Poznań: Obchody 11 Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano wokół mszy. Rodzice protestowali

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Cezary Hurysz

Poznań: Obchody 11 Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano wokół mszy. Rodzice protestowali

Cezary Hurysz

Szkoła podstawowa nr 1 przy ulicy Hezjoda organizuje obchody Narodowego Święta Niepodległości. Jednym z punktów obchodów miało być pierwotnie uczestnictwo dzieci na mszy świętej. Duża część rodziców była niezadowolona z tego pomysłu.

Na grupie facebookowej „Nieformalna Grupa Strzeszyńska”, zrzeszającej mieszkańców Strzeszyna, rodzice uczniów SP nr 1 wyrazili swoje niezadowolenie z programu obchodów.

Pod wiadomością proponującą wysłanie do szkoły prośby o zmianę programu, można było znaleźć 15 komentarzy popierających przesunięcie mszy oraz zniesienie obowiązku uczestnictwa w niej.

Rodzice pisali między innymi, że szkoła jest placówką świecką i w związku z tym nie rozumieją dlaczego obchody najważniejszego święta narodowego i państwowego zorganizowane są wokół wyjścia uczniów do kościoła i uczestniczenia we mszy. Ich zdaniem propozycja, aby dzieci, które nie będą uczestniczyły w liturgii przeczekały ten czas w salce parafialnej była oburzająca i „pozbawiona wszelkiej wrażliwości”.

Jak tłumaczyła wicedyrektor szkoły, obchody uwzględniają także potrzeby uczniów, którzy nie chcą brać udziału we mszy. W salce katechetycznej mają oni nie „przeczekiwać” nabożeństwo, a oglądać film patriotyczny.

Jeśli rodzice nie chcą, żeby ich dzieci zostały na salce, mogą się na to nie zgodzić. Wówczas dzieci spędzą ten czas w bibliotece, ale ominą je obchody Święta Niepodległości.

Dlaczego salka katechetyczna? Jak tłumaczy wicedyrektor szkoły, jest ona na trasie między szkołą, a kościołem, w którym ma zostać odprawiona msza.

Ale to nie koniec zastrzeżeń rodziców odnośnie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

W programie obchodów znalazła się również gra z wykorzystaniem QR kodów. Do ich odczytania potrzebny jest telefon komórkowy. To także nie wszystkim się spodobało. Według szkoły nauczyciele pozwalają czasami uczniom korzystać z telefonów komórkowych na lekcjach, a dzieci wiedzą jak nie przesadzić ich nie nadużywać. Szkoła przeprowadza bowiem warsztaty poświęcone temu zagadnieniu.

Ostatecznie szkoła zdecydowała się zmienić plany świętowania.

„W związku z niezadowoleniem części Rodziców z umieszczeniem mszy świętej w planie obchodów 100 letniej rocznicy odzyskania niepodległości informujemy, że msza święta zostanie odprawiona o godzinie 12.30, po zakończeniu świeckich obchodów w szkole. Uczestnictwo we mszy świętej jest wyłącznie dla chętnych uczniów” – napisała dyrekcja szkoły w komunikacie.

Cezary Hurysz

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

gdropek

Dzień Dobry,
Jestem zdegustowany jednostronnym przedstawienie tematu - tylko od strony wybranej grupy niezadowolonych rodziców - 15 osób z 1200 dzieci chodzących do szkoły - to nie jest "zdecydowana większość" jak określił ja autor.
Dlaczego autor nie napisał o decyzji jako odebranie możliwości świętowania 100 lecia odzyskania niepodległości z uczestnictwem we Mszy świętej oraz potraktowanie sposób marginalny Kościoła, którego zaangażowanie w walkę niepodległościową jest trudne do pominięcia.
Przeniesienie mszy na godz. 12:30 spowoduje, że nie dzieci nie będą w tej uroczystej liturgii uczestniczyły.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.