Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Poznań: Szkoły prowadzące zajęcia z tolerancji mają wsparcie radnych

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Poznań: Szkoły prowadzące zajęcia z tolerancji mają wsparcie radnych

Bogna Kisiel

22 radnych podpisało się pod listem adresowanym do szkół, popierającym zajęcia przeciwdziałające dyskryminacji i wykluczeniu. – Równocześnie sprzeciwiamy się działaniu skrajnie prawicowych środowisk politycznych, demonstrujących przeciwko prowadzeniu takich zajęć i wywierających presję na szkoły, aby z nich zrezygnowały – twierdzi Wojciech Chudy, radny KO, który wraz z radną Martą Mazurek, jest inicjatorem tej akcji.– Chcielibyśmy, aby Poznań był miastem otwartym i tolerancyjnym.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta, odpowiedzialny za oświatę twierdzi, że nie dotarły do niego negatywne sygnały na temat tego projektu, który finansuje miasto.

– Kilkadziesiąt szkół regularnie korzysta z tego programu

– mówi Wiśniewski. – Zajęcia nie są prowadzone przez zewnętrzne instytucje. Młodzież uczy się na nich poszanowania dla odmiennych kultur, tradycji, wyznań.

Szkoły, prowadząc takie dodatkowe, dobrowolne, za zgodą rodziców lekcje, mogą współpracować np. z fundacjami czy stowarzyszeniami. Gdy jednak III LO zaprosiło do udziału w warsztatach przedstawiciela grupy Stonewall, zostało zaatakowane przez środowiska prawicowe. Szkoła nadal realizuje zajęcia, ale już bez udziału organizacji zewnętrznych.

– Nasza młodzież reprezentuje różne środowiska i różne poglądy. Zależy nam, aby uczniowie potrafili dyskutować ze sobą, używając merytorycznych argumentów w atmosferze spokoju

– wyjaśnia Katarzyna Kordus, dyrektor III LO. – I to nam się udaje.

Wiśniewski twierdzi, że te zajęcia to inwestycja w przyszłość, chociażby dlatego, że w szkołach będzie przybywało dzieci z innych krajów.

Zajęcia we wszystkich szkołach

Radni w liście skierowanym do dyrekcji i kadry pedagogicznej poznańskich szkół zapowiadają, że będzie dążyć do tego, aby zajęcia z edukacji antydyskryminacyjnej i przeciwdziałającej wykluczeniu były docelowo realizowane we wszystkich placówkach.

W liście 22 radnych z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i ruchów miejskich, którzy podpisali wspomniane pismo, znalazło się również zapewnienie o poparciu szkół, które realizują wspomniane zajęcia, a także stwierdzenie:

Z nieukrywanym zdumieniem i smutkiem widzimy, że działają w Poznaniu środowiska, które sprzeciwiają się prowadzeniu tych zajęć, wywierając presję na szkoły, aby z nich rezygnowały.

– To pokłosie nacisków Młodzieży Wszechpolskiej na III LO, aby szkoła wycofała się z takich zajęć – tłumaczy Chudy. – Chcieliśmy dać wyraźny sygnał, że nauczyciele i dyrektorzy nie mają się czego bać, że mają nasze poparcie, ponieważ pojawiły się głosy o braku reakcji na sytuację w III LO.

Były katecheta

III LO jest jedną ze szkół, w których odbywają się pozalekcyjne zajęcia przeciwdziałające dyskryminacji. Biorą w nich udział uczniowie na podstawie pisemnej zgody rodziców. Do poprowadzenia warsztatów „Dyskryminacja – czym jest i jak jej unikać”, które zaplanowano na 9 grudnia ubiegłego roku, został zaproszony przedstawiciel grupy Stonewall.

Przed prelekcją grupy LGBT ostrzegł na Twitterze ks. Daniel Wachowiak, były katecheta w III LO. Ten sam, który po wygranej Jacka Jaśkowiaka napisał w internecie „Poznaniu, żal mi Ciebie”, a następnie zaprosił prezydenta na mszę w jego intencji, po czym został „zesłany” przez arcybiskupa do parafii w Piłce w Puszczy Noteckiej. Wpis duchownego zmobilizował Młodzież Wszechpolską, która zaapelowała o mailowo-telefoniczny sprzeciw. W mediach społecznościowych rozpętała się burza.

Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rodzącą się aglomerację poznańską, szczególnie rozwój gminy Czerwonak.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.