Poznań: Pogotowie ratunkowe pójdzie z wojewodą do sądu?

Czytaj dalej
Fot. Pawel F. Matysiak
Błażej Dąbkowski

Poznań: Pogotowie ratunkowe pójdzie z wojewodą do sądu?

Błażej Dąbkowski

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu od kilku miesięcy domaga się od wojewody ponad 2 milionów złotych, których nie przekazano na funkcjonowanie zespołów ratownictwa medycznego w 2015 r. Sprawa może zakończyć się w sądzie.

Ponad dwa tygodnie pisaliśmy o wynikach kontroli, która w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zlecił kilka miesięcy temu wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Według zespołu kontrolnego, który sprawuje nadzór nad systemem ratownictwa medycznego, sytuacje opisane w protokole pokontrolnym mogą prowadzić bezpośrednio do zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego. Urzędnicy wskazali, że organem odpowiedzialnym za WSPR jest marszałek województwa wielkopolskiego.

Sami ratownicy medyczni uważają jednak, że kontrola mogła mieć drugie dno, bowiem od kilku miesięcy dyrekcja Stacji domaga się od wojewody zwrotu 2,2 mln zł wraz z odsetkami.

– Chodzi o źle naliczone w 2015 roku stawki dobowe gotowości zespołów ratownictwa medycznego – mówi nam jeden z pracowników. Jak się dowiedzieliśmy do urzędu wojewódzkiego trafiły co najmniej dwa wezwania do zapłaty.

Marcin Zieliński, dyrektor WSPR w Poznaniu potwierdza nasze informacje, choć nie chce rozmawiać o szczegółach.

– Chodzi o kwotę stanowiącą różnicę między sumą kwot wypłacanych stacji, a środków które wpłynęły z NFZ do urzędu wojewódzkiego na utrzymanie Zespołów Ratownictwa Medycznego. Rzeczywiście chcemy odzyskać ponad 2 miliony złotych, które uszczupliły nasz budżet

– tłumaczy.

Wyniki kontroli, która wykazała m.in. brak pełnej obsady w karetkach pogotowia były od dawna do przewidzenia. Dlaczego? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.