Poznań rozbłyśnie milionem świateł

Czytaj dalej
Anna Jarmuż

Poznań rozbłyśnie milionem świateł

Anna Jarmuż

Tegoroczne iluminacje świąteczne będą nawiązywać do tradycji i historii miasta.

W sobotę, 2 grudnia, poznaniacy poczują magię Bożego Narodzenia. Tego dnia w mieście rozbłysną świąteczne iluminacje. Mieszkańców stolicy Wielkopolski czeka dziś spora niespodzianka. Miasto zmieni się nie do poznania. Wiele elementów zaprojektowano specjalnie z myślą o tegorocznych świętach.

- Boże Narodzenie w Poznaniu będzie w tym roku szczególnie ciepłe i klimatyczne. Stanie się tak za sprawą nowego oświetlenia świątecznego, zdobiącego ulice i place śródmiejskie - zapowiada Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Cztery fontanny na Starym Rynku ozdobią świetlne portale. Motyw ten nawiązuje do poznańskiego Ratusza
Brama świetlna wprowadzi nas ulicą Paderewskiego wprost na Stary Rynek. Tam czekają kolejne niespodzianki

Świąteczne iluminacje inspirowane są „Warsztatami Światła”, które odbyły się w 2010 roku, w ramach realizacji Miejskiego Programu Rewitalizacji dla Miasta Poznania. Zaprojektowane zostały w taki sposób, by podkreślić charakter zabytkowych przestrzeni i oddać ducha tych miejsc.

- Szczególnie piękny będzie w tym roku Stary Rynek. Oprócz oświetlenia na latarniach, pojawią się tam elementy zdobiące fontanny i kurtyny rozpostarte między latarniami - tłumaczy Katarzyna Parysek-Kasprzyk.

Oświetlenie wokół Prozerpiny, Apolla, Neptuna i Marsa będzie nawiązywać do motywu z Ratusza Poznańskiego. Portale podkreślą układ czterech fontann. Inspirację nawiązującą do siedziby miejskich władz dostrzec można będzie też przy na ul. Paderewskiego. Ją również ozdobi świetlny portal.

- Oświetlone zostaną też staromiejskie uliczki, a na placu Kolegiackim staną drzwi wejściowe do nieistniejącej już kolegiaty św. Marii Magdaleny, która przez pół wieku górowała nad miastem, świadcząc o potędze i znaczeniu dawnego Poznania

- wyjaśnia Katarzyna Parysek-Kasprzyk.

Cztery fontanny na Starym Rynku ozdobią świetlne portale. Motyw ten nawiązuje do poznańskiego Ratusza
Iluminacje na rondzie Kaponiera

Pięknie oświetlona zostanie Śródka, którą ozdobią Śródeckie Anioły. Można będzie je zobaczyć na Rynku Śródeckim i ul. Ostrówek. Inspiracją dla tej iluminacji były warsztaty, w czasie których mieszkańcy własnoręcznie robili anioły, zdobiące dzielnicę w okresie świąt Bożego Narodzenia (akcja odbywa się regularnie od 2012 r.).

Bardzo efektownie wyglądać będzie Most Biskupa Jordana, który w tym roku obchodzi okrągłą, dziesiątą rocznicę odbudowy. Most rozbłyśnie za sprawą kurtyn świetlnych.

Iluminacje na Ostrowie Tumskim nawiązują do naszej historii, związanej z pierwszymi władcami Polski. Przed katedrą staną Trzej Królowie, inspirowani postaciami Mieszka I, Bolesława Chrobrego oraz Przemysła I. Oświetlenie na latarniach przy ulicach Posadzego, Lubrańskiego i Ostrów Tumski będzie miało kształt korony.

Bogato rozświetlony zostanie też Most Chrobrego, łączący Śródkę i Stare Miasto. Iluminacje, jakie się tam pojawią, są inspirowane kształtem latarni poznańskich. Podobne motywy zobaczymy na ulicach wokół Starego Rynku i placu Wolności. Natomiast plac Adama Mickiewicza rozświetli wyjątkowa postać - Święty Marcin na koniu.

- Oświetlenie świąteczne pojawi się także na innych ulicach: m.in. Fredry, Św. Marcin, na pl. Mickiewicza i Rondzie Kaponiera. Zobaczymy je również na tradycyjnych zielonych rynkach w Poznaniu: Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim

- zapowiada Katarzyna Parysek-Kasprzyk.

Projekty iluminacji powstały w Biurze Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Świąteczny nastrój będzie panował w Poznaniu aż do 2 lutego. Do tego czasu ulice rozświetlać będą bożonarodzeniowe ozdoby.

Cztery fontanny na Starym Rynku ozdobią świetlne portale. Motyw ten nawiązuje do poznańskiego Ratusza
Rynek Śródecki i ulicę Ostrówek ozdobią Śródeckie Anioły
Anna Jarmuż

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.