Poznań: Trwa budowa drogi nowego sklepu Lidl przy ul. Naramowickiej - ale sąsiedzi się boją, że zaleje ich błoto

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński

Poznań: Trwa budowa drogi nowego sklepu Lidl przy ul. Naramowickiej - ale sąsiedzi się boją, że zaleje ich błoto

Grzegorz Okoński

Przy ul. Naramowickiej budowany jest supermarket Lidl. Wraz z postępami na jego budowie, rozwija się sytuacja drogowa w jego najbliższym sąsiedztwie: w ciągu ul. Naramowickiej wyznaczono dodatkowy pas do skrętu w prawo na teren przed sklepem i zaraz za nim pas wyjazdowy ze sklepu – też w prawo. Nie ma możliwości skrętu w lewo, jednak w tym samym czasie szykowana jest druga droga dojazdowa – od strony ul. Dworskiej. Teren został podniesiony, a sąsiedzi obawiają się, że przy ulewnych deszczach spłynie na nich błoto.

- W ramach umowy (o partycypacji rzeczowej) Lidl wybuduje przedłużenie ulicy Dworskiej o długości 103 m bieżących i drugi zjazd do sklepu – mówi Agata Kaniewska, z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. - Jezdnia będzie miała sześć metrów szerokości. Wykonany zostanie także obustronny dwumetrowy chodnik.

Budowę obserwują sąsiedzi – z niepokojem. Jak mówią, kilka lat temu, gdy inwestor uzyskał pozwolenie na budowę, plan zagospodarowania przestrzennego przewidywał wjazd bliżej rejonu Lechickiej i Karpiej, a gdy w 2016 roku pozwolenie zmieniono, nie zostali uznani za stronę w postępowaniu i o zmianie ich nie informowano. Niepokoją się, bo teren przy sklepie został mocno podniesiony w górę, nawet ponad ogrodzenie sąsiedniej posesji z hotelem i restauracją.

- Nikt z nami nie rozmawia, ani inwestor, ani miasto wydające decyzję

– mówi Piotr Nowakowski, z Ferguson Sp. z o.o., sąsiad inwestycji. - Uznano od początku, że inwestycja nie ma żadnego wpływu na naszą działkę i nigdy nie staliśmy się stroną. Skarżyliśmy się na to w sądzie, ale tam też nic nie wskóraliśmy. Nawet jak błoto z podnoszonego terenu zjechało na nasz parking to Wydział Środowiska też sprawą się nie zajął. Obawiamy się, że przy ulewnych deszczach cała ta nasypana ziemia zjedzie do nas, a nawet, że może wówczas dojść do katastrofy budowlanej w obiekcie naszego sąsiada.

Po pierwszych głosach zaniepokojenia inwestor zapewnił, że budując sklepy zawsze działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

- Budowa sklepu Lidl przy ul. Naramowickiej w Poznaniu realizowana jest zgodnie z warunkami decyzji o pozwoleniu na budowę, a więc zgodnie z aktualnymi przepisami prawa, w tym m.in. prawa ochrony środowiska. Budowa obiektu na nasypie z mas ziemnych realizowana jest zgodnie z warunkami ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Wynika to z konieczności zapewnienia odpowiednich, zgodnych z przepisami, spadków terenu na parkingu oraz na drogach dojazdowych do niego

- mówi Aleksandra Robaszkiewicz, Communication Manager Lidl Polska. - Chcielibyśmy podkreślić, że wszystkie wody opadowe i roztopowe zostaną zagospodarowane w ramach działki Inwestora, zgodnie z projektem budowlanym. Kontakt i utrzymywanie dobrych relacji z lokalną społecznością są dla nas priorytetem. Jako firma odpowiedzialna społecznie, jesteśmy otwarci na dialog z sąsiadami, z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania oraz rozwiejemy pojawiające się wątpliwości - zapewnia.

Grzegorz Okoński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.