Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Poznań potrzebuje nowej hali. Bez niej miasto traci

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

Poznań potrzebuje nowej hali. Bez niej miasto traci

Błażej Dąbkowski

Władze Poznania od lat nie potrafią podjąć decyzji o postawieniu nowoczesnej hali sportowo-widowiskowej. Tę ma zastąpić sypiąca się Arena, z której nawet gruntowana przebudowa nie uczyni obiektu na miarę XXI wieku.

21 września 1986 roku pod halą Arena zgromadziły się prawdziwe tłumy. Trudno się było temu dziwić, bowiem w Poznaniu tego dnia zagrała legenda heavy metalu Iron Maiden, promująca swój najnowszy album „Somewhere in time”. Brytyjscy muzycy podczas tej trasy zagrali aż 159 koncertów, z czego 6 w naszym kraju. Obok stolicy Wielkopolski „Żelazną damę” gościła m.in. Hala Makoszowy w Zabrzu, Hala Sportowa w Łodzi, czy warszawska Torwar Arena. Iron Maiden wrócił do Poznania blisko 30 lat później. Kiedy jednak muzycy wychodzili na scenę na Inea Stadionie, zaledwie trzy kilometry dalej, modernistyczny obiekt znajdujący przy ul. Wyspiańskiego i obchodzący wtedy czterdzieste urodziny (oddanie do użytku) powoli podupadał. Zamiast gwiazd światowego formatu w poznańskiej hali można było zobaczyć co najwyżej występy Bajmu lub Budki Suflera. Gospodarowanie Areną odbywało się w mało poznański sposób.

Nie prowadzono systematycznych prac remontowych, wspominano za to o potrzebie gruntowanego remontu. Pojawiły się nawet głosy, by obiekt... zburzyć, czemu zdecydowanie sprzeciwił się jego projektant Jerzy Turzeniecki. Zaproponował on prezydentowi gruntowną przebudowę, mającą zwiększyć liczbę miejsc na widowni z 4 tys. do 6 lub nawet 6,5 tys. Do tego miała się pojawić nowa płyta boiska, pozwalająca na zastosowanie nowoczesnych technologii. Projekt przebudowy zakłada niemal całkowite wypatroszenie budynku, bez zmiany wizualnego efektu z zewnątrz. Koszt zmian opiewał na 80 mln zł. Już wtedy J. Turzenickiemu ówczesny kierownik projektów sportowych Poznańskich Inwestycji Miejskich, nadzorujący modernizację Areny Maciej Mielęcki odpowiadał, że z Areny nie wyczaruje się hali na miarę XXI w.

- Nowoczesne hale widowiskowe są zbudowane tak, że tir ze sprzętem wjeżdża jednymi drzwiami do środka, a drugimi wyjeżdża. W przypadku Areny, nawet po modernizacji, to niemożliwe

- tłumaczył.

Z kolei poznańscy radni przypominali, że miasta nie stać na tak drogą inwestycję, choćby dlatego, że budżet na cały sport wynosił wtedy 46 milionów złotych. Kompromisem miał być przygotowany projekt termomodernizacji Areny, dzięki czemu miano ograniczyć koszty zużycia energii. Ostatecznie dyskusje o koniecznej modernizacji zakończyły się... czasowym zamknięciem hali na początku 2017 r. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji poinformowały, że straż pożarna ze względów bezpieczeństwa nie zgadza się na organizację imprez masowych w Arenie. Okazało się, że miejska jednostka nie zastosowała się do zaleceń straży pożarnej z 2015 r., kiedy to po kontroli wykazano m.in. brak odpowiedniego systemu oddymiania dróg ewakuacyjnych, czy podziału budynku na strefy pożarowe. Ale nie tylko strażacy mieli poważne zastrzeżenia do stanu kultowego obiektu, bowiem również Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zażądał przeprowadzenia niezbędnych prac, mających poprawić bezpieczeństwo osób przebywających na terenie Areny.

Inspektor Paweł Łukaszewski w tym tygodniu przypomniał na łamach „Głosu”, że stan techniczny hali był badany w 2012 i 2013 r. Już w 2014 roku wydał on decyzję, w której nakazał zarządcy obiektu wymianę lub remont 16 elementów. Najważniejsze było zabezpieczenie przypor żelbetowych. Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa zostały ostatecznie wykonane, ale nawet to nie pomogło zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, które miało miejsce pod koniec listopada, kiedy to tuż przed występem chóru Gregorian doszło do zawalenia dwóch fragmentów sufitu podwieszanego. PINB nakazał Miedzynarodowym Targom Poznańskim, które od początku zarządzają obiektem kontrolę stanu technicznego całego sufitu. Ostetacznie MTP zadeklarowały, że w obiekcie imprezy będzie można znów organizować po połowie grudnia.

O tym, jakie koncerty i dlaczego ominęły Poznań oraz co stanie się z halą Arena, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.