Poznań: Szkoły prowadzące zajęcia z tolerancji mają wsparcie radnych
22 radnych podpisało się pod listem adresowanym do szkół, popierającym zajęcia przeciwdziałające dyskryminacji i wykluczeniu. – Równocześnie sprzeciwiamy się działaniu skrajnie prawicowych środowisk politycznych, demonstrujących przeciwko prowadzeniu takich zajęć i wywierających presję na szkoły, aby z nich zrezygnowały – twierdzi Wojciech Chudy, radny KO, który wraz z radną Martą Mazurek, jest inicjatorem tej akcji.– Chcielibyśmy, aby Poznań był miastem otwartym i tolerancyjnym.
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta, odpowiedzialny za oświatę twierdzi, że nie dotarły do niego negatywne sygnały na temat tego projektu, który finansuje miasto.
– Kilkadziesiąt szkół regularnie korzysta z tego programu
– mówi Wiśniewski. – Zajęcia nie są prowadzone przez zewnętrzne instytucje. Młodzież uczy się na nich poszanowania dla odmiennych kultur, tradycji, wyznań.
Szkoły, prowadząc takie dodatkowe, dobrowolne, za zgodą rodziców lekcje, mogą współpracować np. z fundacjami czy stowarzyszeniami. Gdy jednak III LO zaprosiło do udziału w warsztatach przedstawiciela grupy Stonewall, zostało zaatakowane przez środowiska prawicowe. Szkoła nadal realizuje zajęcia, ale już bez udziału organizacji zewnętrznych.
– Nasza młodzież reprezentuje różne środowiska i różne poglądy. Zależy nam, aby uczniowie potrafili dyskutować ze sobą, używając merytorycznych argumentów w atmosferze spokoju
– wyjaśnia Katarzyna Kordus, dyrektor III LO. – I to nam się udaje.
Wiśniewski twierdzi, że te zajęcia to inwestycja w przyszłość, chociażby dlatego, że w szkołach będzie przybywało dzieci z innych krajów.
Zajęcia we wszystkich szkołach
Radni w liście skierowanym do dyrekcji i kadry pedagogicznej poznańskich szkół zapowiadają, że będzie dążyć do tego, aby zajęcia z edukacji antydyskryminacyjnej i przeciwdziałającej wykluczeniu były docelowo realizowane we wszystkich placówkach.
W liście 22 radnych z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i ruchów miejskich, którzy podpisali wspomniane pismo, znalazło się również zapewnienie o poparciu szkół, które realizują wspomniane zajęcia, a także stwierdzenie:
Z nieukrywanym zdumieniem i smutkiem widzimy, że działają w Poznaniu środowiska, które sprzeciwiają się prowadzeniu tych zajęć, wywierając presję na szkoły, aby z nich rezygnowały.
– To pokłosie nacisków Młodzieży Wszechpolskiej na III LO, aby szkoła wycofała się z takich zajęć – tłumaczy Chudy. – Chcieliśmy dać wyraźny sygnał, że nauczyciele i dyrektorzy nie mają się czego bać, że mają nasze poparcie, ponieważ pojawiły się głosy o braku reakcji na sytuację w III LO.
Były katecheta
III LO jest jedną ze szkół, w których odbywają się pozalekcyjne zajęcia przeciwdziałające dyskryminacji. Biorą w nich udział uczniowie na podstawie pisemnej zgody rodziców. Do poprowadzenia warsztatów „Dyskryminacja – czym jest i jak jej unikać”, które zaplanowano na 9 grudnia ubiegłego roku, został zaproszony przedstawiciel grupy Stonewall.
Przed prelekcją grupy LGBT ostrzegł na Twitterze ks. Daniel Wachowiak, były katecheta w III LO. Ten sam, który po wygranej Jacka Jaśkowiaka napisał w internecie „Poznaniu, żal mi Ciebie”, a następnie zaprosił prezydenta na mszę w jego intencji, po czym został „zesłany” przez arcybiskupa do parafii w Piłce w Puszczy Noteckiej. Wpis duchownego zmobilizował Młodzież Wszechpolską, która zaapelowała o mailowo-telefoniczny sprzeciw. W mediach społecznościowych rozpętała się burza.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.
już od
2,46 ZŁ /dzień