Poznań: Plac przed Starym Browarem będzie zielony. Rewitalizacja rozpocznie się jesienią

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe
Marta Danielewicz

Poznań: Plac przed Starym Browarem będzie zielony. Rewitalizacja rozpocznie się jesienią

Marta Danielewicz

Plac od strony ul. Ratajczaka przed wejściem do północno-zachodniego skrzydła Starego Browaru przejdzie metamorfozę. Przestrzeń się zazieleni. Późną jesienią rozpoczną się tutaj prace budowlane, a wiosną nasadzenia drzew, krzewów, traw i kwiatów. Zielony Plac Starego Browaru zostanie otwarty w pierwszej połowie 2020 roku.

Do tej pory można było odnieść wrażenie, że brakuje pomysłu, jak zagospodarować przestrzeń przed wejściem do północno-zachodniego skrzydła Starego Browaru. Założycielka - Grażyna Kulczyk, chcąc wyeksponować fasadę budynku, pozostawiła plac pusty. Niekiedy zimą powstawało tam zimowe miasteczko, a wiosną stawał gigantyczny zając. Pojawiły się pomysły, by postawić w tym miejscu fontannę, jednak aktualni zarządcy Starego Browaru ostatecznie zadecydowali, że plac od ul. Ratajczaka przejdzie całkowitą metamorfozę. Kluczową rolę, obok projektu architektonicznego, odegra zieleń.

Czytaj: Poznań: To nie jest zmierzch galerii handlowych, ale muszą szukać na siebie pomysłu

- Stary Browar znany jest jako jedyne centrum handlowe w Polsce z własnym parkiem. Chcemy rozwijać ten potencjał

- mówi Magdalena Kowalak, prezes spółki zarządzającej Starym Browarem. - Zależało nam, aby zintegrować północno-zachodnią część parku z ciągiem komunikacyjnym wzdłuż Ratajczaka i wejściem do Pasażu. Od strony parku plac wypełnią drzewa i krzewy, tworząc efekt “wylewania” się zieleni w stronę ulicy.

Na placu ma więc zostać posadzonych 40 drzew, ponad 250 krzewów i setki kwiatów. Prace nad projektem trwały dwa lata.

- Z rozmysłem wybraliśmy wiele gatunków roślin miodnych. Przebieg ścieżek w części, która połączy nowy plac z parkiem, projektanci dostosowali do rosnących w tym miejscu starych drzew - zapowiada Kowalak.

Całość dopełni odpowiednie oświetlenie. Nie zrezygnowano także z budowy fontanny. Będzie to centralny element placu Starego Browaru. Wśród zieleni rozplanowano ławki, a od strony ulicy Kościuszki siedziska w formie schodów, wpisujące się w naturalny kształt terenu. W architekturę placu wkomponowano także kilkadziesiąt stojaków na rowery. Autorem projektu jest poznańska pracownia 1050.

Przebudowa placu przed Starym Browarem wpisuje się w trwającą modernizację samej ulicy Ratajczaka. Rozrasta się sąsiadujące ze Starym Browarem centrum biznesowe, a niedawno otwarto pierwszy biurowiec Nowego Rynku. Vis-à-vis wejścia do Pasażu Starego Browaru Wyższa Szkoła Bankowa przygotowuje rozbudowę uczelni obejmującą m. in. rewitalizację dwóch kamienic. Pamiętajmy też, że władze miasta planuje budowę nowej linii tramwajowej, która przebiegając wzdłuż ul. Ratajczaka połączy centrum i Wildę.

Zobacz: Nowy Rynek w Poznaniu: Franklin Templeton Investments otwiera swoją siedzibę w kompleksie biurowców [ZDJĘCIA]

- Cieszy nas, że ta część Poznania przeżywa tak dynamiczną metamorfozę

- mówi Magdalena Kowalak. - Chcemy być częścią tych zmian, stąd decyzja o realizacji nowej inwestycji i budowie Placu Starego Browaru - potwierdza.

Szczegóły dotyczące projektu zostaną zaprezentowane na debacie, którą Stary Browar organizuje wspólnie z Teatrem Muzycznym 9 września na Szachownicy w Pasażu.

Marta Danielewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.