Poznań: Uczniowie z zagranicy przygotują się do nauki w polskich szkołach. Miasto uruchomiło oddziały przygotowawcze dla obcokrajowców

Czytaj dalej
Fot. Robert Woźniak
Justyna Dopierała

Poznań: Uczniowie z zagranicy przygotują się do nauki w polskich szkołach. Miasto uruchomiło oddziały przygotowawcze dla obcokrajowców

Justyna Dopierała

Uczniowie z zagranicy przyjeżdżający do Poznania mogą przygotować się do nauki w polskich szkołach, w specjalnie przygotowanych oddziałach. Miasto uruchomiło klasy przygotowawcze na rok szkolny 2020/2021 w trzech liceach. Uczęszczający do nich uczniowie będą realizowali dodatkowe lekcje z języka polskiego.

W Poznaniu rozpoczyna się rekrutacja do oddziałów przygotowawczych dla obcokrajowców. Jak dotąd takie rozwiązanie funkcjonowało tylko na poziomie szkół podstawowych.

- Od dwóch lat funkcjonują oddziały przygotowawcze w trzech poznańskich szkołach podstawowych. Na tej podstawie widzimy, że jest potrzeba takiego rozwiązania również w szkołach średnich. Rodziny przybywające z zagranicy przyjeżdżają nie tylko z dziećmi na poziomie podstawówek. Dlatego chcemy, by była kontynuacja w szkołach ponadpodstawowych, by ułatwić uczniom wdrożenie się - tłumaczy Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty w Poznaniu.

Czytaj również: Rekrutacja do szkół średnich w Poznaniu 2020: Rozpoczyna się nabór do liceów, techników i szkół branżowych. Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Oddziały przygotowawcze dla uczniów szkół średnich wcześniej w Poznaniu nie były otwierane. W roku szkolnym 2020/2021 będą funkcjonowały w trzech poznańskich liceach:

Zobacz także: Praca na wakacje dla uczniów: Jakie są warunki zatrudnienia pracowników młodocianych i gdzie uczniowie z Poznania mogą szukać pracy?Praca na wakacje dla uczniów: Jakie są warunki zatrudnienia pracowników młodocianych i gdzie uczniowie z Poznania mogą szukać pracy?

Nauka w oddziale przygotowawczym prowadzona będzie w maksymalnie 15-osobowych klasach, w których uczniowie poza obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi będą realizowali dodatkowe godziny z języka polskiego. Nie ma jednak obowiązku uczęszczania do oddziału przygotowawczego.

- Oczywiści uczniowie mogą rozpocząć naukę w każdej innej szkole. Chodzi o to, by ułatwić im funkcjonowanie w starszych klasach, a także dać możliwość podszkolenia języka, jeżeli uczeń ma taką potrzebę. Wówczas lekcje języka polskiego prowadzone są przez nauczycieli kompetentnych do pracy z obcokrajowcami. Te lekcje mają na celu nabycie przez uczniów umiejętności posługiwania się językiem, są realizowane jako język obcy - mówi Wiesław Banaś.

Czytaj też: W Poznaniu powstanie nowy zespół szkolno-przedszkolny. Ogłoszono przetarg. Kiedy rozpocznie się budowa na Strzeszynie?

Nauka w oddziale przygotowawczym trwa rok, zgodnie z siatką godzin obowiązującą w klasie pierwszej szkoły ponadpodstawowej. Nauczanie obejmuje język polski (jako język obcy), lekcje przedmiotowe oraz lekcje z przedmiotów rozszerzonych. Uczniowie wybierają dwa takie przedmioty spośród lekcji biologii, chemii, geografii, fizyki, matematyki i języka obcego nowożytnego.

Oddział przygotowawczy dla obcokrajowców: Zasady rekrutacji

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Justyna Dopierała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.