,4 tys. było ich w ścisłym centrum Poznania.

Dzięki zgłoszeniom operatorów monitoringu zatrzymano 392 osoby. Byli to głównie sprawcy rozbojów, pobić, kradzieży, uczestnicy bójek ulicznych, osoby posiadające narkotyki, poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości.

Bogna Kisiel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.