Poznań: Ruszył proces byłego prokuratora. Ma prawie 130 zarzutów

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Norbert Kowalski

Poznań: Ruszył proces byłego prokuratora. Ma prawie 130 zarzutów

Norbert Kowalski

Prokurator S. Z., mający prawie 130 zarzutów dotyczących m.in. wyłudzenia pieniędzy, w końcu stanął przed sądem. Po dwóch nieudanych próbach nareszcie udało się rozpocząć jego proces.

Sprawa poznańskiego prokuratura rozpoczęła się już kilka lat temu. W 2013 roku musiał on zakończyć pracę w prokuraturze Poznań Wilda po tym, jak pojawiły się podejrzenia, że mógł wyłudzać pieniądze od osób, wobec których były toczone postępowania.

Prokurator miał pobierać od nich pieniądze na "cele społeczne" w zamian za umorzenie postępowania czy skierowanie wniosku o dobrowolne poddanie się karze lub łagodniejszą karę. Łącznie miał w ten sposób wyłudzić ponad 200 tys. zł. Ostatecznie mężczyzna usłyszał 128 zarzutów, zaś obecnie jest prokuratorem w stanie spoczynku.

Chociaż prokuratura zakończyła śledztwo już w lipcu ubiegłego roku, przez długi czas nie mógł się rozpocząć proces. Wcześniej śledczy długo starali się, żeby uchylić immunitet prokuratura.

Poznań: Ruszył proces byłego prokuratora. Ma prawie 130 zarzutów
Norbert Kowalski

Z kolei pierwsze dwie zaplanowane rozprawy, na których miał rozpocząć się proces, zostały odroczone, ponieważ prokurator zasłaniał się złym stanem zdrowia. Dopiero niedawno biegli wydali opinię stwierdzającą, że S.Z. jest zdolny do uczestnictwa w procesie.

Kolejna rozprawa była zaplanowana na czwartek. Początkowo wydawało się, że i tym razem zostanie odroczona, gdyż na sali rozpraw nie pojawił się zarówno oskarżony S.Z., jak i jego obrońca Sylwia Tomczak-Zarębska. Tymczasem zaledwie dzień wcześniej prokurator był w sądzie, gdzie zapoznawał się z aktami i zapewniał, że w czwartek pojawi się na rozprawie.

Ostatecznie po kilku minutach spóźnienia S.Z. i jego obrońca przybyli na salę rozpraw. Od tego momentu zaczęli składać rozmaite wnioski dowodowe, które znowu mogły opóźnić rozpoczęcie procesu.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • Co oskarżony zarzucał prokuraturze?
 • Czego domagała się obrona?
Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.