Bogna Kisiel

Poznań: Obchody rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Będzie Tort Wolności, koncert, debata i transmisja z Gdańska

Na wspólne obchody rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku zapraszali (od lewej): Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, Marek Woźniak, marszałek Fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu Na wspólne obchody rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku zapraszali (od lewej): Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego i Jan Grabkowski, starosta poznański
Bogna Kisiel

Tort Wolności, rozświetlenie neonu z napisem „WOLNOŚĆ”, koncert donGuraLesko, debata w CK Zamek i transmisja uroczystości z Gdańska – tak Poznań uczci 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. Na wspólne świętowanie zaprasza miasto, samorząd województwa wielkopolskiego i powiat poznański.

– To ważna rocznica – podkreśla Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. I dodaje, że jest ona deprecjonowana przez rząd PiS. Ci, którzy brali udział w przekształceniu Polski w demokratyczny kraj wiedzą o tym. – W ciągu ostatnich lat rządów PiS jest ona deprecjonowana, w ogóle źle się mówi o 30-leciu niepodległej Polski. Zdaliśmy sobie sprawę, że nie można pozwolić na to, by ten przekaz utrwalił się w świadomości ludzi. W Polsce w przeciwieństwie na przykład do Rumunii zmiany przeprowadzono pokojowo. To wystarczający powód, by uznać wybory 4 czerwca za ważne wydarzenie.

Zdaniem Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego, wydarzenia sprzed 30 lat są specjalnie przekłamywane. – Młodzi powinni usłyszeć, jak było naprawdę – uważa Grabkowski.

– Zgoda i pamięć o tamtych wydarzeniach daje im szansę, że będą żyć w spokojnej i bezpiecznej Europie.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania mówi, że w 1989 r. miał 11 lat. - Wspólnie z kolegami roznosiłem ulotki Komitetu Obywatelskiego Solidarność, w tym między innymi Ryszarda Ganowicza, ojca Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego Rady Miasta Poznania – wspomina Wiśniewski. I dodaje: - Należę do tego pokolenia, które część dzieciństwa spędziło już w wolnej Polsce.

Starosta Grabkowski w 1989 r. miał 35 lat, był wtedy inżynierem, pracował w elektrociepłowni. - Dobrze pamiętam 13 grudnia 1981 roku, choć wolałbym zapomnieć, a jeszcze lepiej pamiętam 4 czerwca 1989 roku – twierdzi Grabkowski. - Nie uprawiałem wtedy polityki. Dopiero to wydarzenie uruchomiło moją aktywność. Ci, którzy twierdzą, że to niedobra data, są w błędzie. Trudno mi uwierzyć, gdy słyszę takie opinie.

Woźniak uważa, że warto pamiętać, iż zmiany zainicjowane przy „okrągłym stole” zostały przeprowadzone bez rozlewu krwi.

- 4 czerwca będziemy w Gdańsku, by zamanifestować wartość tej rocznicy

– zapowiada marszałek Woźniak. I dodaje, że obecni tam samorządowcy wypracują 21 postulatów na następne lata.

Tego dnia pl. Wolności w Poznaniu stanie telebim, na którym będzie wyświetlana transmisja obchodów rocznicy 4 czerwca z Gdańska. W samo południe zostanie odśpiewany hymn Polski.

Natomiast obchody rocznicowe w Poznaniu rozpoczną się już wcześniej, bo 1 czerwca. - Poznańską Paradą Pokoleń – mówi Wiśniewski. - O godzinie 16 na placu Wolności będzie czekał na jej uczestników Tort Wolności, który zostanie podzielony na 1200 kawałków i rozdany mieszkańcom.

Waga Tortu Wolności nie będzie przypadkowa, wyrób w kształcie mapy Poznania będzie ważył 89 kilogramów

2 czerwca w CK Zamek odbędzie się debata „O potrzebie utopii”, zorganizowana przez Fundację Malta. Wezmą w niej udział między innymi uczestnicy czerwcowych wydarzeń, działacze, samorządowcy, prof. Marcin Król, dr Anna Materska-Sosnowska i donGURALesko. Poznańskiego rapera donGURALesko będzie można jeszcze usłyszeć wieczorem na pl. Wolności. Koncert „Ani słowa bez nas” rozpocznie się o godz. 20.30.

Z okazji rocznicy wyborów raper przygotował specjalny utwór „20”, który oparty jest o esej „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” prof. Timothy Snydera. Utworowi donGURALesko będzie towarzyszyć teledysk, w którym występuje także prof. Snyder. Utwór „20” ukaże się także na najnowszej płyciedonGURALesko „Latające ryby”. O godz. 22 na budynku Arkadii zostanie rozświetlony neon z napisem „WOLNOŚĆ”.

4 czerwca biało-czerwone flagi pojawią się na autobusach MPK, przy pl. Wolności, Al. Solidarności, al. Niepodległości oraz na budynkach magistratu. Na pl. Wolności stanie telebim, na którym będzie wyświetlana transmisja obchodów rocznicy 4 czerwca z Gdańska. W samo południe zostanie odśpiewany hymn Polski.

Bogna Kisiel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.