Poznań: Rozpoczęła się przebudowa ulic w centrum miasta - Taczaka i Garncarskiej. Utrudnienia także na placu Kolegiackim

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Grzegorz Okoński

Poznań: Rozpoczęła się przebudowa ulic w centrum miasta - Taczaka i Garncarskiej. Utrudnienia także na placu Kolegiackim

Grzegorz Okoński

Strefa zamieszkania, taka sama jak na ul. Św. Marcin, pojawi się przy sąsiednich ulicach Taczaka i Garncarskiej. Rozpoczyna się ich przebudowa, która potrwa przez dziesięć miesięcy. Kierowcy muszą spodziewać się zmian również przy placu Kolegiackim, a także w rejonie ul. Łebskiej, gdzie przebudowywanych – modernizowanych będzie kilka ulic.

Obie ulice są już zamknięte dla ruchu, choć dopuszczone są – dla mieszkańców - dojazdy do posesji i parkowanie na ich terenie, m.in. w podwórkach, a dla osób prowadzących lokale usługowe dozwolone są dojazdy z dostawami towarów. Dla innych samochodów nie ma już możliwości parkowania, o czym informują znaki drogowe.

Za dziesięć miesięcy rejon ulic Taczaka i Garncarskiej będzie objęty warunkami strefy zamieszkania, czyli nie będzie tu wyodrębnionego chodnika, czy jezdni, obowiązywać ma ruch spowolniony, a ulice mają być w równym stopniu dostępne dla pieszych, rowerzystów i kierowców. W praktyce piesi będą mogli przechodzić między wolno jadącymi samochodami. Na wlotach do tej strefy, przy wjazdach z ulic Kościuszki, Ratajczaka i Święty Marcin pojawią się wyniesienia, które wymuszą zmniejszenie prędkości przejazdu.

Poznań: Rozpoczęła się przebudowa ulic w centrum miasta - Taczaka i Garncarskiej. Utrudnienia także na placu Kolegiackim
Pracownia Archaid

Jednocześnie na ulicach mają być zlikwidowane bariery architektoniczne, pojawić się ma więcej zieleni, a dla parkujących samochodów przewidziano blisko siedemdziesiąt miejsc parkingowych – ukośnych i równoległych.

Zarząd Dróg Miejskich zapewnia, że przebudowa ul. Taczaka powinna się zakończyć przed rozpoczęciem kolejnych etapów „Programu Centrum" zaplanowanych na początek 2020 roku.

Czytaj: Poznań: Ulice Taczaka i Garncarska dołączą do "strefy zamieszkania" - pieszym będzie łatwiej, kierowcom - trudniej

Od poniedziałku, 6 maja, także obowiązuje inna organizacja ruchu w rejonie placu Kolegiackiego. Powierzchnia na jego części jest już wygrodzona i nie można tam wjeżdżać samochodami. Wyjątkiem są mieszkańcy, dojeżdżający do swoich posesji. Dopuszczony jest też ruch pieszy. Uwaga – zamknięty jest dojazd do placu od strony ul. Wodnej, a do Urzędu Miasta Poznania można dojechać, kierując się od strony ul. Za Bramką.

Zarząd Dróg Miejskich informuje, że wprowadzono ruch dwukierunkowy na ul. Za Bramką (na odcinku od ul. Wszystkich Świętych do pl. Kolegiackiego) oraz ul. Wszystkich Świętych (na odcinku od ul. Za Bramką do wjazdu na parking wielopoziomowy), objazd do ul. Wodnej skierowany jest ulicami Wszystkich Świętych, Mostową oraz Grobla. Przejazd od ul. Ślusarskiej do ul. Koziej jest utrzymany w północnej części pl. Kolegiackiego.

Zmian w organizacji ruchu trzeba spodziewać się też na Jeżycach – na ul. Łebskiej, Kociewskiej Żukowskiej i Łagowskiej. Otrzymają one kanalizację deszczową i nawierzchnię z szarej kostki betonowej, plus - na zjazdach do posesji – kostki barwnej, kontrastującej. Jak zapowiadają Poznańskie Inwestycje Miejskie, prace rozpoczną się 8 maja od budowy kanalizacji deszczowej w ul. Kociewskiej, na odcinku od skrzyżowania z Łebską, w kierunku ul. Oliwskiej.

- Na tym obszarze roboty związane z budową ulicy zakończą się pod koniec sierpnia – informują Inwestycje. - Około dwóch tygodni po rozpoczęciu prac na pierwszym odcinku rozpocznie się budowa ulicy i kanalizacji deszczowej po drugiej stronie skrzyżowania ul. Kociewskiej z Łebską, aż do skrzyżowania z ul. Słupską. Ten odcinek ma być z kolei gotowy jako pierwszy, jeszcze w czerwcu. Od końca maja do połowy lipca należy się spodziewać działań drogowców na pierwszym odcinku ul. Łebskiej, między ul. Słupską i Kociewską. Około połowy czerwca prace mają się rozpocząć na ul. Żukowskiej oraz na odcinku ul. Łebskiej od ul. Kociewskiej do Łagowskiej. Te pierwsze mają zakończyć się jeszcze w lipcu, zaś drugie – na początku września.

Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.