Poznań: Ogród Jordanowski przy Solnej przetrwał plany podzielenia. Teraz ma szansę stać się jednym z najpiękniejszych placów zabaw

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Grzegorz Okoński

Poznań: Ogród Jordanowski przy Solnej przetrwał plany podzielenia. Teraz ma szansę stać się jednym z najpiękniejszych placów zabaw

Grzegorz Okoński

Radni Rady Osiedla Stare Miasto przyjęli uchwałę w sprawie wniosku do prezydenta miasta i do Rady Miasta o ujęcie w przyszłorocznym budżecie środków na rewitalizację Ogrodu Jordanowskiego przy ulicy Solnej.

Ogród Jordanowski przy ulicy Solnej jest obecnie remontowany. Mieszkańcy Starego Miasta pilnują, by jeden z nielicznych placów zabaw dla dzieci w dzielnicy, był w jak najlepszym stanie, tak jak niedawno licznie stanęli w obronie obiektu, wobec planu zagospodarowania przestrzennego, który… dzielił ogród planowaną ulicą.

- Rada Osiedla uznała, że powinien stać się wzorcowym przykładem współczesnego Ogrodu Jordanowskiego, miejscem wielopokoleniowej rekreacji i integracji mieszkańców - mówi Tomasz Dworek.

- Autorem koncepcji jest Hugon Kowalski, młody ale wielokrotnie nagradzany architekt, między innymi w Archiprix International / Hunter Douglas Awards 2013 - za najlepszy na świecie projekt studencki.

Poznań: Ogród Jordanowski przy Solnej przetrwał plany podzielenia. Teraz ma szansę stać się jednym z najpiękniejszych placów zabaw
RO Stare Miasto Fragment projektu dotyczący części rekreacyjnej

Ogród Jordanowski przy ulicy Solnej jest jednym z najstarszych w mieście. Dziennie odwiedza go około 800 osób, dlatego będzie rewitalizowany etapami. A projekt Hugona Kowalskiego kompleksowo obejmie wszystkie planowane prace, nie tylko te, które są prowadzone i na które są zabezpieczone środki.

- Obecnie trwa budowa nowej części sportowej, która zakończy się w tym roku - opowiada Tomasz Dworek.

- W planowanym nowym rekreacyjnym fragmencie znajdą się urządzenia zabawowe: bujak, trybuny, zjeżdżalnia, podziemne przejście, ścianka wspinaczkowa wraz z bezpieczną nawierzchnią i wodny plac zabaw.

- Wnioskujemy o zabezpieczenie kwoty, której nie otrzymaliśmy ani w Budżecie Obywatelskim, ani w grancie, a która jest naprawdę bardzo potrzebna - mówi radna Maria Sokolnika-Guzek. - To 2 miliony 203 tysiące złotych. W przyszłym roku - z grantu - będziemy realizować kolejny etap, jakim jest remont i modernizacja budynku socjalnego, sanitariatów i zaplecza świetlicowego, które jest w złym stanie. Dobrze byłoby, gdyby dzieciaki miały zabezpieczoną bazę do warsztatów, czy gier na czas złej pogody.

Jeśli prezydent i miasto zdecydują o dofinansowaniu, inwestycję zapewne przejmą Poznańskie Inwestycje Miejskie i jest wtedy szansa, że uda się zrealizować projekt.

- A w nim całą infrastrukturę zabawową, kawiarnię - miejsce spotkań, które też zarabiałoby na Ogród, różnego rodzaju instalacje dla dzieci i młodzieży - dodaje radna osiedlowa.

- Oczywiście wiąże się to z oświetleniem, nowymi instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, monitoringiem, ogrodzeniem… Chcielibyśmy też urządzić nową zieleń, z zachowaniem tego co się da z dotychczasowej zieleni.

Grzegorz Okoński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.