Poznań: Społecznicy zablokują chodniki podczas balu u prezydenta Jacka Jaśkowiaka?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Wierzbicki
Błażej Dąbkowski

Poznań: Społecznicy zablokują chodniki podczas balu u prezydenta Jacka Jaśkowiaka?

Błażej Dąbkowski

Od wielu lat goście spotkań noworocznych u prezydenta Poznania zastawiają swoimi samochodami ul. Święty Marcin, choć w pobliżu mają do dyspozycji parking pod Kaponierą. Urząd miasta zapewnia, że w tym roku żadnych przywilejów jednak nie będzie.

Dziesiątki samochodów parkujących na chodniku przed Centrum Kultury Zamek podczas spotkania noworocznego u prezydenta Poznania - to widok, który od wielu lat kłuje w oczy wielu poznaniaków. Niechlubna tradycja sięga jeszcze prezydentury Ryszarda Grobelnego.

Przykład? W 2013 r. samochód, którym poruszał się ówczesny prezydent zatrzymał się na zakazie. Obok pojazdu stały inne, których kierowcy nic sobie nie robili z obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Niestety za rządów Jacka Jaśkowiaka niewiele się zmieniło, choć poznańscy społecznicy za każdym razem krytykowali dewastację miejskiej przestrzeni, a także nierówne traktowanie mieszkańców.

Od wielu lat goście spotkań noworocznych u prezydenta Poznania zastawiają swoimi samochodami ul. Święty Marcin
Tomasz Wierzbicki Od wielu lat goście spotkań noworocznych u prezydenta Poznania zastawiają swoimi samochodami ul. Święty Marcin

W styczniu 2019 r. władze miasta podjęły decyzję o... zasłonięciu na czas balu zakazu zatrzymywania się i postoju. Rzeczniczka prezydenta Jaśkowiaka tłumaczyła wtedy, że wynikało to z potrzeby "legalnej możliwości chwilowego zatrzymania pojazdu".

Co ciekawe znak był jednak zasłonięty przez cały czas trwania imprezy, a zatem kierowcy mogli parkować na zakazie bez ograniczeń.

Czy w tym roku będzie podobnie? W grudniu do władz Poznania postanowił napisać w tej sprawie społecznik Tomasz Hejna.

W mojej ocenie niedopuszczalne jest dzielenie na równych i równiejszych, a specjalne przywileje w parkowaniu, w tym na chodnikach, po których chodzą piesi, pozostawiają niesmak i podważają całkowicie sensowność narracji władz miasta dotyczącej parkowania. [...] W najbliższej okolicy znajdują się parkingi, na których bez problemu można znaleźć wolne miejsca. W mieście mamy także nowoczesny tabor komunikacji miejskiej, taksówki oraz carsharing. Naprawdę można dojechać i zaparkować wszędzie w sposób nie budzący zgorszenia wśród mieszkańców

- czytamy w liście.

Urzędnicy postanowili odpowiedzieć T. Hejnie. W mailu skierowanym do niego zapewniają, że żadnych przywilejów związanych z parkowaniem podczas spotkanie nie będzie, a goście mają być informowani o parkingach znajdujących się w pobliżu CK Zamek oraz zachęcani do korzystania z innych form transportu.

Czytaj też: Jacek Piekara krytykuje oranżadę i plastikowe naczynia na wigilii dla ubogich w Poznaniu. "Nie chciało się ugotować kompotu?"

– Niektórzy już otrzymali zaproszenia, ale nie ma w nich zawartej zachęty do korzystania z komunikacji miejskiej czy taksówek. Jeśli prezydent znów zezwoli na anarchię parkingową pod Zamkiem, zablokujemy chodniki – zapowiada T. Hejna.

Spotkanie noworoczne odbędzie się 17 stycznia.

Błażej Dąbkowski

Komentarze

4
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

irishrem

Panie Hejna, blokowanie chodników jest zabronione ! Zapomniał pan ?

31 węzłowy Burke

B.dobra inicjatywa!Będę!

Ramonpol

Za społeczną kasę fajerwerki dla gawiedzi (zdaje się 800 000zł), bal dla kolesi, lizusów i tych, którzy mogą być mu pomocni w karierze. Satrapa sobie włada Poznaniem

Mateusz M

Ten Jaskowiak nieudacznik niech sobie na rowerze dojedzie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.