Poznań: Rozpoczyna się przebudowa rynku Łazarskiego. Zmieni się organizacja ruchu. Trzeba usunąć samochody. Od kiedy?

Czytaj dalej
Fot. Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat
Bogna Kisiel

Poznań: Rozpoczyna się przebudowa rynku Łazarskiego. Zmieni się organizacja ruchu. Trzeba usunąć samochody. Od kiedy?

Bogna Kisiel

Wkrótce rozpocznie się przebudowa rynku Łazarskiego w Poznaniu, ale już teraz zmienia się organizacja ruchu w tej części miasta.

Wokół skweru Kazimierza Nowaka ustawiane są obecnie znaki zakazujące parkowania. Od wtorku (4 lutego) zamknięta dla ruchu zostanie południowo-zachodnia część rynku, gdzie najwcześniej rozpoczną się roboty budowlane. Do tego czasu należy usunąć parkujące wokół skweru auta.

Na odcinku od Głogowskiej do Lodowej dopuszczony będzie jedynie dojazd do bramy wjazdowej dla mieszkańców i służb (policja, pogotowie, straż pożarna, straż miejska). Z Dmowskiego i Małeckiego nie będzie przejazdu na wprost przez rynek.

Po rewitalizacji rynek zostanie podzielony na dwie części – handlową (targowisko zyska przezroczyste zadaszenie, zaplecze sanitarne) i rekreacyjną (zieleń,
Urząd Miasta/ZDM

Z Niegolewskich nie skręcimy w prawo w stronę Głogowskiej (nie dotyczy mieszkańców i służb). Objazd do Łukaszewicza poprowadzi ulicami Głogowską, Strusia, Małeckiego i Skwer Eki z Małeki.

Czytaj też: Rynek Łazarski wypięknieje, jeśli miasto dołoży do jego przebudowy około 7 mln zł [WIZUALIZACJE]

23 marca wykonawca inwestycji - firma Skanska - przystąpi do wprowadzania nowej, tymczasowej organizacji ruchu. Ustawione zostaną znaki drogowe, które zaczną obowiązywać 1 kwietnia.

Do tego czasu trzeba usunąć wszystkie auta parkujące na całym rynku, ponieważ w przeciwnym razie zostaną one odholowane. Wtedy nastąpi wygrodzenie terenu budowy, a dookoła rynku będzie obowiązywać ruch jednokierunkowy.

Po rewitalizacji rynek zostanie podzielony na dwie części – handlową (targowisko zyska przezroczyste zadaszenie, zaplecze sanitarne) i rekreacyjną (zieleń,
Urząd Miasta/ZDM

Uwaga! Od 1 kwietnia będą mogli wjeżdżać tu samochodami tylko mieszkańcy, służby oraz pojazdy dowożące towary do sklepów.

Przez cały okres prowadzenia inwestycji będzie można dojść pieszo do kamienic, znajdujących się wokół rynku. Bartosz Banach z firmy Skanska zapewnia, że wykonawca dołoży starań, aby przebudowa rynku była, jak najmniej uciążliwa dla okolicznych mieszkańców.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta zwraca uwagę, że dzięki rezygnacji z etapowania robót skróci się czas realizacji inwestycji.

– Rewitalizacja rynku Łazarskiego zamiast dwóch i pół roku potrwa półtora. Jego modernizacja zakończy się w listopadzie przyszłego roku

– dodaje Wiśniewski.

Sprawdź również: Poznań - Rynek Łazarski: Targowisko zniknie na półtora roku. Od kwietnia będzie funkcjonować w nowym miejscu

Targowisko na rynku Łazarskim będzie działać do 23 marca, a następnie zostanie przeniesiono na parking w sąsiedztwie dwóch zespołów szkół – muzycznych i katolickich, znajdujących się przy Głogowskiej. Wejście na teren targowiska zaplanowano od Głogowskiej i Kasprzaka (wjazd tą bramą został dostosowany do potrzeb kupców).

Przebudowa rynku będzie kosztować nieco ponad 42 mln zł.

Bogna Kisiel

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Ramonpol

Oby nie zrobili takiego barachła jak na Św. Marcinie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.