Poznań: Program Kawka utrudnia życie lokatorom kamienicy na Świętym Marcinie

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Agnieszka Mozolewska

Poznań: Program Kawka utrudnia życie lokatorom kamienicy na Świętym Marcinie

Agnieszka Mozolewska

Mieszkańcy kamienicy przy ul. Święty Marcin 30 od ponad roku żyją na placu budowy. Stało się tak, ponieważ zgodzili się na przeprowadzenie w swoich mieszkaniach programu Kawka. Program, który miał przynieść im oszczędności i poprawę warunków życia, okazał się być przyczyną wielomiesięcznych utrapień.

Kawka to program likwidacji niskiej (na wysokości do 40 m) emisji zanieczyszczeń, dzięki dofinansowaniu na zmianę sposobu ogrzewania domów i mieszkań na bardziej przyjazne środowisku. W 2017 r. zaproponowano go mieszkańcom kamienicy przy ul. Św. Marcin. Reklamowano go jako inwestycję w nowy, wygodny system ogrzewania centralnego i ciepłej wody. Niestety, jak się okazało, w przypadku tego budynku program realizowany był w dwóch etapach i wiązał się z wielomiesięcznym remontem.

W 2017 r. w kamienicy zlikwidowano ogrzewanie piecowe, a budynek został podłączony do miejskiej sieci cieplnej. W trakcie remontu pojawił się problem z nierzetelnym wykonawcą robót, któremu ZKZL wypowiedział umowę. Zlecenie przejął inny wykonawca, który miał naprawić błędy popełnione przez poprzednika. W ubiegłym roku prace były kontynuowane. Mieszkania zostały wyposażane w instalację ciepłej wody.

Remont oznacza dla mieszkańców życie na ciągłym placu budowy. W mieszkaniach są niezamurowane dziury w ścianach, a w całym budynku unosi się pył, przez co mieszkańcy nie mogą opuścić budynku, nie brudząc sobie ubrania.

W dalszej części artykułu dowiesz się m.in. z jakimi jeszcze problemami zmagają się mieszkańcy, a także poznasz stanowisko ZKZL w tej sprawie.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Mozolewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.