Poznań: Prezydent Bronisław Komorowski będzie na obchodach 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Poznań: Prezydent Bronisław Komorowski będzie na obchodach 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Bogna Kisiel

100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę mamy już za sobą, przed nami 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Czy w grudniowych obchodach weźmie udział Bronisław Komorowski? - Jeśli pan prezydent zaprosi, to z największą przyjemnością - zaznaczył podczas niedzielnych uroczystości w Poznaniu były prezydent RP.

Reakcja Jacka Jaśkowiaka była błyskawiczna:

- Już teraz zapraszam, drogi Bronku

.

Bronisław Komorowski, były prezydent RP przyjechał 11 listopada do Poznania na zaproszenie Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania. Tutaj spędził 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i wziął udział w imieninach Ulicy Święty Marcin. 11 listopada w trakcie spotkania z mediami stwierdził, że chętnie weźmie też udział w obchodach rocznicowych Powstania Wielkopolskiego. Prezydent Jacek Jaśkowiak zaprosił Bronisława Komorowskiego do Poznania na 27 grudnia, kiedy to odbędą się obchody rocznicowe powstania.

Zobacz też: W Poznaniu jest porzundek

- Poznań ma swoją specyfikę wynikającą z historii i chyba trochę odrębnej mentalności – uważa prezydent Bronisław

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak podejmował prezydenta Bronisława Komorowskiego w swoim gabinecie
Waldemar Wylegalski Na Imieninach Ulicy Święty Marcin prezydent Bronisław Komorowski był jedną z trzech osób, które przekazały klucze do bram miasta Świętemu Marcinowie

Komorowski. - W swojej historii miasto miało momenty krwawe, bolesne, jak Czerwiec 1956 roku, ale ma też tradycję zwycięskiego powstania, właśnie Powstania Wielkopolskiego. Obok tej tradycji heroicznej, dramatycznej Poznań ma też tradycję patriotyzmu z najdłuższej wojny w Europie, którą tutaj w Wielkopolsce wygraliśmy poprzez pracę organiczną, bogacenie się ludzi i rodzin, poprzez nowoczesne gospodarzenie się, zakładanie przemysłu. To jest ta specyfika poznańskiej drogi do niepodległości i przez niepodległość poprzez pracę organiczną, ale i poprzez wysiłek patriotyzmu pracy, patriotyzmu nauki, dbanie o lokalną społeczność.

Prezydent Komorowski uważa, że z poszczególnych regionów Polski należy wydobywać to, co najcenniejsze, np. ze Śląska patriotyzm pracy, a z Wielkopolski patriotyzm pewnej racjonalności.

- W Polsce nie mamy jeszcze ukształtowanego sposobu na odnalezienie się z tradycyjnym, polskim patriotyzmem w nowoczesnej sytuacji,w obliczu nowych wyzwań – twierdzi prezydent Bronisław Komorowski.

- Musimy nauczyć resztę Polski, że formą patriotyzmu jest dbałość o innych ludzi, opieka nad słabszymi, że polski, nowoczesny patriotyzm polega także na dbałości o siebie samego, o własny rozwój i rodzinę.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak podejmował prezydenta Bronisława Komorowskiego w swoim gabinecie
Waldemar Wylegalski Spotkanie 11 listopada w gabinecie prezydenta. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta, Bronisław Komorowski, były prezydent RP oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Prezydent Komorowski wskazuje, że rodzina jest najmniejszą z ojczyzn, największą ojczyzną jest ta, o której śpiewamy „jeszcze nie zginęła”, a po drodze są jeszcze małe ojczyzny czyli wspólnoty w gminach, miastach.

Zobacz też: Korowód Świętego Marcina

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak podejmował prezydenta Bronisława Komorowskiego w swoim gabinecie
Waldemar Wylegalski Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak podejmował prezydenta Bronisława Komorowskiego w swoim gabinecie

- Poznań powinien podjąć taką trochę krucjatę pokazywania nowoczesnego, polskiego patriotyzmu, gdzie są zmienione proporcje, gdzie pamiętając o dramatycznej, heroicznej historii, pamięta się i wydobywa się z niej przede wszystkim to, co jest przydatne dzisiaj do normalnego funkcjonowania narodu wolnego, niepodległego, rozwijającego się w ramach logiki europejskiej – uważa prezydent Komorowski.

- My zawsze staramy się świętować zwycięstwa, a nie klęski – dodaje prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.