Poznań: Ponad tysiąc nowych eksponatów pojawi się w Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Czytaj dalej
Fot. Urząd Miasta Poznania
Błażej Dąbkowski

Poznań: Ponad tysiąc nowych eksponatów pojawi się w Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Błażej Dąbkowski

Ponad tysiąc obiektów przez półtorej roku udało się zebrać Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości. Wszystkie będzie można zobaczyć w nowej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które powstanie przy wzgórzu św. Wojciecha.

Ponad tysiąć obiektów przez półtorej roku udało się zgromadzić Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości. Wszystkie będzie można zobaczyć w nowej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które powstanie przy wzgórzu św. Wojciecha.

Już w ubiegłym roku dyrekcja Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości zapowiedziała, że swoją kolekcję uzupełni o pamiątki po Rogerze Sławskim, słynnym poznańskim architekcie, który m.in. opracował pełny plan urbanistyczny i architektoniczny PeWuKi.

Pierwsze pamiątki po zasłużonym poznaniaku we wtorek przekazała jego wnuczka - Krystyna Sławska. Wśród nich są przynajmniej 100-letnia francuska tkanina, dwie damskich pary rękawiczek zakupionych przez Sławskiego w Paryżu oraz szal, należący do jego żony Walerii.

– Tkanina zdobiła okna w mieszkaniach mojego dziadka przed II wojną światową. Z kolei szalik, podobnie jak rękawiczki dziadek kupił babci w Paryżu. Kiedy wspólnie jeździli nad morze, miał ją uchronić przed wiatrem

– wspomina Krystyna Sławska.

Czytaj też: Poznań: Architekci walczą o zaprojektowanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Wnuczka architekta wręczyła dyrektorowi WMN Tomaszowi Łęckiemu także nagranie naocznego świadka przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania.

– Mężczyzna, którego wspomnienia nagrała moja koleżanka, miał wtedy 9 lat – tłumaczy K. Sławska.

Kolekcja darów po R. Sławskim będzie się jeszcze rozrastać i zostanie uzupełniona m.in. o meble. Wszystko po to, by w nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego odtworzyć jego salon.

– Muzeum ma nie tylko opowiadać historię zrywu, ale także skupić się na jego konsekwencjach dla Polski i Poznania. Jedną z nich było właśnie powstanie PeWuKi

– mówi T. Łęcki.

Wiadomo już, że WMN w przeciągu 1,5 roku od ogłoszenia zbiórki powstańczych pamiątek, zgromadził ich około 300 (głównie dokumenty i fotografie).

– Kolejne 750 udało się pozyskać dzięki środkom przekazanym przez urząd miasta – informuje Beata Wojciechowska, główny inwentaryzator muzeum.

Część z nich będzie można zobaczyć podczas najbliższej Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 18 maja.

- Będzie to jednocześnie zapowiedź wystawy czasowej zaplanowanej na wrzesień - dodaje B. Wojciechowska.

Kiedy powstanie nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego? Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną placówki oraz parku znajdującego się w sąsiedztwie. Do pierwszego etapu zakwalifikowały się 43 pracownie z Polski i zagranicy. Ostatecznie sąd konkursowy we wtorek zaprosił 6 z nich do II etapu. To między innymi takie pracownie jak CDF Architekci, JEMS Architekci, czy WXCA.

- Uczestnicy mają teraz czas do 16 lipca na złożenie swoich właściwych koncepcji. Wyniki konkursu powinniśmy poznać 26 lipca - mówi dyrektor Łęcki. Poznaniacy i turyści nową siedzibę muzeum będą mogli zwiedzić w 2014 r. Jego budowa ma kosztować około 150 mln zł.

- Chcemy pokazać, że miasto stawia na kulturę także pod względem inwestycyjnym

- podkreśla Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.