Poznań: Święto lotnictwa polskiego mogłoby odbyć się na Ławicy - akurat w setną rocznicę święta przedwojennego 3 Pułku Lotniczego

Czytaj dalej
Fot. Stacja Lotnicza Ławica
Grzegorz Okoński

Poznań: Święto lotnictwa polskiego mogłoby odbyć się na Ławicy - akurat w setną rocznicę święta przedwojennego 3 Pułku Lotniczego

Grzegorz Okoński

Święto Lotnictwa Polskiego od 1993 roku obchodzone jest 28 sierpnia. Świętują wspólnie lotnictwo wojskowe i cywilne oraz przemysł lotniczy. W przyszłym roku jednak jest szansa, by główne jego obchody odbyły się w Poznaniu, dla upamiętnienia ważnej rocznicy.

Jednostką lotniczą przez lata kojarząca się z Poznaniem był 3 Pułk Lotniczy – został on utworzony rozkazem Ministra Spraw Wojskowych w dniu 20 lipca 1921 na lotnisku Poznań-Ławica. Jego pierwszy dowódca, płk Aleksander Serednicki, wydał pierwszy rozkaz 29 sierpnia 1921 roku. Ta data została później uznana za święto pułku. W przyszłym roku przypadnie zatem okrągła setna rocznica – i to akurat dzień po obchodach święta lotnictwa polskiego w ogóle!

- Zaproponowaliśmy władzom wojskowym, by w przyszłym roku centralne obchody przenieść do Poznania i dzięki temu jednocześnie specjalnie uczcić pamięć poznańskich lotników

– mówi Marek Ciebielski, współorganizator corocznych obchodów zdobycia Ławicy. - Naszą inicjatywę wspiera m.in. poseł Bartłomiej Wróblewski z Poznania, który już rozmawiał na ten temat w Warszawie - zapewnia.

Podpułkownik Marek Pawlak, rzecznik Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych informuje, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, ale nie jest niemożliwe, by oczy całego środowiska lotniczego w kraju były zwrócone w stronę Poznania.

Zobacz też: Kierowco, uważaj! Możesz stracić prawo jazdy za... gwałtowne hamowanie i niebezpieczne wyprzedzanie

- Mamy czym się pochwalić. W nowoczesnej bazie w Krzesinach stacjonują myśliwce F-16. Z kolei na Ławicy, w czasie potencjalnych obchodów, można będzie pokazać efekty naszych działań upamiętniających historię lotnictwa w Poznaniu, czyli

Replika Fokkera przed hangarami na Ławicy
Grzegorz Dembiński Poznański Fokker z rekonstruktorami

model w skali rzeczywistej jednego z pierwszych myśliwców z biało–czerwoną szachownicą, Fokkera DVIII i replikę lekkiego bombowca, użytego w wojnie obronnej 1939 roku – PZL-23 Karaś. Jego budowę przygotowujemy na Ławicy, a powinna być gotowa do połowy przyszłego roku – dodaje Marek Ciebielski.

Poznańscy rekonstruktorzy historyczni zaprezentują swojego Fokkera jeszcze w tym roku, biorąc udział w sierpniowej defiladzie w Warszawie, z okazji Święta Wojska Polskiego. Wystąpią w mundurach wojsk wielkopolskich, a Fokker będzie holowany przez historyczną ciężarówkę.

Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.