Poznań VIVA senior: Darmowe sprzątanie nagrobków i transport na terenie cmentarzy komunalnych

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Bogna Kisiel

Poznań VIVA senior: Darmowe sprzątanie nagrobków i transport na terenie cmentarzy komunalnych

Bogna Kisiel

Pakiet „Poznań VIVA senior” wzbogacił się o kolejne usługi. Starsi poznaniacy będą mogli teraz zamówić sprzątanie nagrobków i transport na terenie dwóch cmentarzy komunalnych – na Junikowie i Miłostowie. Należy podkreślić, że ze wszystkich usług w ramach pakietu seniorzy korzystają za darmo. Wystarczy je zamówić, telefonując pod numer 61 646 33 44.

- Wszystkie usługi są pomysłem seniorów lub są przez nich akceptowane

– podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznani.

Antoni Szczuciński, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów potwierdza, że w Poznaniu wykształcił się dobry schemat działania - każda inicjatywa związana z osobami starszymi jest opiniowana przez radę i konsultowana z nią.

Sprzątanie grobów

Z bezpłatnego sprzątania nagrobków mogą skorzystać poznaniacy, którzy ukończyli 80 lat i mieszkają samotnie albo z osobą, długotrwale chorą czy też o ograniczonej sprawności. Zamówienia przyjmowane są od czwartku. Trzeba podać imię i nazwisko seniora, wiek i PESEL oraz położenie grobu. W razie potrzeby asystent pomoże odnaleźć grób.

Czytaj też: Seniorzy mogą za darmo obejrzeć spektakl teatralny

Sprzątający może umyć tablicę i płytę nagrobka (nie dotyczy trudno zmywalnych zabrudzeń i przebarwień kamienia), zdjąć z grobu stare kwiaty i wypalone znicze (może zostawić je przy grobie lub wynieść do śmietnika), wypielić chwasty w promieniu 15 cm od nagrobka, zebrać liście. Gdy temperatury spadną poniżej zera, groby nie będą myte. Wtedy można liczyć na odśnieżenie płyty nagrobka i krzyża. Groby będą sprzątane od poniedziałku do piątku, w godz. 10-18. Do końca roku uprawnieni mogą skorzystać tylko raz z tej oferty.

Transport na cmentarzach

Od października dla seniorów, którzy ukończyli 80 lat oraz poznaniacy po ukończeniu 60 lat z dysfunkcją ruchu, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się przygotowano kolejne ułatwienie – transport na terenie cmentarzy.

- Po złożeniu zamówienia na konkretny termin, senior będzie dowieziony spod bramy cmentarza do wskazanego grobu. Przewoźnik poczeka na niego około 10 minut i odwiezie go z powrotem. Usługa nie może trwać dłużej niż pół godziny

– wyjaśnia Solarski. I przypomina, że seniorzy już od dawna mogą zamówić taksówkę, która dowiezie ich do urzędu, lekarza czy właśnie na cmentarz.

Po terenie cmentarzy komunalnych seniorów będą wozić pojazdy elektryczne. Przewóz będzie kosztował złotówkę (przewoźnikowi trzeba zapłacić gotówką). Przejazdy dla seniorów będą realizowane od początku października do końca grudnia.

Masz pomysł? Zgłoś się po grant

Kolejna propozycja to mikrogranty. Seniorzy będą mogli występować o dotację na realizację swoich pomysłów, służących aktywizacji swojego środowiska lub integracji (także międzypokoleniowej).

- W Poznaniu istnieją także nieoficjalne kluby seniora. Trzeba dać im wsparcie, by mogły działać szerzej

– twierdzi Szczuciński.

Czytaj również: Biblioteka dowiezie seniorowi książkę

Najpóźniej 7 października Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP ogłosi konkurs na nabór projektów. - Osoby występujące po mikrogrant nie muszą być zrzeszone – zaznacza Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. - Wystarczy, że co najmniej troje seniorów razem wpadnie na dobry pomysł, interesujący także dla innych poznaniaków. PISOP pomoże im w przygotowaniu wniosku na konkurs, będzie wspierać w realizacji pomysłu.

Senior maluszka tuli

W październiku także rozpocznie się kolejny projekt „Senior mualuszka tuli”. - Koncepcję wypracowaliśmy we współpracy z oddziałem noworodkowym szpitala Raszei, a projekt realizuje poznański oddział Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej – tłumaczy Pietrusik-Adamska. - Jego celem jest wsparcie rodziców noworodków. Przeszkolonych zostało kilkunastu seniorów wolontariuszy, którzy pomogą w opiece nad maluchem przebywającym na oddziale, gdy jego rodzice z różnych osobistych przyczyn nie mogą z nim być w szpitalu.

Inne usługi dla seniorów

Warto przypomnieć, że program Poznań VIVA senior obejmuje także inne bezpłatne usługi, jak złota rączka (naprawy w domu), taksówka dla seniora, dowóz książek do domu seniora, miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, mycie okien, pedicure, a od kwietnia seniorzy mogą także za darmo oglądać spektakle teatralne i taniej kupić bilety do kina.

Warto wiedzieć: Seniorzy bezpłatnie wypożyczą sprzęt rehabilitacyjny

- Dostępne będą bezpłatne wejściówki na spektakle „Evita” i „Pippin” w Teatrze Muzycznym

– mówi prezydent Solarski. - 28 września rozpoczną się „Senioralni. Poznań”. W ramach tego wydarzenia 25 i 26 października na MTP odbędą się targi senioralne. A już w najbliższą niedzielę, 8 września, na dziedzińcu urzędu od godziny 16 do 20 trwać będzie potańcówka. Niestety, wejściówki zostały już wyczerpane.

Akademia Liderów i Liderek

Centrum Inicjatyw Senioralnych zachęca do wzięcia udziału w Akademii Liderów i Liderek. Nabór rozpoczyna się 5 września i potrwa do 25 września.

- Projekt dedykowany jest seniorom, którzy chcą być aktywni, pociągać za sobą do działania innych

– dodaje Pietrusik-Adamska.

Czytaj również: Pedicure dla poznańskich seniorów

Uczestnicy akademii między innymi poznają zadania liderów, nauczą się pisać projekty, znajdować na nie dofinansowania, planować działania promocyjne.

Zobacz też: Z czego za darmo mogą skorzystać seniorzy w Poznaniu?

Bogna Kisiel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.