Poznań: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza jest uczelnią badawczą. To dodatkowe pieniądze, ale także szereg nowych wyzwań

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Justyna Dopierała

Poznań: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza jest uczelnią badawczą. To dodatkowe pieniądze, ale także szereg nowych wyzwań

Justyna Dopierała

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza jest uczelnia badawczą. Znalazł się wśród laureatów pierwszego konkursu MNiSW „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Oznacza to między innymi dodatkową subwencję w wysokości 50 mln zł. przez 6 lat, ale także nowe wyzwania i zobowiązania. W środę, 27 listopada w Collegium Minus odbyła się konferencja, podczas której zainaugurowano działalność UAM jako uczelni badawczej, a także omówiono nowe zadania, które stoją przed uczelnią. W spotkaniu z władzami UAM wziął udział Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

UAM zyskał status uczelni badawczej 30 października, podczas gali na Zamku Królewskim. Dla uczelni oznacza to między innymi dodatkową subwencję w wysokości ponad 50 mln zł. do 2026 roku.

Czytaj także: Poznań: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza został uczelnią badawczą. Dostanie ponad 50 mln zł

W środę, 27 listopada w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza odbyła się konferencja inaugurująca program ,,Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.” W spotkaniu oprócz władz UAM wziął udział także Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictw wyższego. Konferencja była poświęcona dyskusjom na temat wyzwań UAM jako uniwersytetu badawczego.

– Rozpoczynamy działalność UAM jako uczelni badawczej. To wielki sukces uniwersytetu podkreślający to, że UAM należy do największych i najlepszych uczelni w Polsce. To informacja między innymi o środkach finansowych, które

W środę zainaugurowano działalność UAM jako uczelni badawczej. W rozmowach dotyczących nowych wyzwań wziął udział Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa
Waldemar Wylegalski W środę zainaugurowano działalność UAM jako uczelni badawczej. W rozmowach dotyczących nowych wyzwań wziął udział Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

uniwersytet dostanie. Jestem przekonany, że te środki będą służyły rozwojowi badań naukowych na uczelni, staną się magnesem przyciągających młodych ludzi do naszego uniwersytetu, którzy będą chcieli wiązać swoją przyszłość właśnie z UAM – przyznaje prof. Andrzej Lesicki.

Uczelnia badawcza: Zaszczyt, ale także nowe wyzwania

Uczelnia badawcza to nie tylko zaszczytny tytuł oraz dodatkowe pieniądze na realizację zadań, lecz przede wszystkim szereg wyzwań i zobowiązań. Uniwersytet jako uczelnia badawcza chce wspierać i rozwijać przede wszystkim badania na najwyższym poziomie.

– Teraz, jako uczelnia badawcza, dysponująca większymi środkami finansowymi, będziemy mogli jeszcze ściślej powiązać kształcenie z badaniami prowadzonymi przez naukowców

– wyjaśnia prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM.

Zobacz też: Poznań: Politechnika dostanie dofinansowanie na badania lotnicze. Zapowiada też badania technologii kosmicznych

– Cieszę się z tego sukcesu tym bardziej, że przypada on w roku 2019, czyli w stulecie UAM, także w roku kiedy zyskaliśmy status uczelni europejskiej. To sukcesy, ale również wyzwania, przed którymi uniwersytet stoi w latach kolejnych – dodaje.

Celem konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, którego UAM jest laureatem było wyłonienie dziesięciu spośród dwudziestu najlepszych uczelni, będących w stanie skutecznie konkurować z ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie.

Złożony przez uczelnię poznańską wniosek aplikacyjny liczył ponad 200 stron. Zawarto w nim wiele informacji o „kondycji naukowej” uniwersytetu, analizę SWOT oraz precyzyjnie opisany plan działań, które UAM chce podjąć, jako uczelnia badawcza. Jak widać międzynarodowe grono ekspertów doceniło wartość tego projektu.

Czytaj również: TOP 10 uczelni

– To nie było łatwe zadania. Nie tylko dlatego, że musieliśmy dokonać gruntownej oceny naszej uczelni, ale przede wszystkim dlatego, że na podstawie tej oceny musieliśmy przewidzieć to wszystko co ma nas czynić lepszymi naukowo, lepszymi w kształceniu młodych ludzi, lepszymi w zarządzaniu. To, że nasz wniosek został przez międzynarodowy zespół ekspertów doceniony, to radość że napisaliśmy dobry wniosek, ale też radość że kondycja UAM i plan rozwoju został pozytywnie oceniony i doceniony. Mamy dzięki temu legitymację, że myśleliśmy i myślimy właściwie o naszej przyszłość – mówi prof. Ryszard Naskręcki, prorektor kierujący Szkołą Doktorską UAM.

Uczelnia badawcza: Przełomowy i prestiżowy sukces UAM

Dzięki statusowi uczelni badawczej, UAM będzie mógł pozyskiwać uczonych z całego świata i prowadzić badania na światowym poziomie.

To sukces o bardzo przełomowym charakterze. UAM staje się jedną z dziesięciu w Polsce uczelni badawczych, a więc uczelni, które będą się koncentrowały na prowadzeniu badań na poziomie światowym, będą w nowatorki sposób kształcić studentów w sposób elitarny. Praca wykonana przez władze i pracowników UAM jest imponująca. Dała znakomity rezultat. Komisja oceniła plan UAM jako jeden z najbardziej ambitnych spośród polskich uczelni. Bardzo doceniła też rzetelną analizę mocnych a także słabych stron. To był duży atut ze UAM jest świadom swoich ograniczeń i ma bardzo dobrze przemyślany plan rozwoju. Wśród atutów był bardzo ważny także plan na kształcenie studentów - tłumaczy Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Jestem przekonany, że wciągu 7 lat UAM dołączy do czołowych europejskich uniwersytetów, a pomocą w osiągnięciu tego celu będą dodatkowe środki na badania. W przeciągu 7 lat UAM otrzyma dodatkowe 350 mln zł

– dodaje.

Czytaj również: Prof. Andrzej Wiśniewski z UAM otrzymał "polskiego Nobla", czyli Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019

– Cechą charakterystyczną uniwersytetów badawczych jest z jednej strony koncentracja na badaniach naukowych i to tych prowadzonych na najwyższym światowym poziomie, ale z drugiej strony to wprowadzanie studentów na jak najwcześniejszym poziomie w naukowe badania – dodaje.

Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.